خانه / گل -گیاهشناسی / سیکاس Cycas
سیکاس Cycas

سیکاس Cycas

03 گلفروشی آنلاین ترنج - سیکاس

 

کلمه سیکاسیک نام تیپی است و به گیاهانی از خانواده Cycadها اطلاق میشود. سیکاس مورد نظر ما و سیکاسی که بیشتر در ایران کشت شده  با نام علمی Cycas revoluta از بستگان دور پالم ها به شمار میرود.

 

سیکاس که در میان گیاهان تزئینی به سلطان گیاهان معروف می باشد گیاهی است بسیار مقاوم به طوری که کسی این گیاه را تا به حال ندیده باشد با لمس برگ های آن احساس اینکه این گیاه مصنوعی است، به آن دست می دهد.

این گیاه دارای پیاز می باشد که در ایران اکثرا تکثیرش از طریق گرفتن بچه پیاز از کنار گیاه مادر می باشد البته این گیاه همانند دیگر گیاهان دارای نر و ماده می باشد که تا وقتی این گیاه به گل نشیند تشخیص آن غیر ممکن می باشد.

اردیاد:

تکثیر اصولی از طریق بذر گیاه که در صورت به گل نشستن با انتقال گرده از گیاه نر به ماده امکان پذیر است که به دلیل طولانی بودن زمان به گل نشستن گیاه غیر اقتصادی است.

این گیاه قابلیت با محیط های باز و هوای آزاد را دارد چنانچه در سفر به شمال کشور دیده باشید اکثرا از این گیاه در فضای سبز و باغچه های خانگی استفاده می شود.

برای استفاده از این گیاه در فضای آپارتمان باید محیطی برای این گیاه در نظر گرفته شود که دارای نور ۸۰ تا ۹۰ درصد باشد که برای زیبایی گیاه یک امر لازم است.

از نظر اقتصادی این گیاه از نوع گیاهانی است که با نگهداری و رشد آن به عنوان یک سرمایه خوب می توان از آن نام برد چنانچه دیده اید در فروشگاه های گل و گیاه از برگ این گیاه برای تزئین و زیبایی سبد های گل استفاده می شود و چون این گیاه در سال در هر نوبت گل دهی حدود ۲۰ تا ۴۰ برگ (البته بسته به رسیدگی و کود دهی عالی قابل افزایش است ) می دهد برگ این گیاه نسبت به گیاهان دیگر نیز قیمتی است.

کود:

مناسب این گیاه کریستالون ۱۸ درصد می باشد که در زمان قبل از برگ دهی گیاه باید نوبت های کوددهی را افزایش داد ولی نوبت کوددهی در مابقی به اندازه ۲ گرم در یک لیتر آب و در بازه ۲۰ روز یکبار می باشد.

مهم‌ترین دلایل زردی برگ سیکاس:

– کمبود آهن در اثر عدم جذب در خاک‌های اسیدی؛

– تجمع بیش ا ز حد آب در خاک بدلیل عدم زهکشی مناسب.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا