خانه / اخبار و اطلاعیه / گیاهان منبع برق میشوند
گیاهان منبع برق میشوند

گیاهان منبع برق میشوند

محققان دانشگاه «واگنینگن» در هلندسعی می‌کنند با استفاده از فتوسنتز گیاهان و ایجاد رابطه بین گیاه و منابع نوری مثل باتری انرژی برق تولید کنند.

دانشمندان گفتند: ۷۰ درصد از مواد آلی تولید شده در نتیجه عمل فتوسنتز توسط خود گیاه استفاده نمی‌شود و از طریق ریشه‌ها در زمین و فضای اطراف پخش می‌شود .

بر اساس همین نظریه، تعدادی باتری در اطراف ریشه‌های گیاهان بکار گذارده می‌شود تا این مواد را جذب کنند. به این ترتیب، این مواد آلی پس از انتقال به باتری‌ها به انرژی برق تبدیل می‌شوند.شود.

این گیاهان که محققان آنها را «سلول های سوختی گیاهی» نام‌گذاری کرده‌اند، قابلیت استفاده در هر ابعادی را دارد.

تعداد گیاهانی که در یک مقیاس ۱۵ متر مکعبی بکار برده می‌شوند توانایی تولید انرژی لازم برای یک کامپیوتر همراه را دارند.

این دانشمندان همچنین در تلاشند تا از این روش در شالیزارها و تالاب ها که از نظر پوشش گیاهی، غنی هستند، استفاده کنند.

می‌توان از آن به روی سقف‌های ایزوله و یا منابع آب راکد با کاشتن گیاهان استفاده کرد، در مقیاس بزرگتر، برای استفاده در شالیزارها بسیار عالی است و همزمان می توان از این محیط‌های سبز هم به عنوان منبع غذایی و هم به عنوان منبع برق استفاده کرد.

اولین نمونه از این سیستم که به نام «برق سبز» نام‌گذاری شده، در روی سقف یکی از بناهای دانشگاه واگنینگن نصب شده و محققان در حال رفع اشکالات این طرح و تکمیل آن هستند.

چنانچه موفقیت این تحقیقات تضمین شود، از سال ۲۰۱۴ به صورت عمومی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

با استفاده از این روش و کاشتن گیاهان در سقف یک خانه می‌توان تقریبا ۵۰ درصد از برق مورد نیاز آن را تامین کرد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا