خانه / جنگلداری -درخت شناسی / انجام دادن هرس بر روی درختان همیشه سبز
انجام دادن هرس بر روی درختان همیشه سبز

انجام دادن هرس بر روی درختان همیشه سبز

وب سایت مهندسی فضای سبز دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد-www.landscapeeng.ir

رومیهای قدیم هر باغبانی را که گیاهان را به شکل حیوانات و حروف الفبا یا به اشکال مختلف دیگر در می آورد«توپی آریوس» (Topiarius) می نامیدند، از این رو هنر آرایشی گیاهان در زبان لاتین «توپی آری» نامیده گردید.

وقتی از باغهایی که رسماً شکل یافته اند و از کنار گیاهانی که هرس آرایشی شده اند می گذریم، نمی دانیم آیا باغ هایی که به شکل و فرم طبیعی خود و دست نخورده به نظر می رسند زیباترند یا باغهایی که عملاً توسط انسان فرم یافته است.

برای ایجاد تعادل بهتر است اشکال فرم یافته و هرس شده را تواماً در باغ های مصفا به کار گیریم و زمینه مناسبی را برای نمایش این مجموعه های گیاهی ایجاد کنیم.

وب سایت مهندسی فضای سبزwww.landscapeeng.ir

یکی از مشهورترین باغ هایی که از هنر آرایشی توپی آری به بهترین وجه استفاده کرده است باغ لادو     (ladew) در ایالت مریلند آمریکا است. در این باغ گیاهان شکل یافته به تنهایی قرار نگرفته اند، بلکه هماهنگ با دیگر مناظر عینی حالتی مصفا و طبیعی به باغ بخشیده اند.تراسهایی که دقیقاً هرس شده، به راهروهای آرام یا باغچه هایی از از گلهای فصلی و زینتی راه می یابند. در بخشی از این باغ که به باغ ژاپنی تزیئن یافته است گیاه برگ نو را در گوشه ای از یک آبنما به شکل قایق ماهیگیری چینی فرم بخشیده اند و در نزدیکی همین آبنما گیاه دیگری را به شکل مجسمه بودا درآورده اند. در این باغ ژاپنی گیاهانی که با آن طرح هماهنگ اند برگزیده شده اند.مثلاً زنبق های سیبری و ژاپنی، یاسمنها، بامبو،سیب وحشی شوریده و افرای ژاپنی و غیره به کار برده اند تا نظاره گر خود را در فضایی کاملاً شرقی مشابه سرزمین ژاپن احساس کند.در بخش ورودی این باغ، صحنه دریاچه ای زیبا را از درختچه های سرخدار که به شکل مردابی مواج هرس شده و روی آن را با چندین قوی زیبا مزین ساخته اند، به شکلی که بیننده می پندارد این قوهای زیبا در حال حرکت اند.

وب ساین مهندسی فضای سبز www.landscapeeng.ir

در گوشه ی دیگری از این باغ مصفا سوارکاری را سرگرم شکار  روباه مشاهده می کنید. حیوانات مورد نظر (اسب، سگ و روباه)به شکلی بسیار دقیق هرس شده و بسیار زنده به نظر می رسند.در کنار شکارچیان نیز درخت metasequia glyptostroboids سایه افکنده است و همچنین درخت پائولینو paolinea که در تاریخ هنرهای تزئینی از اهمیت به سزایی برخوردار است در حاشیه ی این اثر زیبا دیده می شود.

در باغ لادو یک سرخدار ژاپنی را به ارتفاع ۱۰ متر به شکل ۴ طبقه هرس کرده اند که بر فراز آن خروسی به چشم می خورد. در اطراف این بخش چندین حیوان دیگر همچون اسب شاخدار دریایی و پروانه و طاووس دیده می شوند. برخی از این گیاهان شکل یافته به قدری بزرگ به نظر می رسند که به آسانی انسان را در خود جای می دهند.

در این باغ، باغچه ای مخصوص جلب و گردآوری پرندگان ایجاد شده و آن را باغ میوه ریز berry نامیده اند کهع شامل خاس، ذغال اخته، زالزالک و درختچه گل مروارید، پاچی ساندرا و شیر خشت است. باغچه ی دیگری نیز به نیلوفرهای آبزی اختصاص یافته که همراه نیلوفر ها کلکسیونی از هوستاهای کمیاب و بسته ای از کلاغک و کالادیوم و پاپیتالهای مختلف پدید آورده اند در ضمن باغچه ای را به گیاهان دارویی و یک باغچه را به رز و باغچه ای دیگر را به گلهای زرد و صورتی و سفید رنگ اختصاص داده اند. در این باغ گیاهان هرس شده و شکل یافته هر بهار کودپاشی می شود و به طور منظم دو بار در طول مدت رشد هرس می شوند تا فرم خاص خود را حفظ کنند.

به منظور جلوگیری از خسارات ناشی از برف سنگین بیشترین میزان هرس کاری در اواخر پاییز صورت می گیرد.

گیاهان مناسب هرس آرایشی (topiary) عبارتند از:

۱٫ تویا کانادایی     Tsuga canadennsis- Canadian Hemlock

۲ .سرخدار انگلیسی   Taxus baccata Erecta Hillii – English Yew

۳٫سرخدار ژاپنی  Taxus cuspidata `Densiformis` – Japanese Yew

از گیاهان فوق سرخدار ژاپنی بیشتر در مورد توجه است چرا که به طور متوسط هر سال فقط ۱۵ سانتیمتر رشد می کند. مخروط ها و دیگر شکلکهای تو پر هندسی درختچه تویا برای ایجاد پرچین، مناسبتر است در حالی که برای فرم بخشیدن و مجسمه سازی گیاهی، بهتر است که از سرخدار که فرمی متراکم تر دارد استفاده شود. گاه نیز از شمشاد رسمی Buxus sempervirens برای تجسم و ایجاد حیوانات استفاده می شود. پدیدآورندگان مجسمه های گیاهی برای هرس آرایشی به ندرت از درختچه های همیشه سبز دیگری همچون برگ نو استفاده می کنند. در باغ لادو یک قایق ماهیگیری چینی و یک زرافه را از درختچه ی برگ نو شکل داده اند. در فرم دادن به زرافه مخصوصاً برگ نو سبز رنگ و برگ نو ابلق را به کار گرفته اند تا حالت نقوش متنوع زرافه، بهتر مجسم گردد. قابل یادآوری است که رشد برگ نو از رشد رشد سرخدار و تویا سریعتر است و به هرس مدام و منظم نیاز دارد.

بوستان پیرایان باغ لادو هر بخش از باغ را برای استفاده همچون اتاقی در هوای آزاد در نظر گرفته اند و هر گیاه آرایش یافته را همچون مجسمه ای آفریده اند و هر یک را در محیط مناسب خود قرار داده اند تا جلوه بیشتری داشته باشد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا