خانه / اخبار و اطلاعیه / از مرگ تا احیاء؛ سرنوشت دریاچه ارومیه چیست؟
از مرگ تا احیاء؛ سرنوشت دریاچه ارومیه چیست؟

از مرگ تا احیاء؛ سرنوشت دریاچه ارومیه چیست؟

بزرگترین دریاچه داخلی ایران که ۱۴ سال است با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند به گفته عده ای مرده و احیاء نمی شود و عده ای دیگر در زنده کردنش مصمم اند.

 دومین دریاچه شور جهان که سال ها پیش به  دلیل ویژگی زیست بومی منحصر بفرد خود در یونسکو ثبت شده از سال ۸۰ به تدریج رو به خشکسالی رفته و اکنون فقط ۴/۱ آن آب دارد، او بیمار شده و حال خوشی ندارد ولی سوال اینجاست آیا با گذشت ۱۴ سال او دوباره زنده می شود یا خیر؟

**دریاچه ارومیه احیاء نمی شود

در حالی که سالهاست همه متخصصین امید به احیای این دریاچه دارند؛ پروسفور کردوانی سخت وقاطع می گوید دریاچه ارومیه احیاء نخواهد شد.

پرویز کردوانی در خصوص اقدامات دولت و متخصصین برای احیاء معتقد است دریاچه ارومیه به علت خشکسالی بیمار شده و دیگر احیاء نخواهد شد و تنها راه چاره جنگل کاری در دریاچه ارومیه است تا مانع تبعات چشم گیر منفی خشک شدن آن شویم.

کردوانی می گوید: کار از کار گذشته و با قدرنشناسی از این دریاچه او خشک شده اکنون با تبدبل کردنش به پارک گیاهی حیوانی آنقدر زیبا می شود که زیبایی قبل اش هم فراموش می شود.

**تبخیر آب و ماندگاریش تثبیت شده

با اینکه هرساله حدوداً ۳۴ سانتی متر کاهش سطح آب در دریاچه ارومیه را گزارش داده بودند ولی امسال با انجام پروژه های ستاد احیای این دریاچه کاهش سطح آب ۶ سانتی متر بوده است.

آراسته سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی در این باره می گوید:افزایش بارندگی و انجام برنامه های اجرایی توسط دستگاههای اجرایی آب منطقه ای و منابع طبیعی و جهاد کشاورزی و محیط زیست باعث شده تا به حالت تثبیت در تبخیر آب و ماندگاری آن در سطح دریاچه ارومیه برسیم.

آراسته می گوید: امسال خوشبختانه خلاف سالهای گذشته میزان کاهش سطح آب دریاچه کاهش پیدا کرده و به ۶ سانتی متر رسیده است.

**ارومیه و اقدامات نجات بخش آن

سه استان کردستان و آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی استان های درگیر در اجرایی کردن برنامه های احیائی دریاچه ارومیه هستند که استان آذربایجان غربی با اقداماتی مستمر و قاطع توانسته گامی در جهت زنده کردن این دریاچه بردارد.

آراسته سرپرست اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی در این خصوص می گوید: آب منطقه ای استان با لایروبی آبهای زرینه رود و سیمینه رود را بهم وصل کرده تا آبهای این دو به دریاچه برسند.

جهاد کشاورزی با آبیاری نوین و آموزش کشاورزان مصرف آب کشاورزی تا ۳۰ درصد کاهش داده و محیط زیست ۴۰ هکتار اراضی داخل پارک ملی منطقه جبل را  نهال کاری(گز) حالت پاشی بیولوژیکی بصورت آزمایشی و برخورد با چاه های غیر مجاز را انجام داده است.

qzne2ieczk61y6f16

**عوامل بیماری دریاچه ارومیه

از سال ۸۰کلید بیماری دریاچه ارومیه زده شده و دراین بیماری هم عوامل انسانی و هم عوامل طبیعی مقصر و موثر بوده است.

نرجس مقیمی کارشناسی ارشد حوزه محیط زیست در این خصوص معتقد است: خشکسالی کم آبی و کاهش نزولات، تغییر اراضی دیمی به اراضی آبی احداث برخی سدهای ناکارآمد، افزایش جمعیت اطراف دریاچه، برداشت غیر مجاز آبهای زیرزمینی و تغییر رژیم بارش از عوامل شایع و تأثیرگذار در خشکسالی دریاچه ارومیه است.

**با مرگش نابود می کند

از آنجایی که ارومیه دریاچه نمک است، همین نمک تبعات منفی بسیاری را باخشکسالی دریاچه به ارمغان خواهد آورد و هرسه استان همجوارش را به نابودی خواهد کشاند.

شفیعی معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم در خصوص خشکسالی دریاچه نمک می گوید:با خشکسالی دریاچه های نمک، آنها به مهمترین کانون ریزگردی تبدیل می شوند که با هر ورزشی ایجاد طوفان گردو خاک کرده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی و پوستی برای اهالی مناطق می شوند و حتی با حرکت شوری از خود دریاچه به سمت اراضی و حوضه های آبخیز باعث نابودی مزارع کشاورزی می شوند.

آراسته سرپرست اداره کل حافظت محیط زیست استان آذربایجان غربی نیز می گوید: بارها شاهد طوفان گرد و خاک بوده ایم که دریاچه ارومیه باعث آن بوده است.

** طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه

برای احیای بزرگترین دریاچه داخلی ایران مسئولان دولتی و متخصصین این امر دست به اجرایی کردن طرح های انتقال آب به دریاچه زده اند.

ساعی دبیر ستاد اجرایی احیای دریاچه نمک در این باره می گوید:در طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه، انتقال آب زاب تصویب شده و دستگاه های حفاری آن در ۳۵ کیلومتری دریاچه در حال انجام وظیفه هستند و دو طرح انتقال آب از ارس به شمال و شمال به شرق دریاچه و وان ترکیه در حال مطالعه و بررسی است و اما طرح انتقال آب از گرجستان و ارمنستان در حدپیشنهادی است که هنوز به مرحله مطالعه و بررسی نرسیده است.

**سرنوشت نامعلوم دریاچه بیمار ارومیه

دریاچه ای که از وسعت ۵هزار کیلومترمربعی آن تنها ۱۰۰۰ کیلومتر مربع آن آب دارد از سال ۹۰ ستاد احیای این دریاچه کلید خورده و با بودجه های میلیاردی و هزاران نخبه فعال محیط زیستی تاکنون اتفاق چشم گیری در بهبود و احیاء آن شکل نگرفته ولی همچنان این دریاچه و مردمان آن منتظرند تا گفته دولتمردان که تا ۱۰ سال دیگر حتما احیا می شود را به چشم ببینند.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا