خانه / جنگلداری -درخت شناسی / «دی دار» درختی در نیکشهر که از هر هکتار آن ۱۰ بشکه نفت تولید می شود
«دی دار» درختی در نیکشهر که از هر هکتار آن ۱۰ بشکه نفت تولید می شود

«دی دار» درختی در نیکشهر که از هر هکتار آن ۱۰ بشکه نفت تولید می شود

«دی دار» درختی در نیکشهر که از هر هکتار آن ۱۰ بشکه نفت تولید می شود

 رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: درخت ‘دی دار’ با نام علمی «افوربیا تیروکالی» و از خانواده افوربیاسه درختی نادر در نیکشهر است که از هر هکتار آن می توان ۱۰ تا ۵۰ بشکه نفت تولید کرد.

 ‘ملوین کالوین’ از شیمیدانان معروف آمریکایی می گوید گیاه ‘دی دار’ به دلیل تولید هیدروکربن لاتکس قابلیت تبدیل به بنزین را دارد و می توان از آن نفت تولید کرد.

وی افزود: این درخت بدون خار و برگ، میوه و گل نمی دهد و فقط شکل ساقه ‎های آن شبیه مداد است که به همین خاطر به درخت مداد و در منطقه بلوچستان با نام بلوچی ‘دی دار’ معروف شده است.

وی با بیان اینکه در برخی کشورها از این درخت برای تولید چسب و لاستیک استفاده می شود، بیان کرد: تنها استفاده ای که از این گونه همیشه سبز در شهرستان نیکشهر می شود استفاده از حصارکشی مزارع و باغات کشاورزی است.

وی گفت: توسعه این درخت نادر می تواند مانع قطع بسیاری از درختان جنگلی در شهرستان نیکشهر شود.

وی افزود: شیره سفید مانند این درخت خیلی چسبنده و کاربرد درمانی دارد و احشام به دلیل سمی بودن شیره آن نمی توانند آنرا از بین ببرند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر ادامه داد: این درخت فقط در ابتدای کاشت نیاز به آبیاری دارد و پس از آن با آب باران یا نم خاک می تواند سرسبز باشد.

صمیمی گفت: ارتفاع این درخت و رشد آن بستگی به نوع خاک و آب و هوای منطقه دارد و به چهار متر نیز می رسد.

وی بیان کرد: توسعه این گونه گیاهی به صورت خودجوش توسط کشاورزان برای حصارکشی دور تا دور باغات انجام می شود و تکثیر آن از طریق قلمه زدن صورت می‎ گیرد.

وی خاطر نشان کرد: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر به دلیل ارزش بالای گونه « دی دار» و استفاده های درمانی و غیره کار تکثیر و توزیع آن را بزودی آغاز خواهد کرد.

وی افزود: شیره این درخت در صورت تماس با بدن انسان باعث سوزش پوست می شود و تماس آن با چشم ممکن است باعث کوری موقت شود.

شهرستان نیکشهر در ۵۱۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است و به دلیل شرایط آب و هوایی گونه های نادر گیاهی و درمانی زیادی دارد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا