خانه / جنگلداری -درخت شناسی / ذخیره گاه های زیست کره
ذخیره گاه های زیست کره

ذخیره گاه های زیست کره

ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره، مناطق حفاظت شده بین‌المللی هستند که از طرف سازمان یونسکو و براساس معیارهای زیست‌‌محیطی ویژه‌ای انتخاب شده‌اند.

اهمیت آنها اگر بیشتر از مکان های ثبت جهانی شده یونسکو نباشد، کمتر از آنها نیست، نام این مناطق در بسیاری از فهرست های پیشنهادی برای سفر گردشگران در صدر است، اما هنوز انگار برای گردشگران ایرانی جانیفتاده است که می توان بهانه سفر را تغییر دهند و به این مناطق سفر کنند.

هدف اصلی از انتخاب یک منطقه به عنوان ذخیرگاه زیست کره، حفظ گونه های زیستی نادر و رسیدن به توسعه پایدار است.

در دنیای امروز ذخیره گاه ها به عنوان یکی از مقصدهای مهم اکوتوریست مورد بازدید قرار می گیرند. در اینجا به ۱۰ ذخیره گاه زیست کره ایران که قابلیت های گردشگری بالایی دارند، پرداخته می شود.

می توانید هر کدام از این ذخیره گاه ها را به عنوان پیشنهاد سفری چمدان به حساب آورید.ارسباران

 

ذخیره گاه زیست کره ارسباران با وسعت ۵۲ هزار هکتار در جنوب رود ارس، در مرز شمالی ایران با کشورهای آذربایجان و ارمنستان قرار دارد.

قرارگــــیری در بالاتـــرین عرض جغرافیایی ایران سبب تاثیرپذیری این ذخیره گاه از اقلیم مدیترانه، قفقازی و خزری شده است.

در این زیستگاه بیش از ۷۸۰ گونه گیاهی یافت می شود که برخی از آنها به ذخیره گاه ارسباران منحصر هستند. ۱۵ گونه پستاندار، ۱۸ گونه آبزی همراه ۹ گونه خزنده و دوزیست، جامعه جانوری این ذخیره گاه را تشکیل می دهد.

وجود چشمه های معدنی فراوان در ذخیره گاه ارسباران سبب شده گردشگران عـــــلاوه بر بهره بردن از چشم اندازهای طبیعی، محیط های جنگلی و حیات وحش متنوع، به گردشگری سلامت نیز بپردازند.

گلستان

گلستان از آن دسته از استان هایی است که همواره پذیرای مسافران بسیاری است، قرار گرفتن این استان در مسیر مشهد به تهران بسیاری از گردشگران را مجاب می کند از هوای خوب و زیبای این منطقه هم استفاده  کنند و در صورت امکان شبی هم در این استان بمانند، اما این تنها دلیل مهم بودن این استان در گردشگری ایران نیست، وجود ذخیره گاه زیست کره گلستان که در جنوب شرقی دریای مازندران قرار دارد، یکی از دلایلی است که گلستان را برای گردشگری مهم می کند.

این ذخیره گاه با مساحتی حدود ۱۲۵ هزار و ۸۹۵ هکتار از دو منطقه پارک ملی گلستان و منطقه حفاظت شده «قرخود» تشکیل شده است. در ذخیره گاه گلستان فعالیت های گردشگری متنوعی قابل اجراست.

پوشش گیاهی متنوع و نادر، وجود ۶۰ گونه پستاندار، ۱۳۳ گونه پرنده، ۲۱ گونه خزنده و ۱۱ گونه ماهی امکان تماشای حیات وحش و عکاسی از آنها را فراهم آورده است.

چشم اندازهای گوناگون و برجسته از دیگر ویژگی های مثبت این ذخیره گاه برای توسعه گردشگری است. وجود جاده های در دسترس، بیش از ۳۰ آثار تاریخی و باستانی، فراهم بودن امکانات اقامتی و نزدیکی به کانون های زیستی از دیگر قابلیت های ذخیره گاه گلستان است.

کویر

ذخیره گاه زیست کره کویر در ۵۰ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد و وسعتی حدود ۷۰۰ هزار هکتار را به خود اختصاص داده است.

ذخیره گاه کویر یکی از مهم ترین نمونه های بیابانی و استپ های کم آب در میان ذخیره گاه های جهان است.

کویر آنقدر برای گردشگران ایرانی و خارجی جذاب است که شاید بیراه نباشد بگوییم نوعی گردشگری کویری را می توان به فهرست تورهای گردشگری ایران اضافه کرد.

گردشگران علاقه مند به مناطق کویری می توانند در ذخیره گاه کویر به فعالیت های متنوعی چون پیاده روی، کوهنوردی، دوچرخه سواری، عکاسی و فیلمبرداری، اردو زدن و پژوهش درباره گیاهان و جانوران متنوع آن بپردازند.

در این ذخیره گاه همچنین بیش از ۱۵ اثر تاریخی وجود دارد که عمده ترین آنها را کاروانسراها تشکیل داده اند.

توران

ذخیره گاه زیست کره توران با وسعتی یک میلیون هکتاری در استان سمنان، در شمال کویر نمک قرار دارد.

این ذخیره گاه از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. وجود مناطق بیابانی وسیع در کنار مناطق کوهستانی با شیب زیاد به همراه تپه ماهورها، تپه های ماسه ای و کفه های رسی تاکیدی بر این تنوع است .

ذخیره گاه توران با داشتن بیش از
۳۷۵ گونه گیاهی یکی از غنی ترین زیستگاه های بیابانی به شمار می رود. در این ذخیره گاه همچنین ۱۱ گونه پستاندار، ۱۷ گونه پرنده و هفت گونه خزنده زیست می کنند که ۱۱ گونه از این جانداران در خطر انقراض معرفی شده است.

عمده فعالیت گردشگرانی که به ذخیره گاه توران وارد می شوند، تماشای حیات وحش و پژوهش درباره گونه های گیاهی و جانوری این زیستگاه متنوع است. از این رو ذخیره گاه توران دارای ظرفیت بالایی در گسترش گردشگری علمی است.

ارژن و پریشان

ذخیره گاه زیست کره ارژن و پریشان با وسعتی حدود ۶۶ هزار هکتار در ۶۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

گونه های پستاندار در این ذخیره گاه محدود است، اما تعداد گونه های پرنده به بیش از ۲۵ گونه مختلف می رسد.

درخت بلوط و گل نرگس از مهم ترین گونه های گیاهی این ذخیره گاه است که سالانه گردشگران بسیاری را برای تماشای چشم اندازهایی بی نظیر به این منطقه جلب می کنند.

به دلیل وجود کوهستان در ذخیره گاه ارژن و پریشان، کوهنوردی و پیاده روی عمده ترین فعالیت های گردشگران در این منطقه به شمار می رود.

آبشارهای متعدد و مرتفع از دیگر جاذبه های طبیعی این ذخیره گاه است که چشم اندازهای بی بدیلی را خلق کرده اند. در این ذخیره گاه همچنین جاذبه های تاریخی بسیاری وجود دارد که عمده آنها کاروانسرا و
امامزاده است.

دنا

ذخیره گاه زیست کره دنا با مساحتی حدود ۹۳ هزار هکتار در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. این ذخیره گاه منطقه ای کاملا کوهستانی است و به همین دلیل تنوع گونه های جانوری آن زیاد نیست، اما این گونه های معدود، بسیار شگفت انگیز و گاه در فهرست گونه های در معرض انقراض هستند.

در مقابل، این ذخیره گاه از غنای بالای گونه های گیاهی برخوردار است که مجموعه ای از گیاهان جنگلی، کوهستانی، مرتعی، دارویی، خوراکی و تزئینی را تشکیل داده اند.

گردشگرانی که به ذخیره گاه دنا سفر می کنند، عمدتا کوهنوردان و صخره نوردان حرفه ای هستند که قصد فتح کوهستان های این ذخیره گاه را دارند، اما دنا می تواند پذیرای نوع دیگری از گردشگران هم باشد، تنوع خوب حیوانات این منطقه و علاقه مندان بی شمار حیات وحش در ایران می تواند این منطقه را به بهشتی برای آنها تبدیل کند.

ارومیه

ذخیره گاه زیست کره ارومیه با وسعتی بیش از ۴۶ هزار هکتار در آذربایجان غربی به ۱۲ ناحیه تقسیم شده است که مهم ترین بخش های آن را قسمت جنوب شرقی دریاچه ارومیه، جزیره های آن و تالاب های جنوب دریاچه تشکیل می دهند. این زیستگاه از مناطق کوهستانی، جنگلی، ساحلی، ماسه ای و شور تشکیل شده است.

در ذخیره گاه ارومیه ۱۱ گونه گیاهی وجود دارد که ارزش دارویی و صنعتی بالایی دارد. هر چند این روزها ارومیه نامش با دریاچه خشک شده اش همراه است، اما هنوز هم ذخیره گاه ارومیه، گردشگران داخلی بسیاری را پذیراست که عمده ترین فعالیت آنها پس از تفریح و تفرج، پرداختن به گردشگری سلامت و شکار (با مجوز) است.

میانکاله

ذخیره گاه زیست کره میانکاله با وسعت ۶۸ هزار و ۸۰۰ هکتار در منتهی الیه جنوب شرق دریای مازندران قرار گرفته است. ذخیره گاه میانکاله تنوع زیستی بالایی دارد و انواع زیستگاه های ساحلی، تالابی، شنی، جنگلی و مرتعی را در خود جای داده است.

علاوه بر گونه پستاندار و بیش از ۳۱ گونه پرنده، ۲۱ گونه در حال انقراض در این ذخیره گاه زیست می کنند.

وجود جمعیت های بزرگ پرندگان سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به این منطقه شده و میانکاله را به یکی از مهم ترین سایت های پرنده نگری تبدیل کرده است.

همواره در اوایل فصل سرد سال علاقه مندان تماشای پرندگان به این منطقه می روند تا شاهد پرواز بی نظیر تعداد زیادی پرنده باشند هر چند با توجه به قابلیت های گردشگری بالا، این ذخیره گاه امکانات مطلوب برای اسکان و پذیرایی از گردشگران  را ندارد.

گونو

ذخیره گاه زیست کره گونو با وسعت ۴۹ هزار هکتاری در اطراف شهر بندرعباس قرار دارد. دست طبیعت این بار شرایط ویژه ای برای منطقه فراهم کرده است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی، این ذخیره گاه از شرایط ویژه ای بهره مند است؛ وجود مناطق کوهستانی با ارتفاعی بین هزار تا ۲۳۴۰ متر از سطح دریا سبب تنوع پوشش گیاهی و تمایز آن با نواحی اطراف شده است.

درختان گرمسیری، استپ بیابانی و کوهپایه ای در کنار گونه های سردسیری، چهره ای متفاوت و شگفت از ذخیره گاه گونو به بازدیدکنندگان ارائه می کند.

وجود انواع چشمه های معدنی و نمکی در کنار سایر جاذبه های گردشگری، ذخیره گاه گونو را به یکی از مهم ترین کانون های گردشگری جنوب کشور تبدیل کرده است که علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بسیاری را از کشورهای حاشیه خلیج فارس پذیراست.

گونو نامی چندان آشنا برای گردشگران نیست، همین است که افسوس دوستداران این حوزه را بیشتر می کند که چرا چنین ظرفیتی آنقدر ناشناخته است که حتی نامش هم بدرستی تلفظ نمی شود.

حرا

جنگل های دریایی حرا در حاشیه شمالی خلیج فارس گسترده است، اما ذخیره گاه زیست کره حرا تنها شامل محدوده این جنگل ها در حد فاصل شمال جزیره قشم تا بندرعباس می شود که متراکم ترین بخش آن نیز محسوب می شود. وسعت این ذخیره گاه حدود ۸۶ هزار هکتار است.

ذخیره گاه حرا به دلیل اکوسیستم دریا ـ خشکی حاکم بر آن، مامن امنی برای گونه های جانوری است که طیف وسیعی از پستانداران، پرندگان و خزندگان را در برمی گیرد. این ذخیره گاه همچنین زیستگاه بسیار مناسبی برای پرندگان مهاجر در فصل های سرد سال است.

علاوه بر چشم اندازهای متنوع و بی نظیری که این جنگل ها در طول جزر و مدهای روزانه به گردشگران ارائه می کنند، گشتزنی با قایق در آبراهه های این جنگل دریایی تجربه ای یگانه برای هر گردشگری خواهد بود. لذت جنگل نوردی با قایق را می توانید در این منطقه تجربه کنید.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا