خانه / آبخیزداری وهیدرولوژی / ویژگی ٱب باران
ویژگی ٱب باران

ویژگی ٱب باران

باران نخستین منبع آب است. بخشى از آب باران به زمین فرو مى‌رود و آب‌هاى زیرزمینى را تشکیل مى‌دهد. بخشى از آن بخار مى‌شود و به جوّ بر مى‌شود و بخشى از آن هم در روى زمین جریان مى‌یابد و نهرها و روخانه‌هائى را به‌وجود مى‌آورد که در پایان به دریا مى‌ریزند. بخشى از آب موجود در خاک به‌وسیله‌ٔ گیاهان کشیده و از راه برگ آنها تبخیر مى‌شود. این پیشام‌دها را چرخهٔ آب مى‌نامند.

  ویژگى‌هاى آب باران

آب باران خالص‌ترین آب در طبیعت است. از نظر فیزیکى آب باران تمیز، روشن و شفاف است و از نظر شیمیائى آب بسیار سبکى است که تنها مقادیرى ناچیز مواد جامد دارد (۰۰۰۵/۰ درصد) آب باران به‌علت سبک بودن در لوله‌هاى سربى خوردگى ایجاد مى‌کند. از نظر میکروب‌شناختى آبِ بارانِ جاهایِ تمیز بدون عوامل زنده بیمارى‌زا است.

  ناخالصى‌هاى آب باران

به‌تدریج که آب باران از جوّ مى‌گذرد رو به ناخالصى مى‌گذارد زیرا ناخالصى‌هاى معلق در جوّ را به‌خود مى‌گیرد که عبارت هستند از: گرد و غبار، دوده، خرده‌زیستمندها و گازهائى مانند: دى اکسید کربن، ازت، اکسیژن و آمونیاک. در دنیا کم جائى پیدا مى‌شود که منبع تأمین آب آن فقط آب باران باشد. (آب شبه‌جزیره صخره‌اى Gibralter در جنوب اسپانیا با ۴/۶ کیلومتر مربع مساحت و ۲۹،۰۰۰ جمعیت از آب باران تأمین مى‌شود). در کشور ما آب باران منبع مهم تأمین آب را تشکیل نمى‌دهد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا