خانه / گل -گیاهشناسی / معرفی گل ابرون ( سدوم)
معرفی گل ابرون ( سدوم)

معرفی گل ابرون ( سدوم)

وب سایت مهندسی فضای سبز www.landscapeeng.ir

نویسنده : مهندس منوچهر کارگر

 ابرون SEDUM ابرون یا سدوم Sedums جنسی از گیاهان خانواده برگ گوشتی ها ( نازها)یا کراسولاسهCrassulacees و گیاهی مقاوم در مقابل خشکی و کم آبی و تابش آفتاب میباشد . گونه های متعددی از این گیاه وجود دارد که برخی اختصاص به کاشت در باغچه دارند و کمتر در گلدان کاشته میشوند . حدود ۱۰ گونه از این گیاه جزو گیاهان آپارتمانی بوده ، گاه در گلفروشیها یافت میشوند . از آنجا که قلمه های آن به راحتی ریشه میدهند ، با بدست آوردن یک گونه کمیاب میتوان آنرا بدون هیچ مشکلی تکثیر نمود . از این گیاه اقسام زیادی وجود دارد و همه آنها ماندنی میباشند .ابرون (سدوم Sedums ) را به دو طبقه تقسیم کرده اند .
الف ـ ابرون (سدوم ) برگ پهن .

ب ـ ابرون ( سدوم ) برگ لوله ای .

الف : سدوم( ابرون ) برگ پهن:
۱
ـ سدوم باتارد S. spurium : گیاهی پاکوتاه بقد ۱۲ سانتیمتر با گلهای صورتی رنگ میباشد .
۲ ـ سدوم بلند S. maximum : به بلندی ۵۰ سانتیمتر کرپه که از بین برگها چند ساقه از ریشه بیرون آمده و منتهی بیک دسته گل زرد میشود

۳ ـ سدوم برگ تبریزی S. populifolium : به بلندی ۴۰ سانتیمتر با گلهای زرد کم رنگ .

۴ ـ سدوم کامچاتکا S. kamtschaticum : خیلی پاکوتاه و کرپه با گلهای متعدد زرد .

۵ ـ سدوم ماکسیمویچ S. Maxemowiczu : قسم پابلند و کرپه که غالبأ قدش از ۷۰ سانتیمتر تجاوز میکند و ساقه های گل آن از ریشه بیرون آمده منتهی بیک دسته گل زرد خیره کننده میشود .

۶ ـ سدوم معطر S. ehodiola : به بلندی ۲۰ سانتیمتر گلهایش زرد رنگ که ریشه و گلش معطر است .

۷ ـ سدوم ارغوانی S. purpuraescens : از حیث هیکل شبیه قسم دوم ولی گلهایش ارغوانی است .

۸ ـ سدوم قابل توجه S. spectabilis : به بلندی ۴۰ سانتیمتر و برگهای پهن و گلهای متعدد صورتی که بشکل چتر پهنی در میآید . اصل این قسم از ژاپن آمده و بیشتر از اقسام دیگر کاشته میشود . قسمی هم با برگهای ابلق وجود دارد

۹ ـ سدوم سیبلد S. siebold : این گونه نیز از ژاپن آمده ولی بیشتر آنرا در گلدان میکارند . اگر گلدان آنرا در ظرفی کذارده بیآویزند ساقه هائیکه بطول ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر از اطراف بوته بیرون میآید دور گلدان آویخته و حلقه میزند و هر ساقه منتهی به دسته گل صورتی میشود که بسیار زیبا است گلهای این قسم از مرداد تا مهرماه ادامه دارد .

 

 

ب ـ ابرون یا سدوم برگ لوله ای : این دسته که همه ازگیاهان پاکوتاه میباشند برگهاشان استوانه ای شکل و ساقه هایش خزنده و منتهی بدسته گل کوچکی میشود بشرح زیر:

۱ ـ ابرون یا سدوم سفید S. album : به بلندی ۱۵ سانتیمتر و گلهای سفید رنگ .

۲ ـ ابرون یا سدوم سوزان S. acre : که بیشتر روی بامها و دیوارهای کهنه و کنار جاده ها سبز میشود بقد ۱۰ سانتیمتر که گلهای ریز و زرد آن در اردیبهشت و خرداد باز میشود .

۳ ـ ابرون یا سدوم ظریف S. pulchellum : با ساقه های راست که موقع گل داشتن روی زمین میخوابد بقد ۱۵ سانتیمتر و گلهای صورتی رنگ

۴ ـ سدوم گل آبی S. coeruleum : گیاه یکساله بقد ۱۲ سانتیمتر و گلهای آبی روشن .

۵ ـ سدوم برگ کلفت S. glaucum : خیلی کوتاه به بلندی ۱۰ سانتیمتر و گلهای سفید که چون رنگ برگهایش کبود است آنرا غالبأ در گلکاری موزائیک میکارند . تمام اقسام ابرون(سدومSedums ) که ذکر شد باید در نقاط آفتاب رو کاشته شوند مگر سدوم ظریف که بهتر است آنرا در سایه آفتاب بکارند .

تکثیر : طریقه زیاد کردن ابرون یا سدوم Sedums تقسیم ریشه آن در بهار و یا قلمه زدن ساقه در تابستان است . بعضی از اقسام مانند ردیف های ۲ و ۷ و ۸ از دسته اول را با قلمه زدن برگ زیاد میکنند .

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا