خانه / خاک شناسی وفرسایش خاک / بازدید علمی درس حفاظت آب و خاک از حوزه آبخیز خلیفتان + گزارش تصویری
بازدید علمی درس حفاظت آب و خاک از حوزه آبخیز خلیفتان + گزارش تصویری

بازدید علمی درس حفاظت آب و خاک از حوزه آبخیز خلیفتان + گزارش تصویری

دراین بازدید دانشجویان ورودی ۹۱ مرتع و آبخیز داری دانشکده ی منابع طبیعی دانشگاه ارومیه به همراه استاد گرانقدر جناب آقای دکتر نظر نژاد ومهندس خیرخواه از دانشگاه ارومیه و دو کارشناس  اداره ی منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان  ارومیه ،جناب آقای مهندس افشار و آقای مهندس مکعلی به بازدید از حوزه ی آبخیز خلیفتان در روستای انبی پرداختند.

ابتدا جناب آقای مهندس افشار زمان و مکان اجرایی پروژه ها و مساحت حوزه و نوع عملیات آبخیز داری منطقه را برای دانشجویان تشریح نمودند که به صورت مختصر به شرح زیر است:

مساحت حوضه ۶۹۹۱ هکتار -حوزه در غرب شهر ارومیه و در ۳۵ کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است.

ازسال ۸۵ مطالعات واز سال ۸۷ عملیات آبخیز حوزه شروع گردید. حوضه های بحرانی توسط شهرستان به اداره کل معرفی شدند .وسپس تعیین اعتبار مشخض گردیده و عملیات اجرایی آغاز شد.

که دراین طرح ۳ عملیات انجام شده است : ۱-عملیات بیولوژیکی ۲- مکانیکی ۳- بیومکانیکی درنظر گرفته شده است.

آبراهه اصلی حوزه آبخیز از ترکیه می آید.

درادامه جناب آقای مهندس مکعلی با اشاره به بازدید هفته گذشته دانشجویان  از عملیات در حال اجرا در حوزه خانقاه سرخ گفت: زیرحوزه خلیفتان همانند زیرحوزه خانقاه سرخ وضعیت بحرانی وسیل خیزی را به همراه داشت وموقع وقوع سیل خطرات جدی ساکنین منطقه راتهدید می نمود که با لطف خداوند متعال وبا عنایت مسئولین با انجام عملیات آبخیزداری اعم از (بیولوژیکی-مکانیکی-قرق)حوزه مذکور با استقرار پوشش گیاهی وتثبیت خاک به حالت اولیه خود برگشته است.

وی در ادامه افزود:دانشجویان می تواندد با ارزیابی بازدیدهایی که در این هفته از دو زیرحوزه آبخیز خانقاه سرخ وخلیفتان داشتند با ارائه مقالاتی به اهمیت وضرورت اجراری عملیات آبخیزداری پی ببرند.

واشاره نمودند که اقلیم هر دو منطقه تقریبایکسان است.

در ادامه جناب آقای دکتر نظرنژاد دلیل استفاده از مدل M-pesiac رابرای دانشجویان تشریح نمودند .باتوجه به آمار موجود در این حوزه نمی توان سراغ مدل های دیگر رفت که بارگبار کار می کنند.چون در منطقه ایستگاه باران سنج ثبات ندارد. لازم است در حوزه آمار شدت بارندگی ثبت شود.این روش ۹پارامتر دارد.

سپس جناب آقای مهندس خیرخواه به کمک نقشه های زمین شناسی نوع سازندهای موجود در منطقه وهمچنین موقعیت جغرافیایی منطقه را تشریح نمودند.

متوسط شیب کل منطقه %۳۹ می باشد. منطقه به گفته جناب آقای مهندس خیرخواه ۸-۹ سازند دارد. 

ودر آخر فرمودند ثبات این منطقه از خانقاه سرخ بیشتر است.

در پایان بازدید آقای دکتر نظر نژاد دانشجویان را به ۸ گروه ۴ نفره تقسیم نمودند وهرگروه به طور مجزا با استفاده از جدول مدل BLM به  نمره دهی به مشخصات پوشش گیاهی وفرسایش سطحی وهمچنین نوع پوشش سنگی وغیره پرداختند.

در ادمه گزارش تصویری بازدید قابل مشاهده است.

۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۴۰۰۸

۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۴۰۲۳ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۴۲۲۳ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۴۹۰۱ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۴۹۳۰ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۴۹۳۵

۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۵۸۰۹ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۵۸۵۲ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۰۵۹۵۱

۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۱۰۱۵۳ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۱۰۹۵۳ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۱۱۱۵۹

 

۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۱۲۷۱۸

۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۱۱۷۴۰  ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۱۳۴۵۷

۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۲۱۴۴۱ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۲۱۵۳۳ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۲۲۰۳۲

۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۲۲۶۴۱ ۲۰۱۵۰۵۲۰_۱۲۳۶۳۵

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا