خانه / مرتع ومرتعداری / طول مناسب ترانسکت در نمونه برداری پوشش گیاهی
طول مناسب ترانسکت در نمونه برداری پوشش گیاهی

طول مناسب ترانسکت در نمونه برداری پوشش گیاهی

به طور معمول طول ترانسکت با کار میدانی و به نحوی تعیین می شود که ۱۵-۱۰ درخت یا درختچه خط نمونه را قطع کنند. البته استانداردهایی نیز در این زمینه تعیین شده از جمله این که بر اساس درصد تاج پوشش جنگل می توان طول مناسب را به شرح زیر تعیین کرد:

تاج پوشش (درصد)                             طول ترانسکت (متر)

۱-۱۰                                                 ۴۰۰

۱۰-۵۰                                                ۲۰۰

۵۰-۱۰۰                                                ۱۰۰

لازم به ذکر است که معمولا در جنگل های خارج از شمال معمولا ناهمگنی بسیار زیاد بوده  و تعیین تاج پوشش جنگل برای استفاده از استاندارد فوق، خود مستلزم نمونه برداری در قسمتهای مختلف عرصه بوده و امکان خطا در تعیین آن وجود دارد. لذا به نظر می رسد انجام نمونه برداری اولیه در قسمتی از جنگل که معرف تمام آن باشد گزینه بهتری است. همچنین در جنگل های خارج از شمال، طول خط نمونه ۲۰۰ متر احتمالا کافی خواهد بود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا