خانه / اخبار و اطلاعیه / پیام تبریک مدیران سایت به مناسبت روز جوان+معیارهای یک جوان مومن انقلابی از نظر رهبرانقلاب
پیام تبریک مدیران سایت به مناسبت روز جوان+معیارهای یک جوان مومن انقلابی از نظر رهبرانقلاب

پیام تبریک مدیران سایت به مناسبت روز جوان+معیارهای یک جوان مومن انقلابی از نظر رهبرانقلاب

پدران ما پرچم پر افتخار کشور را با وجود تمام دشمنی ها به مارساندند اکنون نوبت ماست تا راه را ادامه دهیم
شاید اگر به صورت کامل و صحیح به این دستور امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «در شناسایی اسلام بیشتر جدیت کنید. تعالیم مقدسه قرآن را بیاموزید و به کار بندید. با کمال اخلاص در نشر و تبلیغ و معرفی اسلام به ملل دیگر و پیشبرد آرمان های بزرگ اسلام بکوشید»جامه عمل می پوشاندیم امروز شاهد حیوانات انسان نمای چون داعش نبودیم.
 
اَصحابُ المَهدىِّ شَبابٌ لا کُهولٌ فیهِم اِلاّ مِثلَ کُحلِ العَینِ وَ المِلحِ فِى الزّادِ وَ اَقَلُّ الزّادِ المِلحُ؛

یاران مهدى جوان‌اند و کهن‌سالان در میان آنان کم‌اند، مانند سُرمه در چشم و نمک در زاد و توشه، که کمترین قسمت توشه، نمک است.

الغیبه (طوسى)

انتخاب روز میلاد حضرت علی‌اکبر آن سرباز همیشه آماده برای جانبازی برای اسلام به‌عنوان روز جوان موجب افتخار و غرور و قطعاً باری بر دوش جوانان است که از خداوند می‌خواهیم در رساندن این بار به سرمنزل مقصود یاری‌رسان ما باشد تا شرمنده آن حضرت نباشیم.

از مسئولین محترم کشور خواهان آن هستیم که نسبت به دغدغه‌های قشر جوان بیش از این توجه نشان داده و از ظرفیت‌های بالقوه جوانان ما  در جهت اعتلای ایران اسلامی و حل مشکلات در پیش روی ملت ایران بهره برده و تلاش خود برای حل مشکلات جوانان که کم هم نیست دوچندان سازند مشکلاتی از قبیل بیکاری،هزینه های سنگین تحصیل،مسکن و ازدواج که از لوازم تحقق آن پرهیز از رفتار های شعارگونه در خصوص رفع این مشکلات است.

و اما ای دوست عزیز با وجود تمامی مشکلات، پدران ما پرچم پر افتخار کشور را از میان تمامی دشمنان ما بدین جا رسانده اند و اکنون نوبت ماست تا این راه را ادامه دهیم و چه زیبا آن پیرسفر کرده مسیری که کشور برای رسیدن به اهداف خود ناگزیر باید از آن عبور کند را به ما نشان داده است؛امروز بهتر از هر روزی دیگری می توانیم به عمق سخنان امام خمینی (ره)و رهنمود های ایشان پی ببریم ،زمانی که می بینیم ایشان راه حل مشکلات امروز ایران و حتی جهان را چندین سال پیش از این اعلام فرموده بودند: «توجه نسل جوان به شناسایی و شناساندن چهره واقعی اسلام، موجب تقدیر است. ما امروز قبل از هر چیز وظیفه داریم تبلیغات اجانب و عمال استعمار را خنثی کنیم. شما نسل جوان موظف هستید غرب زده ها را از خواب بیدار کنید و فجایع حکومت های ضد انسانی آن ها و عمال آن ها را برملا نمایید».

شاید اگر به صورت کامل و صحیح به این دستور امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «در شناسایی اسلام بیشتر جدیت کنید. تعالیم مقدسه قرآن را بیاموزید و به کار بندید. با کمال اخلاص در نشر و تبلیغ و معرفی اسلام به ملل دیگر و پیشبرد آرمان های بزرگ اسلام بکوشید»جامه عمل می پوشاندیم امروز شاهد حیوانات انسان نمای چون داعش نبودیم.

مدیران سایت میلاد حضرت علی‌اکبر علیه اسلام و روز جوان را به‌تمامی جوانان غیور این مرزوبوم به‌خصوص قشر دانشجو تبریک و تهنیت عرض کرده و از آستان ربوبی توفیق سربازی در رکاب بقیه‌الله اعظم و و ظهور ایشان را مسئلت می‌نماید.
IMG15564910-300x200
به مناسبت روز جوان،
معیارهای یک جوان مومن انقلابی از نظر رهبرانقلاب چیست؟
 سزاوار است از رهگذر آشنایی با حضرت علی اکبر(ع) و ویژگی‌های این جوان برومند و رشید و باصلابت، از ایشان درس جوانمردی و مقاومت و ایمان و ادب بیاموزیم
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی،امام حسین(ع) در دوران کودکی، محبوب پیامبر اکرم(ص) بود؛ خود او هم پیامبر(ص) را بینهایت دوست میداشت. حضرت شش، هفت ساله بود که پیامبر(ص) از دنیا رفت. چهره پیامبر، به صورت خاطره بی‌زوالی در ذهن امام حسین(ع) مانده است و عشق به پیامبر(ص) در دل او هست. خدای متعال، علی اکبر(ع) را به امام حسین می‌دهد. جوانی که به گواهی امام حسین(ع) «اَشبهُ الناس خَلقاً و خُلقاً و منطقاً برسول الله» شبیه ترین فرد از نظر ظاهر واخلاق وگفتار به پیامبر(ص) است.

پیامبری که قرآن در بیان اخلاقش می فرماید:

«انَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ» و تو اخلاق عظیم و برجسته‏ای داری. سوره مبارکه قلم آیه(۴)

و در وصف گفتارش میفرماید:

«وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَى» و هرگز از روی هوای نفس سخن نمی‏گوید. سوره مبارکه نجم آیه(۳)

امام حسین(ع) ادامه می‎دهد:  «کنّا اذا اشتقنا الی نبیّک نظرنا الیه»؛ هر وقت که دلمان برای پیامبر تنگ می‌شد، به این جوان نگاه می‌کردیم.

و امروز یازدهم شعبان مصادف با سالروز میلاد حضرت علی اکبر(ع) است که آن را به نام روز جوان نیز نامیده‌اند. سزاوار است از رهگذر آشنایی با شخصیت و ویژگی‌های این جوان برومند و رشید و باصلابت، از ایشان درس جوانمردی و مقاومت و ایمان و ادب بیاموزیم.

مقام معظم رهبری همواره در بیاناتشان معیارهای یک جوان مومن و انقلابی را به زیباترین وجه ترسیم نموده اند. در ادامه نقاط برجسته‌ای از این خصوصیات را مرور می‌نماییم؛

مومن و متدین
 
** در کنار تحصیل علم و دانش، از فرصت جوانی برای تهذیب نفس و انس با خدا و آشنایی عمیق با معارف قرآن و اهل‌بیت (علیهم‌‌السّلام) بهره ببرید.(پیام شفاهی به تشکل‌های دانشجویی انقلابی ۲۳/۱۱/۱۳۹۲) 
 
آگاه و با بصیرت 
 
** یکی از بزرگ‌ترین فرصتهای ما همراهی جوانهای ما با هدفهای نظام است. نگاه کنید در این راهپیمایی‌های روز قدس یا بیست‌ودوّم بهمن، عمده جوانها هستند؛ این جوانها همان جوانهایی هستند که شبانه‌روز به‌وسیله‌ی رسانه‌های صوتی و تصویری و اینترنتی، در زیر بمباران تخریب قرار دارند؛ غوغایی است در دنیا؛ در دنیای مجازی. در دنیای رسانه‌های صوتی و تصویری، صدها رسانه، و با یک اعتبار هزارها رسانه، در حال بمباران افکار جوانهای ما هستند؛ درعین‌حال شما نگاه میکنید می‌بینید ده‌ها میلیون از همین جوانها در سرتاسر کشور در روز بیست‌و‌دوّم بهمن می‌آیند و شعار میدهند و ابراز احساسات میکنند و نسبت به امام، نسبت به اسلام، نسبت به نظام اسلامی ابراز ارادت میکنند؛ این چیز کوچکی نیست، این فرصت بسیار بزرگی است. (بیانات در حرم مطهر رضوی   ۰۱/۰۱/۱۳۹۴)
 
** شما افسران جوان جنگ نرم هستید و عرصه‌ی جنگ نرم، بصیرتی عمّارگونه و استقامتی مالک‌اشتروار میطلبد؛ با تمام وجود، خود را برای این عرصه آماده کنید. (پیام شفاهی به تشکل‌های دانشجویی انقلابی ۲۳/۱۱/۱۳۹۲)
 
** انقلابى باید بصیر باشد، باید بینا باشد، باید پیچیدگى‌هاى شرائط زمانه را درک کند. مسئله اینجور ساده نیست که یکى را رد کنیم، دقیق باشید، باید شور انقلابى را حفظ کنید، باید با مشکلات هم بسازید، مراقب باشید. مأیوس نشوید، در صحنه بمانید؛ اما دقت کنید و مواظب باشید رفتار بعضى از کسانى که به نظر شما جاى اعتراض دارد، شما را عصبانى نکند، شما را از کوره در نبرد. رفتار منطقى و عقلائى یک چیز لازمى است. (بیانات در دیدار طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه قم‌  ۲۹/۰۷/۱۳۸۹)
 
** جوان‌ مؤمنِ ما که جان بر کف دست گرفته و آماده‌ى مجاهدت است، در معرض تندباد این تبلیغات قرار دارد؛ اما این تبلیغاتِ گمراه‌کننده و لغزاننده نمى‌تواند او را بلغزاند، زیرا حقیقت را مى‌بیند و در وراى تبلیغات رنگارنگ دشمنان، باطن ظلمانى و خبیث محورها و مراکزى که این تبلیغات را به راه مى‌اندازند، براى او روشن است. این، نقطه‌اى است که دشمن نمى‌تواند به هیچ کیفیتى آن را نسبت به جوان مسلمان و مؤمن انقلابى‌ علاج و با آن مقابله کند. دلى که از ایمان برخوردار است و منشأ تقوا در اندیشه و عمل است، با تبلیغات دشمنان گمراه نمى‌شود. ( بیانات در دیدار بسیجیان و سپاهیان لشکر ۲۵ کربلا ۲۹/۰۶/۱۳۸۲)
 
با اخلاق و قانونگرا
 
** من همه‌ی جوانهای غیور کشور را، جوانهای مؤمنِ انقلابی کشور را فرزندان خودم میدانم و پشت سر آنها قرار میگیرم؛ من از جوانان انقلابی و مؤمن و غیور حمایت میکنم؛ منتها همه را توصیه میکنم به این که در رفتار خود، با اخلاق اسلامی رفتار کنند؛ قانون را مراعات کنند. همه باید قانون را مراعات کنند. تجسم انقلاب در قانون جمهوری اسلامی است. (بیانات در حرم رضوی در آغاز سال ۹۱ ۰۱/۰۱/۱۳۹۱)
 
متخصص و جویای علم
 
** جوانان! عزیزان! حضور شما در مراکز دانشگاهی کشورها، فرصت نگاه ژرف و حکمت‌آمیز به رویدادها و پدیده‌های جهان را به شما و فرصت بهره‌مندی از دانشمندانی جهان‌نگر و جهان‌شناس را به ایران آینده می‌بخشد. اینها را باید قدر شناخت. فریفتگی به همان اندازه زیان‌بخش است که بی‌خبری. دانش‌اندوزی را با اندیشه‌ورزی و این هر دو را با پرهیزگاری و پاکدامنی بیامیزید؛ در این‌صورت هیچ اندوخته‌ئی برای کشور با ثروت وجود جوانانی چون شما برابری نخواهد کرد. (پیام رهبر انقلاب به نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا ۰۳/۱۱/۱۳۹۳)
 
** هرجا به ابتکار و استعداد جوانانمان تکیه کردیم، آنجا ناگهان مثل چشمه‌اى جوشید و شکوفا شد؛ در قضایاى مربوط به مسائل هسته‌اى، مسائل دارویى، در درمانهاى گوناگون، در سلّولهاى بنیادى، در نانو، در برنامه‌هاى صنعتىِ دفاعى (بیانات در دیدار مردم استان ایلام در سالروز ولادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام  ۲۳/۰۲/۱۳۹۳)
 
** ‌امروز ما دانشمندان‌ جوانِ مؤمن‌ و تحصیل‌کرده‌هاى باایمان داریم که مى‌توانند یک حرکت علمىِ فراگیر و به معناى واقعى کلمه، در عرصه‌ى علوم انسانى به وجود آورند. (بیانات‌ در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق (علیه‌السّلام)‌‌ ۲۹/۱۰/۱۳۸۴)
 
ثابت قدم و انقلابی
 
** جوانان‌ ما با چشم واقع‌بینانه نگاه کنند. اصل، انقلاب است؛ اشخاص، اصل نیستند. انقلابى‌ بودن به حفظ رابطه‌ى خود و عمل خود و پیوستگى خود با انقلاب است. (بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) ۱۴/۰۳/۱۳۸۷)
 
** از اوّلِ انقلاب دوگونه انقلابى داشتیم. بعضى از انقلابیّون، انقلابیّونِ مثبت بودند؛ بعضى هم انقلابیّون منفى بودند. انقلابىِ منفى به آن انقلابى‌اى مى‌گفتیم که از میدان کار و تلاش و حرکت، آنجایى که دردسرى داشت، عقب مى‌کشید. انقلابى بود، اما انقلابىِ وجاهت‌طلب و راحت‌خواه؛ انقلابى‌اى که مى‌گفت من مبارزه‌ام را قبل از انقلاب کرده‌ام، اکنون دیگر مى‌خواهم احترام شوم. بنابراین، چنین کسانى به میدان خطر و دردسر وارد نمى‌شدند.یک عدّه هم انقلابىِ مثبت بودند. حاضر بودند آبرویشان را هم خرج کنند. آنجایى که فکر مى‌کردند وجودشان مى‌تواند کمکى بکند، با همه‌ى وجود حاضر بودند. انقلابىِ مثبت حتّى اگر هیچ‌کاره هم باشد، خودش را مسئول‌ترین افراد مى‌داند و وارد میدان مى‌شود. عزیزان من! جوانان! انقلابىِ‌ مثبت باشید. باید خودتان را آماده کنید. اگر شما در میدان باشید، آینده‌ى بسیار درخشانى در انتظار این کشور است. (بیانات در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۰۹/۱۲/۱۳۷۹)
 
با نشاط و با انگیزه
 
** ما امروز نیازمندیم که جوانان ما خوش‌روحیّه، امیدوار، شجاع، داراى اعتمادبه‌نفس، داراى ایمان، داراى روحیّه‌ى آینده‌نگر، داراى روحیّه‌ى خدمت باشند. (بیانات در دیدار اساتید دانشگاه‌ها ۱۱/۰۴/۱۳۹۳)
 
** از فرصت جوانی برای اعتلای معنوی و فکری بهره بگیرید. کشور شما به نسل جوان مومن و اندیش‌مند و پر‌انگیزه، از همه چیز و از همیشه بیش‌تر نیازمند است. (پیام به کنگره اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ۱۰/۰۵/۱۳۸۷)
 
شجاع و رزمنده
 
** جوانهاى ما، جوانهاى پرشورى‌اند. این نسل جوانهاى امروز ما نشان دادند که مثل همان نسل کربلاى ۵-و نسل و الفجر ۴ و عملیات خیبر و عملیات بدراند. این جوانهاى امروز هم مثل همان جوانهاى بیست و پنج سال پیش، سى سال پیش آماده‌ى میدان‌اند. (بیانات در دیدار مردم قم به مناسبت قیام نوزدهم دی ۱۹/۱۰/۱۳۸۷)
 
عدالتخواه و زرنگ
 
** شما باید زرنگى کنید؛ یک‌لحظه از درخواست و مطالبه‌ى عدالت کوتاهى نکنید؛ جوان و دانشجو و مؤمن‌ شأنش همین است که عدالت را بخواهد. اما انتقاد شخصى و مصداق‌سازى نکنید. وقتى شما روى یک مصداق تکیه مى‌کنید، اولًا احتمال دارد اشتباه کرده باشید؛ هم وسیله‌اى به دست مى‌دهید براى اینکه آن فرد زرنگ قانون‌دانِ قانون‌شکن بتواند علیه شما استفاده کند.  شما روى مصداق تکیه نکنید؛ شما پرچم را بلند کنید. وقتى پرچم را بلند کردید، آن کسى که مجرى است، آن کسى که در محیط اجراء مى‌خواهد کار انجام دهد، همه حساب کار خودشان را مى‌کنند. شما جوانهاى‌ مؤمنى هستید که انتظار هم از شما همین است. هر شعار خوبى که داده مى‌شود، بعد از اتکال به خداى بزرگ که همه‌ى دلها و زبانها و اراده‌ها دست اوست، تکیه به شما جوانهاست، امید به شما جوانهاست؛ این را بدانید. (بیانات‌ در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های شیراز ۱۴/۰۲/۱۳۸۷)
 
متحد با هم و با فاصله از دشمن 
 
** برادران انقلابى‌، برادران معتقد به ارزشهاى انقلاب، هرچه مى‌توانند فاصله‌ى بین خودشان را کم کنند؛ باهم دوست و رفیق باشند؛ باهم همکار باشند؛ علیه یکدیگر جوسازى و فعالیت نکنند؛ اما فاصله را با دشمن‌ها زیاد کنند. این‌ها توصیه‌هایى است که على‌رغم دشمنان این ملت، در دل جوانان جا گرفته است. هرجا ما این توصیه‌ها را کردیم، احساس کردیم و دیدیم و تجربه کردیم که این نسل جوان‌ مؤمن، با دلهاى‌ روشن و پاک و صافشان و با روحهاى صمیمى‌شان، آن لُبّ مطلب را فهمیدند و به کار گرفتند و فوایدش براى کشور آشکار شد. (بیانات در اجتماع بزرگ مردم اراک‌ ۲۴/۰۸/۱۳۷۹) 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا