خانه / گل -گیاهشناسی / گیاهان زینتی فضای باز
گیاهان زینتی فضای باز

گیاهان زینتی فضای باز

قدمت کشت و نگهداری گل‌ها شاید همزمان با شروع کشاورزی بوده است. در حال حاضر تجارت گل و گیاهان زینتی در جهان بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال می باشد که سهم ایران از آن با توجه به پتانسیل بالای این صنعت در کشور، بسیار ناچیز و کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار در سال است.

زمانی که بسیاری از کشورها، نامی در زمینه پرورش گل و گیاه نداشته اند کشور ما با داشتن گلخانه‌های خوب و قابل قبول در زمان خود وضعیتی مناسب داشته است. کشت و کار پرورش گل‌های زینتی در ایران بعنوان یک رشته اقتصادی سابقه‌ای به قدمت احداث گلخانه‌ها ندارد اما از زمان‌های گذشته، گلخانه‌دارها کار تکثیر و پرورش گیاهان را برای سرگرمی، و گذران اوقات فراغت انجام می‌دادند. در سال‌های اخیر بدلیل نیاز روز افزون بازار و خواست افراد جامعه و بدلیل محدود شدن فضای زندگی مردم این وضعیت کاملاً تغییر کرده است. بطوری که در سال‌های اخیر احداث گلخانه‌های نسبتاً مجهز و کارآمد بمنظور کشت و پرورش و تکثیر گیاهان زینتی و نیز توسعه اقتصادی پیشرفت زیادی داشته است. ایران یکی از خواستگاه‌ها و زادگاه‌های طبیعی گیاهان زینتی از جمله لاله، سنبل، زنبق، سیکلمه و برخی از درختچه‌ها بشمار می‌آید.

کشورهای مهم تولید کننده و مصرف کننده گل و گیاه
۱- هلند  ۲- ایتالیا  ۳- آلمان  ۴- سوئیس  ۵- دانمارک  ۶- بلژیک ۷ – سوئد  ۸- ژاپن  ۹ – انگلستان ۱۰-  استرالیا  ۱۱- فرانسه  ۱۲- اسپانیا  ۱۳- آمریکا
همانطور که  مشاهده میشود هلند مقام اول در بین همه کشورها را دارد و بقیه کشورها در رتبه بعدی قرار گرفته‌اند. از لحاظ موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی و هم‌چنین وضعیت نیروی کار، ایران در مقایسه با هلند از موقعیت مناسب‌تر و ارزان‌تری برخوردار است. ارز آوری گل و گیاه برای ایران یک موقعیت انحصاری است. در کشور ما گاهی ارز آوری گل‌های شاخه بریده با ارز آوری نفت مقایسه می‌شود. بطوری که فروش ۲ تا ۳ شاخه گل (از بعضی انواع گل‌ها) می‌تواند ارز‌آوری معادل یک بشکه نفت را داشته باشد و صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی می‌تواند جانشین صادرات نفت شود. اما پارامترهای لازم و شاخص‌های قابل قبول بازار جهانی برای پرورش گل و گیاه را باید مهیا کرد.
رشته‌ها و زیر شاخه‌های متعددی در رابطه با گلکاری یا Flowery culture وجود دارد. یکی از این موارد استفاده از اندام‌های گیاهان زینتی می‌باشد. از لحاظ موقعیت مصرفی گیاهان زینتی را به سه دسته تقسیم می‌کنند :
گیاهان یک ساله  یا Annual Plants گیاهان زینتی که بعنوان گل‌های فضای سبز استفاده می‌شوند. این گیاهان معمولاً مقاوم به سرما نیستند و دوره زندگی نسبتاً کوتاهی دارند. مانند گل اطلسی و آحار.
گل‌های دائمی یا  Perennial Plants؛ گیاهانی که بیش از یک سال در فضای آزاد قابلیت رشد و نمو دارند. مانند گل تاج‌الملوک، داودی و زنبق‌های دائمی.

بسیاری از شهروندان، پژمرده شدن گل را دلیلی برای نخریدن آن می دانند و به نوعی پول دادن برای گل را ، دور ریختن آن می پندارند.
در فرهنگ عامه بسیاری از شهروندان، هزینه کردن برای گل و گیاه، هزینه ای بیهوده است که به همین سبب ، جایگزین هایی را برای گل نخریدن و هدیه ندادن پیدا می کنند.
برخی نیز بالا بودن قیمت گل و گیاه را عاملی برای گل نخریدن می دانند و از این رو، در بسیاری از مناسبات ، شیرینی، شکلات، گل مصنوعی و انواع و اقسام کالاها را جایگزین گل برای هدیه دادن می کنند.
این مهم، سبب شده است تا گل و گیاه، جایگاهی در سبد خرید خانوارهای ایرانی نداشته باشد.

تاثیر گل و گیاه در روان آدمی
پژوهش ها نشان می دهد خریدن گل، کاشتن گل و گیاه و به طور کلی نگاه کردن به گل باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می شود.
“علیرضا محمدخانی” روانشناس در این باره می گوید: نکته جالب توجه درباره نقش گل در سلامت روحی- روانی افراد آن است که فرد با تماشا کردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زیبای آن می تواند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگرداند.
وی می افزاید: در واقع، گل عاملی جهت تعدیل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل عاملی جهت ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است.
وی معتقد است گل و گیاه حتی یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل به سرعت می تواند روحیه شخص را تغییر داده و او را شاد و هیجان زده کند. لبخند، اولین و مهم ترین نشانه این تغییر است. احساس شادی و سرزندگی در همه افراد و در هر سنی به سرعت و به خوبی نمایان می شود.
پژوهش ها حاکی از آن است که هدیه دادن یا هدیه گرفتن گل می تواند برقراری ارتباط میان افراد را تسهیل کند که این به ویژه درباره همسران، فرزندان و والدین بسیار با اهمیت است.
از سویی گل و گیاه باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی، آرامش، احساس شادی، رضایت، صمیمت و آرامش در افراد می شود.
رنگ گل ها نکته بسیار پراهمیتی است. گل های با رنگ ملایم چون صورتی و سفید و بنفش، حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق داده و گل ها با رنگ های گرم و تند مانند قرمز، زرد و نارنجی، حس انسان را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می برد.

اثرات گل بر بیماران
نتایج رفتارشناسی پژوهشگران نشان می دهد که هدیه دادن گل به خصوص هنگام عیادت از بیماران، بیش از هر چیز دیگری موجب شادی و تغییر روحیه آنان می شود. این در شرایطی است که عادت کرده ایم برای عیادت بیماران فقط کمپوت، آب میوه یا میوه ببریم ولی می توان برای عیادت بیمار فقط به آن لحظه فکر نکرد.
براساس مطالعه پژوهشگران ، خریدن گل و نگاه کردن به آن، موجب برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش، طراوت، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می شود.
پروفسور”جنت هاویلند جونز” روان شناس دانشگاه راجرز می گوید نکته جالب توجه درباره نقش گل در سلامت روحی و روانی افراد آن است که فرد با تماشا کردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زیبای آن، می تواند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر دهد و به حالت طبیعی بازگردد.
رابطه میان هدیه دادن گل به بیماران و بهبود آنان
محققان با مطالعاتی که انجام داده اند موفق شدند رابطه میان هدیه دادن گل به بیماران و نقش آن در بهبود و سلامت آنان را کشف کنند.
این پژوهشگران می گویند: حتی شاخه ای گل به سرعت می تواند روحیه بیمار را تغییر دهد و او را شاد و هیجان زده کند. نشانه آن هم لبخند بیمار است و این نشانه بروز یک تغییر در روحیه اوست.
نگاه کردن گل، تاثیری طولانی بر حالت روانی بیمار می گذارد و رفتار او را به سرعت دگرگون می کند؛ به طوری که افرادی که در پیرامون شان گل و گیاه وجود دارد، دو تا چهار برابر آرام تر، مهربان تر و شادتر از دیگران ارزیابی شده اند و می توانند این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل کنند.
پژوهشگران توصیه می کنند که همواره یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل در معرض دید بیمارتان قرار دهید. گل و گیاه باعث حس نگرش مثبت به زندگی، شادی و رضایت، صمیمیت و آرامش در بیمار می شود.

گل و رنگ آن نشانه شخصیت افراد
از دیدگاه روانشناسان، گل و رنگ آن رابطه ای مستقیم با شخصیت افراد دارد که تعداد آنها نیز بیانگر موضوعات مختلفی است.
در روانشناسی گلها، دادن “یک شاخه گل” نشانه توجه یک فرد به طرف مقابل، “سه شاخه گل” نشانه احترام به طرف مقابل، ” پنج شاخه گل” نشانه علاقه و محبت به طرف مقابل و “هفت شاخه گل” نشانه عشق است.
در معنی رنگ گل ها نیز رز قرمز کمرنگ به نشانه “دوستت دارم” است و رز قرمز پر رنگ به معنی زیبایی بی‌انتهاست. امروزه رز زرد به معنی شادی و خوشحالی است ولی در گذشته این رنگ رز معنی کاهش میزان علاقه و وفاداری را داشت.
رز سفید به معنی عشق روحانی و پاک است و در دسته گل عروس به معنی احساس عاشقانه شادی‌آور است. رز ارغوانی به معنی تمایل و اشتیاق فرد به طرف مقابل است و رز صورتی کمرنگ نیز به معنی تحسین، ستایش، وقار و شایستگی و زیبایی است و رز صورتی پر رنگ به معنی تشکر از طرف مقابل است.
به ‌طور کلی تمام رزهای کمرنگ به معنی دوستی با طرف مقابل هستند.

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا