پشت بام سبز

پشت بام سبز

وب سایت مهندسی فضای سبزwww.landscapeeng.ir

فضای سبز عمودی؛ راهکاری مناسب

فضای سبز عمودی راهکاری است که سازمان پارک ها و فضای سبز اصفهان به کار برده تا اصفهان دوباره رختی رنگارنگ از گلها و گیاهان بپوشد.

ساختمان ها،دیواره ها، بلوک های بتنی مناظری یکنواخت هستند، که تنها سبب خستگی چشم شهروندان می شوند و بس. محدودیت های شهر اصفهان هم باعث شده که نتوان در همه محلات فضای سبز تدارک دید. حالا فضای سبز عمودی راه حلی است که شهرداری در پیش گرفته است.

فضای سبز عمودی، ایجاد و توسعه فضای سبز بر بدنه ساختمانها و فضاهای بلا استفاده واجد شرایط به لحاظ فنی و شهرسازی، سبز نمودن دیواره ها و بلوک های سنگی موجود در شهر و همچنین سبز کردن پشت بام هاست.

پشت بام هایی که سبزند

در حدود ۳۰ سال است که در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از اثرات مخرب آلودگی هوا، به مسئله ایجاد بام‌های زندگی یا همان بام‌های سبز توجه شده است.

در ۱۵ سال اخیر نیز به علت کشف مواد ترکیبی جدید و ساده‌شدن مراحل ساخت باغ بر روی بام‌های منازل مسکونی، تجاری و اداری، این کار به یک صنعت پر رونق و سودآور در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده است که نمونه آن را می‌توان در صنعت باغ بام هلند، فرانسه و سوئیس مشاهده کرد.

«باغ بام»ها یا همان بام‌های سبز، علاوه بر نقش تصفیه‌کنندگی هوا، از پوسیده شدن و فساد عایق رطوبتی بام جلوگیری می‌کنند. بدین ترتیب نیاز به تعویض دوره‌ای عایق بام از بین می‌رود.

تا امروز بیش از ۱۰ ساختمان عمومی اصفهان مانند ساختمان پارکینگ فرشادی،کانون وکلای دادگستری و ۸ سرویس بهداشتی به عنوان پایلوت انتخاب شدند و هم قرار است شهرداری یک پروژه نیز برروی ارگ بزرگ جهان نما در جهت ایجاد بام، دیوار و نمای سبز اجرا کنند همچنین دیوارهای بزرگراههای شهر برای انجام این پروژه در نظر گرفته شده و سبز شدن چند جداره باغ گلها نیز در دستور کار قرار گرفته تا علاوه بر نمای ظاهری تا حدودی از آلاینده های موجود کاسته شود.

پوشش گیاهی فضای سبز عمودی

در فضای سبز عمودی از سه نوع پوشش گیاهی استفاده می‌شود روش سنتی یا فلاور باکس، گیاهان بالا رونده یا دیوار زنده .

در سیستم متمرکز به نام مقطع کم ارتفاع با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود، فقط یک یا دو نوع گیاه با محیط کاشت کم عمق کاشته می شود و معمولا هم این سیستم برای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حداقل بار و وزن مدنظر باشد.

این نوع بام‌ها مثل چمن‌های نروژی، بر روی بام‌های مسطح و شیبدار احداث می شود و معمولا گیاهانی به عمق ۴۰ تا ۱۰۰ میلیمتر بر روی آن کاشته می‌شوند. ضمن اینکه مقدار بار نهایی بام تقریباً بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم بر متر مربع در حالت اشباع است.

در سیستم بام‌های گسترده که به نام مقطع عمیق یا باغ بام نیز شناخته می‌شود، از انواع مختلفی از گیاهان تشکیل می‌شود و مشابه یک پارک طراحی می‌گردد.

برخی بام‌های سبز دارای درختان بزرگ و آبنماهایی می‌باشند که این موضوع خود احتیاج به تقویت اساسی سازه دارد.

اما در روش فلاورباکس ، گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می پوشاند، نگهداری می شود و محیط کاشت یک لایه پیوسته بر روی بام سبز ایجاد می‌کند.

همچنین می توان از گیاهان رونده برای داشتن فضای سبز در منازل و ادرات استفاده کرد. گیاهان رونده بدون اینکه به مکان زیادی برای کاشت پیاز گیاه احتیاج داشته باشند به دیوارها می چسبند و نمای منازل را زیبا می کنند. به خصوص در مکان هایی که معاتبر تنگ است و امکان کاشت درخت وجود ندارد این نوع گیاهان مفید هستند.

آبیاری فضای سبز عمودی

سیستم آبیاری در نظر گرفته شده در فضای سبز عمودی آبیاری قطره ای است . با آبیاری قطره ای نه تنها بار سنگینی بر شبکه آبرسانی شهر اصفهان وارد نمی شود، بلکه با این روش موجودیت فضاهای سبز این چنینی در صورت بروز بحران آب نیز دچار تهدید نمی شود.

البته برای اجرای این روش ساختمان ها باید مجهز به عایق های حرارتی،برودتی و صوتی باشند و بنابراین در مصرف انرژی هم از این طریق صرفه جویی خواهدشد.

احداث بام سبز

داشتن یک باغ بام سبزاز نظر فنی بسیار ساده و صد در صد هم عملی است. یک بام سبز، از گیاهان، گل‌ها و مسیرهای گردشی ایجاد شده و به شما امکان گردش، تماشا و نظاره باغ و پرورش گیاهان دلخواهتان را می‌دهد.

این باغ از ۳ قسمت تشکیل شده است:

۱ – سقف ساختمان یا آن چیزی که هم‌اکنون بر بام همه ساختمان‌ها وجود دارد و بر روی آن عایق ساختمان مثل ایزوگام یا هر عایق دیگر کشیده و احیانا روی آن موزاییک نیز شده است.

۲ – «باغ بام»‌ها که یک لایه محافظت کننده هستند و سقف و عایق رطوبتی را از لایه خاک و گیاهان جدا می‌کنند.

۳ – خاک و کود و سیستم آبیاری باغ که هر کدام با دقت در محل خود قرار می‌گیرند.

موادی که در ساخت «باغ بام» استفاده می‌شود، دارای عمر بسیار طولانی هستند که این خصوصیت آن‌ها، باعث می‌شود نیازی به تعویض دوره‌ای نداشته باشند. این مواد بین ۳۰ تا ۵۰ سال ماندگاری دارند.

شهرداری با بخشودگی عوارض، تخفیف در صدور پروانه‌های ساختمانی و لحاظ کردن باغ بام در نقشه ساختمان ها می‌تواند در ایجاد چنین فضاهایی برفراز ساختمان‌های شهر نقش موثری ایفا کند باشد که چهره اصفهان لطیف تر شود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا