خانه / جنگلداری -درخت شناسی / لورانتوس چیست؟
لورانتوس چیست؟

لورانتوس چیست؟

لورانتوس:(دارواش = دبق)که به زبان ایلامی به آن موخور گفته می شود یک آفت گیاهی است که در تنه وشاخه های بعضی ازگیاهان از جمله بلوط شروع به رشد می کند و از شیره درختان میزبان تغذیه کرده به همین علت کم کم باعث خشک شدن درخت می گردد. بذر این آفت از طریق پرندگان و یا بصورت مستقیم از گیاه آلوده به سایردرختان منتقل می شود(بذرلورانتوس بعداز رسیدن با جدا شدن از غلاف تا فاصله ۲۵متری به اطراف پرتاب می شود و به دلیل داشتن ماده ای ژله مانند، قدرت چسبندگی داردکه با اصابت به تنه وشاخه درختان شروع به رشدمی کند.راههای مبارزه با این آفت در شرایط عادی ۱- بریدن شاخه درختان آلوده ۲-کشیدن پلاستیک سیاه برروی گیاه آفت ،جهت جلوگیری ازرسیدن نور ، درنتیحه عدم رشد وخشک شدن آن است.

90547132263260526992

این روزها جنگل‌های زاگرس را آفتی به نام «لورانتوس» تهدید می‌کند و باید سریع‌تر به داد این جنگل‌ها رسید.

 «لورانتوس» گیاهی نیمه انگلی است که بر روی گونه‌های جنگلی به خصوص بلوط می‌روید و عمده جنگل‌های زاگرس بلوط هستند، این آفت تهدیدی جدی برای جنگل‌های زاگرس است.

 این آفت از سال‌ها پیش به صورت محدود و پراکنده بر روی درختان بلوط جنگل‌های زاگرس مشاهده می‌شد که اخیراً گسترش یافته است

 خشکیدگی بلوط بر اثر آفت لورانتوس جنگل‌های زاگرس را به شدت تهدید می‌کند و این مساله لزوم توجه جدی مسوولان به این بخش را نشان می‌دهد

 جنگل‌های زاگرس ۶ میلیون هکتار وسعت دارند و حدود ۵۰ درصد این جنگل‌ها را درخت بلوط تشکیل می‌دهد.

 لورانتوس با نام محلی «مخور» بوته‌ایست که در فصل رویش درخت، به صورت توده انبوه و سبز رنگ با برگ‌های گوشتی و فاقد ریشه روی درخت می‌روید و به جای ریشه «هاوستوریوم» دارد و مواد مورد نیاز خود را از درخت میزبان جذب می‌کند و در فصل خزان درخت، به صورت کپه‌های قهوه‌ای تیره و یا غده‌های گرز مانند بر روی درخت به طور کامل نمایان است.

 محل رویش این گیاه نیمه انگلی بر روی درخت میزبان به صورت غده متورم است و یکی از مشخصه‌های بارز آن ماندگاری بذر بر روی درخت تا اواخر زمستان است.

IMG_2641

منبع : http://uforestry.ir/post/632

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا