خانه / دریاچه ارومیه / ارومیه به حق آبه‌اش رسید/ رهاسازی آب سد بوکان به سمت دریاچه ارومیه
ارومیه به حق آبه‌اش رسید/ رهاسازی آب سد بوکان به سمت دریاچه ارومیه

ارومیه به حق آبه‌اش رسید/ رهاسازی آب سد بوکان به سمت دریاچه ارومیه

طبق مصوبه کارگروه احیای دریاچه ارومیه، تصمیم بر این بود که از بهمن‌ماه به تناسب ذخیره سدهای حوضه و میزان آورد رودخانه‌ها، ۱۷۶ میلیون مترمکعب از آب سدها برای تثبیت آب دریاچه ارومیه رهاسازی شود که این امر امروز اتفاق افتاد.

معاون اول رئیس جمهور آذرماه سالجاری مصوبه هیات وزیران در مورد تعیین طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه را برای اجرا به وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ابلاغ کرد.

براین اساس ‌هیأت وزیران در جلسه ۱۱/۸/۱۳۹۳ به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ۱۳ بند را به منظور احیای دریاچه ارومیه به تصویب رساند.

در بند دوازدهم این مصوبه آماده بود که اجرای برنامه رهاسازی حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه از سدهای حوضه آبریز در بهمن و اسفند ماه سال جاری و فروردین ماه سال ۹۴ صورت گیرد، اتفاقی که امروز با بازشدن دریچه های سد شهید کاظمی بوکان با هدف رهاسازی آب این سد به سمت پیکره آبی دریاچه ارومیه با دبی ۳۰ مترمکعب بر ثانیه اتفاق افتاد.

در این باره موسوی مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه شرکت مدیریت منابع آب ایران رهاسازی آب سد بوکان را منظورتثبیت آب دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: طبق مصوبه کارگروه احیای دریاچه ارومیه، تصمیم بر این بود که از بهمن‌ماه به تناسب ذخیره سدهای حوضه و میزان آورد رودخانه‌ها، ۱۷۶ میلیون مترمکعب از آب سدها برای تثبیت آب دریاچه ارومیه رهاسازی شود.

گفتنی است رهاسازی و هدایت آب ازطریق بند نوروزلو در ماه‌های بهمن و اسفند و درصورت تکمیل نشدن ظرفیت پیش‌بینی شده، رهاسازی آب سد در نیمه دوم فروردین ادامه خواهد یافت.

براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در هفته‌های آینده ۲۰میلیون‌مترمکعب از مخزن سد ساروق و ۴۰ میلیون مترمکعب از سد حسنلو رهاسازی می شود تا تراز دریاچه ارومیه در سطح مورد انتظار تثبیت شود.

اما نباید فراموش کنیم که حوزه آبخیز دریاچه ارومیه به عنوان یک سیستم پیچیده، مدیریتی جامع و یکپارچه را بر منابع مختلف آبی، اراضی زراعی آبی، دیم و باغی، منابع جنگلی و مرتعی، اراضی بیابانی، روستایی، شهری، منابع انسانی، معدنی و صنعتی و نهایتا منابع محیط زیستی می‌طلبد.

انتهای پیام/

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا