خانه / اخبار و اطلاعیه / جنگل ابر بکر می ماند و در فهرست مناطق چهار گانه سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت….
جنگل ابر بکر می ماند و در فهرست مناطق چهار گانه سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت….

جنگل ابر بکر می ماند و در فهرست مناطق چهار گانه سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت….

*وجه تسمیه جنگل ابر
جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل‌های هیرکانی است این جنگل با ۳۵هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فرا گرفته است به جنگل ابر مشهور شده است هم چنین در این جنگل به قدری درخت‌ها به یکدیگر نزدیک هستند که در لحظه اول به نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است در همین راستا به باور و اعتقاد بسیاری از گردشگران جنگل ابر یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.

                           
*گونه‌های گیاهی موجود در جنگل ابر
وجود ۸۵ نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه های کلاه میر حسن ، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها جنگل ابر را به موزه‌ای طبیعی تبدیل کرده است. آب و هوای خاص این جنگل، درختان متفاوتی را در خود پرورش داده که برخی از این درخت‌ها با شکل خاص خود روی زمین خزیده‌اند و منظره زیبایی پدید آورده‌اند. جنگل ابر یکی از بانک‌های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است، که همه ساله مشتاقان و علاقه مندان را از گوشه کنار جهان به سوی خود دعوت می‌کند.

 

اهمیت:

جنگل ابر به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد:

  • قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی کم نظیری دارد.
  • اکوتن این ناحیه دارای اهمیت است؛ یعنی مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به‌طوریکه می‌توان در جنگل‌های این ناحیه درختان سوزنی‌برگ را در کنار درختان پهن‌برگ دید که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.
  • جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است دارای اهمیت است؛ به‌طوری که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب می‌شود.
* ثبت جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده
چندی پیش ۱۵۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای خواستار احداث جاده ای در میان جنگل ابر از رئیس جمهوری بودند که در مقابل این عمل تعدادی از فعالان محیط زیست نیز در نامه ای دیگر به رئیس جمهور خواستار ارتقای جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده شدند که درپی آن و تعیین تکلیف این جنگل، جلسات متعددی بین فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد که بر این اساس عضو کمیسیون اصل ۹۰، یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی، مسئول ستاد مبارزه با زمین خواری، یکی از اعضای فراکسیون صنایع، عضو کمیسیون عمران و همچنین اعضای کمیسیون کشاورزی برای بازدید از جنگل ابر به منطقه اعزام شدند، پس از آن و بررسی های صورت گرفته جنگل ابر در شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا