خانه / اخبار و اطلاعیه / توسعه جنگل های آذربایجان غربی تشنه حمایت بیشتر مسوولان و حفاظت مردم
توسعه جنگل های آذربایجان غربی تشنه حمایت بیشتر مسوولان و حفاظت مردم

توسعه جنگل های آذربایجان غربی تشنه حمایت بیشتر مسوولان و حفاظت مردم

ارومیه – ایرنا – جنگل ها به عنوان گرانبهاترین میراث انسانی، علاوه بر ارزش اقتصادی به عنوان منبع بدون جایگزین تولید اکسیژن در کره خاکی مورد توجه مجامع جهانی قرار گرفته است و در حال حاضر راهکارهای زیادی برای حفاظت از این عرصه ها اتخاذ و اعمال می شود

به گزارش ایرنا، کشورهای پیشرفته اروپایی، آمریکای شمالی و ژاپن با برنامه ریزی های خاص در صدد گسترش جنگل ها و عرصه های طبیعی خود هستند ولی درکشورهای در حال توسعه به این مهم توجه زیادی صورت نمی گیرد.با توجه به اهمیت جنگل ها و مراتع از نظر کنترل آب های سطحی و تغذیه آب های زیرزمینی، مبارزه با آلودگی هوا، مبارزه با فرسایش خاک، جلوگیری از آلودگی زیست محیطی، تلطیف هوا، نقش اقتصادی برای تولید مواد دارویی و صنعتی، ضرورت حفاظت از این عرصه ها بیش از پیش نمایان می شود. همین اهمیت موجب شده که روز نخست فروردین مصادف با ۲۱ مارس از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی جنگل معرفی شود تا نقش غیرقابل انکار جنگل ها در پایداری سرزمین و شادابی حیات جانوران و گیاهان را برای دولت ها پررنگ تر کند.

در حال حاضر پنج ناحیه رویشی شامل هیرکانی یا خزری، ایران تورانی، ارسباران، زاگرس و خلیج فارس- عمانی در ایران وجود دارد که نشان از غنای حوزه فضای سبز در کشور است.

آذربایجان غربی نیز با مساحتی معادل چهار میلیون و ۳۶۶ هزار هکتار، ۲٫۶۵ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده که ۴۸۱ هزار هکتار آن را دریاچه ارومیه و باقی را مساحت خشکی استان تشکیل می دهد.

از سه میلیون و ۷۴۱ هزار هکتار از مساحت خشکی استان، دو میلیون و ۷۴۵ هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی است که دو میلیون و ۶۵۳ هزار هکتار آن مراتع و ۱۰۱ هزار هکتار آن را عرصه های جنگلی در بر می گیرند.

سرانه جنگل و فضای سبز در این استان نیز چهار صدم هکتار برآورد می شود که بسیار کمتر از سرانه کشوری است.

-رحمان وهاب زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این استان ۱۰۱ هزار هکتار جنگل طبیعی در دو شهرستان پیرانشهر و سردشت دارد که نقطه آغازین جنگلهای زاگرسی به شمار می روند. بنه، بلوط و بادام وحشی در انواع مختلف از جمله درختانی هستند که در جنگلهای جنوب آذربایجان غربی یافت می شوند

دبیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر جنگل های آذربایجان غربی با معضل جدی آفت جوانه خوار بلوط روبرو هستند که این آفت مشکل جدی جنگل ها به شمار می روند.

وهاب زاده افزود: نزدیک به ۳۰ هزار هکتار از جنگل های استان با این مشکل مواجه هستند که اعتبار ویژه برای مقابله با این مشکل از سازمان جنگل ها درخواست کرده ایم.

وی ادامه داد: کانون های بحرانی ما به ترتیب اولویت، در سردشت و پیرانشهر قرار دارند که البته وضعیت جنگل های سردشت بحرانی تر است.

وی اظهار کرد: یکی از مهمترین عوامل در کاهش مشکلات مربوط به توسعه جنگل و احیای آنها، همراه کردن مردم و جذب مشارکت آنان در قالب مشارکتهای مردمی و بخش خصوصی است که نباید از آن غافل شویم.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا