خانه / اخبار و اطلاعیه / ورود یک مهاجم به طبیعت ایران
ورود یک مهاجم به طبیعت ایران

ورود یک مهاجم به طبیعت ایران

دکتر حسین آخانی, گیاهشناس نسبت به ورود یک گیاه مهاجم به طبیعت ایران هشدار داد.
او به همشهری گفت: گیاهی از تیره ناز با نام علمی Sesuvium verrucosum که زادگاه آن جنوب آمریکای شمالی است با برگهای  گوشتی و گل های قشنگ زینت بخش پارک ها و فضای سبز است. به ویژه این گونه گیاهی در دوبی به فراوانی کشت میشود.

استاد دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران افزود:
06984224325851359400

این گیاه در جنوب ایران در جزیره کیش و منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر نیز کاشته میشود و متاسفانه به مهمانی در پارک ها بسنده نکرده و راه خود را به طبیعت باز کرده است.

آخانی تصریح کرد: در سفری که اخیرا به امارات داشتم مشاهده کردم که این مهمان پر رو در سواحل راس الخیمه راه خود را به سواحل و حتی داخل جنگل های حرا باز کرده, این در حالی است که این گیاه می تواند مانند سرخس آزولا که در شمال و ثمر یا کهور آمریکایی که در جنوب فاجعه ساز شده است, مشکل بزرگی برای طبیعت ایران ایجاد کند.
آنطور که این گیاه شناس می گوید این گونه ی گیاهی از رشد رویشی بسیار بالایی برخوردار است و احتمال می رود به گونه ای مهاجم تبدیل شود. بر این اساس ضروری است هرچه سریع تر سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع در اقدامی مشترک اقدام به نابودی و حذف کامل این گیاه و کاشت آن را در ایران ممنوع اعلام کنند.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا