خانه / آبخیزداری وهیدرولوژی / تصویری: اردوی آموزشی بازدید از طرح های آبخیزداری به همراه دکتر هیراد عبقری
تصویری: اردوی آموزشی بازدید از طرح های آبخیزداری به همراه دکتر هیراد عبقری

تصویری: اردوی آموزشی بازدید از طرح های آبخیزداری به همراه دکتر هیراد عبقری

در مورخه ۲۵ ابان دانشجویان ورودی ۹۱ مرتع و ابخیزداری دانشکده ی منابع طبیعی دانشگاه ارومیه  به همراه استاد گرانقدر جناب آقای دکتر هیراد عبقری به همراه کارشناس محترم اداره منابع طبیعی شهرستان  آقای مهندس بابایی از حوزه خانقاه سرخ نوشین شهر بازدید کردند . هدف بازدید از سازه های احداث شده ،  بررسی سازه ها به لحاظ فنی وساختار مهندسی  ، اطلاع از قراردادها  ،  مقدار هزینه ها ودستمزد ها و حتی مشکلات پیش روی پیمانکار بود . طی بازدیدی که صورت گرفت آقای مهندس بابایی مقدمه ای از مدیریت آبخیز را تشریح کردند که به شرح ذیل است : نگرش سیستمی و مکانیزه به کلیه منابع موجود در یک حوضه آبخیز اعم از پوشش گیاهی ، آب ،  خاک و انسان . 

به صورت عامیانه : مدیریت رواناب ها و هرزآب ها و مدیریت و حفاظت آب و خاک به نحوی که یک رابطه خوب و معقول ایجاد شود تا ضمن افزایش تولید مانع از تخریب بیشتر گردد .
در ادامه ایشان مراحل مهندسی سازه را به ترتیب زیر بیان نمودند :
شناسایی منابع / تعیین توان ( پتانسیل ) / برنامه ریزی / طراحی / اجرا
مطالعاتی که باید انجام بگیرد شامل گزارشات فیزیوگرافی ، آب و هوا ،  هیدرولوژی ،  زمین شناسی ، ژئومورفولوژی ، خاک شناسی ، پوشش گیاهی ، فرسایش و رسوب ، اقتصادی – اجتماعی ، گزارش بیولوژیکی ، تلفیق و سنتز ، طراحی سازه میباشد .
بعد از ۹ مرحله فوق به شرط مدیریت صحیح میزان تولید افزایش خواهد یافت .
در ادامه ایشان فرسایش را چنین تعریف کردند .
فرسایش عبارتست از هدررفت منابع خاکی به طور مداوم . زمانیکه میزان این هدر رفت از مقدار تولید خاک ( پدوژنز ) کمتر باشد فرسایش کم خواهد بود و میزان خاک از دست رفته با خاک سازی جبران خواهد شد .
در ادامه ایشان به مقایسه سه نوع سازه سنگی – ملاتی ،  گابیونی ،  خشکه چین از نظر هزینه ،  استحکام و پایداری ، هزینه هر مترمکعب از هر کدام ، نوع و ارزش ریالی مصالح به کار رفته ، مزایا و معایب هر کدام از سازه ها پرداختند .
در ادامه گفته شد که مطالعات سازه حوضه مذکور از نوع سنگی – ملاتی بوده مطالعات تفصیلی از سال ۸۸ توسط شرکت زرکشت پایدار انجام شده و از سال ۹۲ وارد فاز اجرا شده است که پیش بینی میشود روند اجرایی تا اواخر سال آینده ادامه یابد .   هدف از احداث سازه مشروح تثبیت خاک منطقه ،  حفاظت خاک و کمک به دریاچه ارومیه بوده است .
در آخر هم قسمت های مختلف سازه ( ارتفاع مفید ، پی یا فندانسیون ،  تاج سد ،  دستک ، گالری ، سر ریز و …. ) اشاره نمودند .

DSC00992

DSC00997 DSC01000 DSC01023 DSC01027 DSC01029 DSC01033 DSC01045 DSC01047 DSC01052 

 

DSC01067 DSC01069 DSC01074 DSC01078 DSC01080 DSC01099 DSC01104 DSC01105 DSC01116 DSC01132 DSC01135 DSC01138

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا