خانه / جنگلداری -درخت شناسی / تعداد درختان روی کره زمین به نصف رسیده است!
تعداد درختان روی کره زمین به نصف رسیده است!

تعداد درختان روی کره زمین به نصف رسیده است!

نتایج بررسی‌های جدید نشان می‌دهند که از زمان آغاز زندگی مدنی بشر تعداد درختان روی کره زمین نصف شده است.
 طبق یافته‌های محققان دانشگاه ییل در آمریکا حدود سه تریلیون درخت در سراسر دنیا وجود دارد؛ اما به گفته مجله نِیچر (The journal Nature) سالانه حدود ۱۵ بیلیون درخت در سراسر جهان قطع می‌شود که عمده دلیل آن نتیجه جنگل‌زدایی، مدیریت غلط جنگلداری و تغییر کاربری اراضی است. برآوردها نشان می‌دهند که از آغاز زندگی مدنی انسان که به ۱۱۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، تعداد درختان کره زمین تا ۴۶ درصد کاهش داشته است.

در طی این تحقیق محققان به بررسی ۴۰۰۰۰۰ جنگل در سراسر دنیا (به استثنا قطب جنوب) پرداختند. آن ها با استفاده از تصویرگر ماهواره ای به ارزیابی پراکندگی درختان مناطق مختلف دست زدند. سپس ارتباط این تراکم را با ویژگیهای محلی همان مناطق مثل آب و هوا، زندگی گیاهی، شرایط خاک و تاثیر فعالیت های انسانی بررسی کردند و در نهایت از اطلاعات به دست آمده در طراحی مدلی برای تعداد درختان مناطق مختلف استفاده نمودند. این نقشه جهانی نشان می دهد که از مجموع ۳٫۰۴ تریلیون درخت در سراسر زمین، حدودا ۴۲۲ درخت به ازای هر فرد وجود دارد. بیشترین تراکم درخت مربوط به مناطق نیمه قطبی روسیه، اسکاندیناوی و آمریکای شمالی است اما بزرگترین مناطق جنگلی در مناطق استوایی قرار دارند؛ جایی که حدود ۴۳ درصد درختان جهان را در خود جای داده است. محققان می گویند از اطلاعات به دست آمده این تحقیق می توان در طراحی سیستم های جهانی مانند بررسی ذخایر کربن، تغییر شرایط آب و هوایی و توزیع گونه های گیاهی و جانوری استفاده کرد. به گفته سرپرست این تحقیق توماس کروت از دانشکده مطالعات محیط زیستی و جنگلداری، درختان کربن را ذخیره می کنند که برای چرخه غذایی، برای آب، کیفیت هوا و ارائه خدمات بیشمار به انسانها ضروری است.

منبع :  باشگاه شبانه باشگاه خبرنگاران جوان

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا