خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / روش نوین کاشت چمن به نام هایروسیدینگ
روش نوین کاشت چمن به نام هایروسیدینگ

روش نوین کاشت چمن به نام هایروسیدینگ

روش نوینی در کاشت چمن و گیاهان مرتعی محسوب میگردد که طی چند دهه اخیر با توجه به آگاهی کارشناسان نسبت به ارزش ها و برتری این روش نسبت به سایر روش های موجود رفته رفته در کشورهای توسعه یافته جایگزین روشهای معمول میگردد.

اساس این روش بر اسپری مخلوطی از بذر ، مالچ ، هیدروژل ها ، کودهای استارتر ، الیاف محافظ و برخی افزودنیهای دیگر در محیط کاملا مایع استوار است . در این روش مخلوط معلقی از مواد یاد شده با نسبتهای متناسب بوسیله فشار کنترل شده پمپ قوی دستگاهی بنام هیدرو سیدر و از طریق نازل ویژه ای که صرفا بدین منظور طراحی شده توسط اپراتور ماهر بطور یکنواخت بر سطح بستر کاشت پاشیده میشود. توده یکنواخت پاشیده شده حاوی بذر و کلیه مواد لازم جهت جوانه زنی و رشد بذر بوده و از این مرحله به بعد گیاهچه رشد کرده مراحل طبیعی رشد خود را در توده ای از مواد مناسب برای رشد دنبال نموده و بدلیل پوشش مالچ و مواد محافظ رطوبت در قبال تنش های محیطی مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد.

در این روش نوین چمن کاری، ابتداء در مخزنی، بذر چمن مخصوص، الیاف محافظ، چسب ویژه، کود، رنگ و هایدروژل ویژه جذب آب، ترکیب شده و سپس با دستگاه پمپ (هایروسیدر) و به طور یکنواخت بر سطح آماده شده پاشیده می شود.
پس از پاشیده شدن این ترکیب، بعد از گذشت چهار روز، چمن بر سطح زمین روییده خواهد شد. در این روش نوین چمن کاری، در یک روز می توان ۱۰ هزار متر مربع را چمن کاری کرد.در روش نوین کاشت چمن( هایدرو سیدینگ) دیگر از کود حیوانی استفاده نمی شود و جایگزین آن کودی به نام مالش شده که ترکیبی از کاغذ و چوب پودر شده است.

(به ادامه مطلب بروید) دیگر عکس ها در ادامه مطلب موجود می باشد.

با استفاده از این روش می توان سطوح با شیب بسیار تند و حتی عمودی را چمن کاری کرد، بذری که در این روش استفاده می شود، بذر ویژه ای است که در مقابل سرما و گرما و همچنین تردد روی آن بسیار مقاوم است.
نحوه نگهداری چمن کاشته شده در روش هایدرو سیدینگ، تفاوت خاصی با نحوه نگهداری چمن های معمولی ندارد. قرار است با استفاده از این روش ۶۰ هزار متر مربع از فضای منطقه ۹ تهران چمن کاری شود که در مرحله نخست، ۲۰ هزار متر مربع زیر کشت رفت که برای این بخش ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.
در روش نوین کاشت چمن هایدرو سیدینگ، علف هرز به علت استفاده نکردن از کود حیوانی روییده نخواهد شد.

برای اولین بار در تهران هم در منطقه ۹ و هم در تپه های چهارگانه میدان آزادی از این روش استفاده شده که چند عکس گیر آوردم که دیدنشون خالی از لطف نیست

 

مزایای هایروسیدینگ : فراگیر شدن کاربرد این روش در کشورهای توسعه یافته چه در ابعاد مورد استفاده در سطوح وسیع و چه حتی در مساحتهای کم در حد حیاط خانه ها نشانه مستقیم برتری و انعطاف پذیری این روش میباشد از اهم این ارزشها میتوان به موارد ذیل اشاره داشت :

۱- سرعت در اجرای کار

۲- امکان کاشت شیب های تند

۳- عدم استفاده از کود دامی بعنوان مالچ رایج

۴- چشم اندازی زیبا همزمان با کاشت

۵- تخصصی بودن فعالیت

۶- امکان اجرای عملیات تحت هر شرایط اقلیمی

۷- افزایش سرعت جوانه زنی

۸- امکان کاشت گونه های متنوع

۹- ترمیم سطوح آسیب دیده

۱۰- عدم شستشوی مالچ و بذر

۱۱ – امکان کاهش اجرای عملیات خاکی

 

سایر مزایا و کاربردهای هایدروسیدینگ عبارتند از :

۱- ایجاد پوشش مالچ روی سطوح زباله های شهری دپو شده

۲- جلوگیری از فرسایش خاک

۳- پوششهای مرتعی جهت احیاء مراتع

۴- امکان استفاده در باغبام ها (Roof Garden)

۵- یکنواختی بیشتر کاشت ۶- اصلاح ساختار خاک

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا