خانه / جنگلداری -درخت شناسی / درخت سرخدار Taxus baccata
درخت سرخدار Taxus baccata

درخت سرخدار Taxus baccata

این گونه  را می توان میراث زنده و شاهکار جنگل های طبیعی شمال دانست .  از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم شناسی  یکی از گونه های منحصر به فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی مانده از  دوران سوم زمین شناسی است .

 

درخت سرخدار

Taxus baccata

این گونه  را می توان میراث زنده و شاهکار جنگل های طبیعی شمال دانست .  از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم شناسی  یکی از گونه های منحصر به فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی مانده از  دوران سوم زمین شناسی است .

سواد کوه ۱۳۷۹- سرخدار به طول بیش از ۳۰ متر و عمری بیش از ۵۰۰ سال

 ( برگرفته از کتاب جنگل های باستانی شمال، کانون دیده بانان زمین، نسرین دخت خطیبی )

مطالعات فسیل شناسی قدمت درختان سرخدار را بالغ بر ۱۹۰ میلیون سال می دانند. . گفته می شو د انسان های ماقبل تاریخ آن را می شناخته اند . و از برگ آن نوعی ماده سمی تهیه و برای آلوده کردن نیزه هایشان استفاده  می کردند . تصور می شود لغت   Taxinبه معنی زهر آلود به این موضوع برمی گردد.  . سرخدار درختی است سوزنی برگ ،   سایه پسند دارای پوست فلس دار . چوب درون آن به رنگ قرمز شاه بلوطی و برگ های آن  دائمی و همیشه سبز است که در قسمت پایینی درخشان و براق است و نیاز به خاک مرطوب دارد . بلندی درخت  به ۹ تا ۳۰ متر و قطر آن به  ۳ متر می رسد . رشد آن بسیار کند و رویش ارتفاعی آن سالانه ۱۰ سانتیمتر است . بذر سرخدار توسط پرندگان از جمله قرقاول پخش می شود . سنجاب ها نیز به انتشار بذر سرخدار کمک می کنند . ( میوه نوع ماده آن  به رنگ قرمز و نوع نر آن برنگ زرد که هر دو غیر سمی است ) . امروزه در فرانسه کمپانی وجود دارد که نهالستان های بزرگی از این گونه احداث کرده این کمپانی وابسته به یک کمپانی داروسازی است که در تولید  ماده تاکسون دخالت دارد ( ماده تاکسون این درخت در درمان برخی سرطان ها کاربرد دارد . ) سه کمپانی بزرگ دیگر  در آمریکا تنها به کاشت نهال سرخدار اشتغال دارند .  در هر کمپانی میلیون ها نهال تولید می شود . این گونه  در جنگل های  شمال از ارتفاعات افرا تخته گرگان – پونه آرام گرگان ، جنگل های نهار خوران تا  جنگل های سواد کوه و در دره ها و پرتگاه های گیلان ، مازندران و گرگان همراه با سایر گونه های جنگلی یافت می شود . دکتر جزیره ای در سال ۱۹۶۵ جامعه Fageto-Taxetum – سرخدار ، همراه با راش ، توسکا ، افراشیردار ، ممرز ، ملج و جل – را در جنگل های مازندران مطالعه کرد . جامعه دیگری به نام Evonymo Taxetum   ( آل اسبی و سرخدار ) توسط دکتر مصدق در سال ۱۹۷۷ با گونه های بلوط ، بلند مازو ، افرا ، جل ، نمدار ، خاس ، تمشک ، ممرز در جنگل های افرا تخته معرفی شده است . نام های محلی آن  در مازندارن و گرگان “ سرخدار ، سرخه دار و سخدار ” است . در علی آباد کتول “ سوختال ” در رودسر و آستارا “ سیردار ” نامیده می شود .

سرخدار همراه با شیردار

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا