خانه / جنگلداری -درخت شناسی / معرفی درختچه کینوتوس
معرفی درختچه کینوتوس

معرفی درختچه کینوتوس

درختچه‌ای همیشه‌سبز به ارتفاع متوسط تا بلند است که دو گونه آن به طور طبیعی رشد خزنده داشته و به عنوان گیاه پوششی قابل استفاده‌اند. گونه C. gloriosus در نواحی ساحلی و با تابستان خنک رشد می‌کند اما در محل‌های با تابستان داغ موافق نیست.

دارای برگ‌های متقابل تخم‌مرغی شکل چرمی به رنگ سبز تیره و به طول ۵/۲ سانتی‌متر و با حاشیه دندانه‌دار است. سطح زیرین برگ‌ها پوشیده از کرک‌های خاکستری است. در اواخر بهار و اوایل تابستان گل‌های کوچک به رنگ آبی روشن روی خوشه‌های گرد به قطر ۵ سانتی‌متر ظاهر می‌شوند. گیاه بصورت پهن‌شونده رشد می‌کند اما فقط ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر ارتفاع می‌گیرد.

 

  1. C.griceus ‘horizintalis’: گونه ی پوششی و دارای برگ‌های متناوب براق به طول ۵ سانتی‌متر با سطح زیرین پوشیده از کرک‌های خاکستری است. ارتفاع آن به ۴۵ تا ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد و خوشه‌های انتهایی یا جانبی به قطر حدود ۷ سانتی‌متر، از گل‌های آبی روشن در اواخر بهار و اوایل تابستان تولید می‌کند.

 

کینوتوس

 

نیازها: بطور کلی گونه‌های Ceanothus به پوسیدگی ریشه‌ در خاک‌های با زهکشی ضعیف، بویژه در نواحی با تابستان گرم حساس هستند. برای داشتن گیاهان سالم خاک با زهکشی خوب و آبیاری متوسط (بعد از استقرار گیاه) لازم است. نیمه‌مقاوم به سرما است و در مقابل سرمای شدید باید پوشانده شود. به خاک‌های آهکی مقاوم است اما در خاک‌های گچی ممکن است کلروزه و کم‌رشد شود.

افزایش: از طریق کاشت بذر، ریشه‌دار کردن قلمه و خواباندن شاخه قابل افزایش است. بذرها دارای پوسته سخت هستند باید به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در آب گرم خیس شوند. در بعضی گونه‌ها باید بذرها به مدت ۲ تا ۳ ماه سرمادهی شوند.

 

یاس وحشی

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا