خانه / اخبار و اطلاعیه / خدمت سربازی دانشجویان برتر ۱۲ماه می‌شود + جزئیات طرح
خدمت سربازی دانشجویان برتر ۱۲ماه می‌شود + جزئیات طرح

خدمت سربازی دانشجویان برتر ۱۲ماه می‌شود + جزئیات طرح

مدت زمان خدمت دانش‌آموختگان برتر نسبت به سایر افراد نصف خواهد شد. اگر برای سال آینده مدت خدمت سربازی ۲۴ ماه است، مدت سربازی این افراد ۱۲ ماه خواهد بود که در طول این مدت می‌توانند در یک پروژه فناوری یا تحقیقاتی شرکت کرده و مدت سربازی خود را به این شکل سپری کنند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در حالی که مسئله بذل و بخشش های سربازی تعدادی از افرادی که با جعل مدرک و خارج شدن از کشور اقدام به دور زدن خدمت وظیفه و گسترش دایره اعتراضات دانشجویان و محصلین شده است، اما امروز معاون پژوهشی بنیاد ملی نخبگان در نشست‌خبری خبرهای مهمی درباره تسهیلات برای نخبگان و دانشجویان ممتاز عنوان کرد.

غلامعلی منتظر معاون پژوهشی بنیاد ملی نخبگان امروز نشستی با موضوع تبیین و توضیح آئین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان درباره تسهیلات جدید به مشمولین گفت: امسال با ستاد کل نیروهای مسلح هماهنگی کرده‌ایم که حوزه مشمولان نظام وظیفه تخصصی را افزایش دهد. بدین ترتیب برای سال آینده این میزان دو برابر می‌شود.

سربازی

وی  ادامه داد: در این مسیر حدود ۶۵ درصد از مقررات بنیاد ملی نخبگان تغییر کرده و تا پایان سال ۹۴ نیز همه مقررات بنیاد ملی نخبگان که نیازمند اصلاح است، تغییر می‌یابد.

معاون پژوهشی بنیاد ملی نخبگان درباره مدل فعالیت های دانشجویان صاحب شرایط گفت: فعالیت دانشجویان برتر در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فناورانه و حوزه‌های فرهنگی مورد توجه بنیاد است و بر این اساس دانشجویان برتر شناسایی شده و زمینه توانمند شدن آنها توسط بنیاد فراهم می‌شود که در این مقوله توجه به فعالیت‌های آموزشی و فناوری و پژوهشی بیشتر مورد توجه است تا دانشجویان بتوانند با فعالیت‌های تجاری‌سازی  و اصول تجاری‌سازی آشنا شده و از آن در اشتغال خود استفاده کنند که البته حضور در دوره‌های تجاری‌سازی برای دانشجویان برتر از سوی بنیاد ملی نخبگان به صورت رایگان است.

وی درباره تسهیلات فرصت مطالعاتی نیز گفت: دانشجویان مقطع ارشد و دکترا که در کنار یک استاد دانشیار به عنوان دستیار فعالیت کنند از حقوق ماهانه ۵۰۰ هزار تومان و دانشجویان دکترا از حقوق ۹۰۰ هزار تومان بهره‌مند خواهند شد و اگر این دانشجویان بخواهند از فرصت مطالعاتی در داخل کشور و یا خارج کشور استفاده کنند هزینه این فرصت مطالعاتی از سوی بنیاد ملی نخبگان پرداخت می‌شود.

منتظر اضافه کرد: دانشجویان و دانش‌آموختگان برتر کشور در صورت استفاده از بورسیه بنیاد ملی نخگبان با حضور در دانشگاه‌های برتر دنیا از حق رتبه یک ساله بهره‌مند می‌شوند و تلاش این است اگر دانشجویی در دانشگاه برتر است بتواند به واسطه این خوب بودن، از تسهیلات ویژه‌ای برای توانمند‌سازی بهره گیرد.

نصف شدن مدت سربازی
وی با اشاره به تسهیلات ویژه‌ به دانش‌آموختگان از سوی بنیاد ملی نخبگان، گفت: یکی از تسهیلات مهم برای این افراد، تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی است که با همکاری ستادکل نیروهای مسلح تعیین شده است. بر این اساس مدت زمان خدمت دانش‌آموختگان برتر نسبت به سایر افراد نصف خواهد شد. اگر برای سال آینده مدت خدمت سربازی ۲۴ ماه است، مدت سربازی این افراد ۱۲ ماه خواهد بود که در طول این مدت می‌توانند در یک پروژه فناوری یا تحقیقاتی شرکت کرده و مدت سربازی خود را به این شکل سپری کنند.

معاون پژوهشی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تغییرات پیش آمده در این تسهیلات نسبت به سال قبل، گفت: برای سال جدید تلاش می‌کنیم مجموعه مشمولین این تسهیلات را افزایش دهیم، به طوری که در سال گذشته ۱۰۰۰ نفر از این تسهیلات استفاده کردند، اما تلاش می‌کنیم ضمن افزایش مشمولین تنوع فعالیت‌های علمی و پژوهشی را افزایش دهیم. دانشگاه‌های برتر با معرفی دانشجویان برتر خود از این امر بهره‌مند شوند.

وی در ادامه به تسهیلات اشتغال دانش آموختگان برتر اشاره کرد و گفت: اگر این دانش آموختگان در یک نهاد صنعتی و یک نهاد فناورانه یا دانش بنیان اشتغال داشته باشند، سه سال بخش عمده حقوق و بیمه این افراد توسط بنیاد پرداخت می‌شود، سال اول ۸۰ درصد، سال دوم ۶۰ درصد و سال سوم ۴۰ درصد به این دانش آموختگان برتر تعلق می گیرد و اگر این دانش آموختگان برتر در استان محل سکونت خود به اشتغال مورد نظر دست یابیم ضریب کمک به این‌ها بیشتر می‌شود به عنوان مثال ۸۰ درصد، ۹۰ درصد می‌شود.

معاون پژوهشی بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: اگر دانش‌آموخته برتر کشور در هر فعالیت علمی و پژوهشی در زمان دانشجویی خود نیز شرکت کند از حق بیمه بازنشستگی بهره‌مند می‌شود و می‌تواند سوابق این فعالیت‌ها را در بیمه خود درج کند.

مشمولان نظام وظیفه برتر کشور از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۲ نزدیک به ۵ هزار نفر بودند، اما براساس تغییرات صورت گرفته دانشجویان برتر دیگر نمی‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند، لذا دانش‌آموختگان مقطع ارشد، دانش‌آموختگان دکترا و دانشجویان دکترایی که از پروپوزال خود دفاع کرده باشند می‌توانند از این امکانات بهره‌مند شوند و ما پیش‌بینی می‌کنیم برای سال آینده بیش از ۲ هزار نفر بتوانند از این امکانات بهره‌مند شوند.

معاون پژوهشی بنیاد ملی نخبگان در پایان گفت: برای فعالان حوزه قرآنی و نخبگان برتر این حوزه نیز که در فعالیت‌های قرآن‌پژوهشی فعالیت می‌کنند حمایت‌های خاصی در نظر گرفته شده که تا آخر سال اعلام می‌شود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

۶ نظر

  1. فقط دانشجویان نخبه وخاص نه همه دانشجوها .

  2. ولی بنیادملی نخبگان این خبررو گفته این ینی اینکه فقط شامل اونامیشه تومتنم کاملا واضحه.فقط تیتردانشجوی برتره توخبرهیچ اشاره ای به دانشجوی برتر نکرده شایدم اینطورنباشه …

  3. نارمیلا

    بعدشم دانشجوی برتر خب میشه نخبه 🙂 مثه من !!!

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا