خانه / اخبار و اطلاعیه / رشد مقاوم تر گیاه با نوازش
رشد مقاوم تر گیاه با نوازش

رشد مقاوم تر گیاه با نوازش

دانش‌پژوهان دریافته‌اند نوازش کردن گیاهان موجب می‌شود آن‌ها نسبت به بیماری‌ها مقاوم شوند.

به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه فرایبورگ سوئیس می‌گویند مالش برگ‌های گیاهان بین دو انگشت شست و سبابه، سازوکار دفاعی ذاتی را در گیاه فعال می‌کند.

ظرف چند دقیقه تغییرات زیست شیمیایی در گیاه روی می‌دهد و موجب می‌شود گیاه در برابر “بوتری تیس”- قارچ عامل بروز کپک خاکستری- مقاوم شود.

مالش برگ‌ها، نوعی فشار مکانیکی است. گیاهان باید به طور مداوم با فشارهای مکانیکی ناشی از باران، باد، حیوانات و حتی دیگر گیاهان سر و کار داشته باشند. درختان در خطوط ساحلی بسیار پر باد رشد می‌کنند و گاهی اوقات با تنه ضخیم‌تر و قد کوتاه‌تر به این شرایط واکنش نشان می‌دهند. اما از سوی دیگر گیاهان به شکل‌های ظریف‌تری از فشار مکانیکی نیز مانند لمس کردن نوازش واکنش می‌دهند. برخی از واکنش‌ها واضح و آشکار هستند مانند گیاه حشره‌خوار که با فشار حشره برگ باز می‌شود و آن را می‌بلعد این در حالی است که واکنش برخی دیگر از گیاهان گسترده‌تر است.

گیاهان همچنین یک زرادخانه از واکنش‌های نامرئی از جمله تغییرات در سطح مولکولی و زیست شیمیایی به فشار مکانیکی دارند.

محققان در این بررسی برگ‌های شاهی را لمس و تغییرات داخلی را در آن رصد کردند. آن‌ها دریافتند ژن‌های مرتبط با فشار مکانیکی فعال شده و میزان گونه‌های اکسیژن فعال افزایش یافت.

در این حالت لایه خارجی محافظ برگ نفوذ پذیرتر می‌شوند امری که احتمالا به فرار مولکول‌های فعال زیستی مختلف کمک و در شکل‌گیری واکنش ایمنی رصد شده نقش دارند.

این داده‌ها همچنین حاکی از این است که فشار مکانیکی توسط حسگرهای مکانیکی درک می‌شود و پس از آن است که مقاومت آغاز می‌شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه BMC Plant Biology منتشر شده است.

درباره نویسنده سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا