خانه / جنگلداری -درخت شناسی / جنگل های ایران
جنگل های ایران

جنگل های ایران

بر اساس آخرین آمار، مساحت کل جنگل های ایران (طبیعی و دست کاشت) حدود۱۴٫۲ میلیون هکتار برآورد شده است[۱] که قریب یک میلیون هکتار آن را جنگل های دست کاشت تشکیل می دهد. در گذشته ‌نه چندان دور مساحت جنگل های ایران به ۱۸ میلیون  هکتار می رسید که در اثر افزایش جمعیت، توسعه‌ شهرها و اراضی کشاورزی و تاسیسات و صنایع و همچنین تخریب و تجاوز، کاهش قابل توجهی یافته است.

جنگل های ایران ، ویژگی ها و موقعیت:

بر اساس آخرین آمار، مساحت کل جنگل های ایران (طبیعی و دست کاشت) حدود۱۴٫۲ میلیون هکتار برآورد شده است[۱] که قریب یک میلیون هکتار آن را جنگل های دست کاشت تشکیل می دهد. در گذشته ‌نه چندان دور مساحت جنگل های ایران به ۱۸ میلیون  هکتار می رسید که در اثر افزایش جمعیت، توسعه‌ شهرها و اراضی کشاورزی و تاسیسات و صنایع و همچنین تخریب و تجاوز، کاهش قابل توجهی یافته است. تمامی این جنگل ها ارزش صنعتی ندارند. آنچه که به عنوان تولید چوب و تأمین مصارف صنعتی قابل بهره برداری می باشد جنگل های شمال کشور است.جنگل های خارج از شمال نیز از نظر حفاظت خاک، تغذیه دام، تلطیف هوا و رطوبت نسبی محیط و نفوذپذیری آب و زیستگاه حیوانات وحشی از اهمیت زیادی برخوردارند. سهم سرانه مردم ایران از مجموع جنگل های موجود قریب ۰٫۲۵ هکتار است[۲].جدول ۲ پراکنش مساحت جنگل های ایران را نشان می دهد.

   سطح جنگل های ایران (هکتار)

نوع جنگل

سطح خارج از شمال

سطح شمال

جمع

درصد

جنگل انبوه

۷۵۵٫۷۷۷

۹۴۰٫۸۲۶

۱٫۶۹۶٫۶۰۳

۱۲

جنگل نیمه انبوه

۲۸۶٫۸۴۶

۵۹۳٫۹۲۷

۳٫۴۰۰٫۷۷۳

۹/۲۳

جنگل تنک

۷٫۸۴۲٫۱۸۳

۳۱۳٫۱۳۳

۸٫۱۵۵٫۳۱۶

۴/۵۷

جنگل ماندآبی

۳۰٫۴۰۰

۳۰٫۴۰۰

۲/۰

جنگل دست کاشت

۹۱۹٫۴۶۸

۹۱۹٫۴۶۸

۵/۶

جمع

۱۲٫۳۵۴٫۶۷۳

۱٫۸۴۷٫۸۸۶

۱۴٫۲۰۲٫۵۵۹

۱۰۰

 

جنگل های شمال ایران:

جنگل های شمال ایران که به جنگلهای رویشی هیرکانی یا خزری شهرت دارند  در استانهای گیلان ، مازندران و گلستان قرار دارند  این جنگل ها که به برکت رطوبت ناشی از دریای خزر رشد و تکامل یافته اند به صورت نواری با طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر و با مساحتی حدود ۱٫۸۴ میلیون هکتار[۳]  نیمرخ شمالی البرز از آستارا تا گلیداغی را در بر می گیرند. جنگلهای شمال متعلق به اواخر دوران سوم زمین شناسی است به همین دلیل به عنوان کهن ترین جنگلهای جهان بشمار می روند. تا کنون بالغ بر ۸۰ گونه درختی عمدتا پهن برگ و چهار گونه سوزنی برگ و ۵۰ گونه درختچه ای شناسایی شده اند که از این نظر نیز می توان این ناحیه را در زمره ذخایر ژنتیکی جهان قلمداد کرد. این نکته را نباید از یاد برد که این جنگلها در ایران از وسعت قابل توجهی بر خوردار نبوده ولی از سایر جنبه ها بویژه حفاظت آب و خاک در این ناحیه بسیار مهم هستند. هر گونه بر خورد نابخردانه با این جنگلها عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت که از جمله آنها می توان به سیلابهای مخرب چند سال گذشته در استانهای شمالی کشور مانند سیل نکا و استان گلستان اشاره کرد. خوشبختانه در سالهای اخیر با توجه به اهمیت و نقش مهم این منابع خدا دادی در جلوگیری از بروز اینگونه حوادث ناگوار و در راستای توسعه پایدار، دولت جمهوری اسلامی ایران در جهت حفظ و صیانت از جنگلهای شمال اعتبارات قابل توجهی را برای اینکار اختصاص داده است.[۱] – بروشور دفتر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان جنگلها و مراتع، ۱۳۸۴

[۲] – محمد خسروشاهی ۱۳۷۷ . کتاب هشدار، انتشارات سازمان جنگلها و مراتع کشور

  [۳] در مورد مساحت جنگلهای شمال کشور رقم ۲٫۱ میلیون هکتار و حتی کمتر از یک میلیون هکتار هم در برخی منابع دیده می شود. تفاوت ارقام احتمالا ناشی از  برداشت های متفاوت از تعریف جنگل است.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا