خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / انواع و اقسام پارک ها
انواع و اقسام پارک ها

انواع و اقسام پارک ها

 

۱٫     کوچکترین آنرا play lot  گویند. یعنی زمینی که برای بازی بچه ها مناسب است. معمولا اندازه ووسعت این پارکها بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمربع می باشد. این پارکها در نزدیکی خانه های محل قرارداشته وهدف ازآنها ایجاد فضای تفریحی و مطمئن برای پر کردن اوقات فراغت بچه های محل میباشد .

 برای این پارکها حوض شنی—تاب—سرسره—وسایر لوازم بازی و کم خطر مناسب حال بچه های ۵ تا۶ سال در نظرگرفته می شود.علاوه بر آن مقداری درخت سایه دار—گل و چمن نیز در گوشه وکنار پارک کاشته می شود.

 

۲٫    پارک همسایگی

این پارکها بشعاع ۸۰۰ متری از خانه های اطراف قرارداشته و وسعتی بالغ بر ۶ هکتار را شامل می گردد و قادراست حد اقل یک مدرسه ابتدایی را سرویس دهد.مناسب است این پارکها در نزدیکی مدرسه ابتدایی یا چسبیده به آن در نظر گرفته شده و بشعاع ۲۰۰۰ متر چنین مجموعه هایی ساخته شوند. استفاده از این پارکها برای عموم مناسب است .

۳٫    پارک محله ای

مجموعه ای ازچند پارک همسایگی است. خانه هارا تا شعاع ۵/۱ تا۲ کیلو متر سرویس می دهد.مساحت این پارکها تا ۱۳ هکتارمی رسد. در این پارکها علاوه بر فضای سبز مناسب و دلنشین مواردی همچون انواع زمینهای ورزشی( نظیر بسکتبال—والیبال—استخر شنا—تنیس) بوفه – آبنما و کارگاههای آموزشی (خیاطی –شیرینی پزی و….) در نظر می گیرند.

۴٫    پارکهای شهری

وسعت این پارکها قریب به ۴۰ هکتار می رسد.محل این پارکها در داخل شهر یا کاملا چسبیده به شهرهاست . انواع زمینهای ورزشی –گلف–بسکتبال –والیبال—قایقرانی—دریاچه و….در این پارکها تعبیه می گردند./

۵٫    پارک منطقه ای

وسعت این پارکها ۹۰ هکتاریا بیشتراست . جای بازی برای سنین مختلف مدسه –میدانهای ورزشی –آمفی تئاتر –فضا برای نمایشگاه های مختلف ( نظیر اتومبیل و…) –۱۵ تا ۲۰ هکتار فضای طبیعی  –کلوب مختلف اسکی—پارکینگ ماشین با تعداد زیاد–دریاچه –آبشار و… در نظر گرفته می شود.این پارکها چسبیده به شهر بوده یا حد اکثر۵/۰ ساعت فاصله تا شهردارد.

۶٫ پارکهای ملی

این پارکها ساخته نمی شوند بلکه در نقاطی که از نظر طبیعی زیباست انتخاب می گردند . در این پارکها به حد می نیمم امکاناتی برای عموم در نظر گرفته شده  و بیشتر حا لت کمپینگ دارد.  در این پارکها رستوران و توالت وحمام نیز یافت می شود.

در هر حال در پارکسازی بایستی به  شرایط اقلیمی منطقه — آداب و رسوم– فرهنگ ملی و….توجه شود و پس از رعایت استانداردها کم کم مراحل پیشرفت فراهم گردد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا