خانه / گل -گیاهشناسی / معرفی گیاه پیله آ (Pilea Cadieri)
معرفی گیاه پیله آ (Pilea Cadieri)

معرفی گیاه پیله آ (Pilea Cadieri)

وب سایت مهندسی فضای سبزwww.landscapeeng.ir

نام علمی: Pilea Cadieri
نام تیره: Urticaceae
نام انگلیسی: Aluminium Plant

 

مشخصات: اسم علمی این گیاهPilea cadierei ، از خانوادهurticaceae می باشد. این جنس دارای ۴۰۰ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است. گونه مورد نظر بومی ویتنام است و ارتفاع آن به ۳۰ سانتیمترمی‌رسد .گونه مذکورشاخه های منشعب و برگهای برگهای بیضی شکل نوک تیز با نقش خاکستری و سریع الرشد به طول ۸ سانتیمتر دارد که به طور متقابل قرار می‌گیرند.برگها سبز تیره با لکه های نقره ای در فواصل بین رگبرگها می باشند. و، ارزان قیمت و کم توقع می باشد . ساقه گلدهنده آن ظریف و در تابستان میرویند و گلها کوچک و سفید و مجتمع می باشند. مناسب کاشت گروهی و سبدهای آویزان می باشد . حذف جوانه های انتهایی برای پر پشت شدن گیاه لازم است.

نور: نور ملایم و غیر مستقیم

دما: تابستان ( ۲۱ درجه) و در زمستان ( ۱۵ درجه ) اگر حرارت پایین آمد آبیاری را برای جلوگیری از بیماری متوقف کنید .

آبیاری: تابستان ۳-۲ بار در هفته و در زمستان ۱ بار در هفته و سطح خاک همیشه مرطوب باشد .

غبارپاشی: تابستان هر روز و در زمستان هفته ای ۱ بار و نباید قطرات آب روی برگها بماند . گیاه رطوبت پسند است.

خاک: ۳ قسمت خاک لیمونی با ۱ قسمت پیت و خاک باغچه ، ماسه و تورب و دوستدار خاک قلیایی

مراقبت: پیله‌آ به نور متوسط، حرارت زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی، احتیاج دارد.

کود: کود موردنیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هرهفته یکبار، از فروردین تا مهر هر ماه، مصرف نمود.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه ، ماسه و تورب خاک مطلوب پیله‌آ میباشد.

ازدیاد: پیله‌آ را می توانید به آسانی تکثیر کرده و درطول چند هفته گیاهی با اندازه مناسب تولید کنید. عمل تکثیر این گیاه بهتر است از اواسط تا اواخر بهار انجام شود ابتدا با یک جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول۶ تا ۷۶ سانتیمتر جدا کنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر بکارید. خاک را نسبتا مرطو ب کنید و دما را روی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، نگاهدارید. ریشه دهی یک ماه طول خواهد کشید. پس از آن تغذیه گیاه را شروع نمایید. در این مدت بهتر است کود مایع از حد طبیعی رقیق تر باشد. برای اینکه گیاهی پرپشت داشته باشد. می توانید جوانه ای جانبی را با دست بچینید.

عوارض و درمان: اگر گلدان پیله‌آ را در جای سردی بگذارید ممکن است یخ بزند و کلیه اندام گیاهی حالت افتادگی پیدا کند در این صورت، خشک شدن گیاه حتمی است. قارچ بوتری تیس در آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می کند و نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شود. می توانید با سم قارچ کش گلدان را سمپاشی کنید. لکه های سوخته روی برگ در اثر استفاده از مواد براق کننده شیمیایی ایجاد می شود و یا اینکه گلدان در اثر اشعه مستقیم آفتاب دچار این عارضه می گردد. غبار پاشی در آفتاب هم لکه های سوخته روی برگ ایجادمی کند. برگها در اثر هوای خیلی سرد سیاه می شوند. در صورتی که نور محیط کم باشد، ساقه های پیله‌آ دراز و منحرف شده و فاصله بین برگهایش زیاد می گردد. اگر مشاهده کردید برگها سقوط می نمایند، گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت آب بگذارید غبار پاشی را در تابستان فراموش نکنید. همچنین به برگهای جدید توجه کنید. اگر کوچک و ریز هستند، ریشه را بازدید کرده و در صورت متراکم بودن گلدان را تعویض کنید. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و یا تعویض خاک سطحی گلدان در جبران این عارضه موثر خواهد بود.

خلاصه عوارض : برگهای جدید کوچک هستند که در اثر تراکم ریشه ها و عدم تغذیه مناسب است . برگها سقوط می کند که در اثر تشنگی گیاه است . برگها سیاه شده و می ریزند که در اثر سردی هواست . لکه های سوخته روی برگها در اثر مواد براق کننده و نور شدید آفتاب می باشد . کلیه اندام های گیاه در حال افتادن و تلف شدن است که در اثر یخ زدگی گیاه می باشد . ساقه- ها دراز و منحرف و فاصله ۲ برگ زیاد می شود که در اثر کمبود نور و قطع نکردن نوک ساقه هاست.

نکته: در بهار از شاخه های منحرف و دراز قلمه بگیرید و با قطع جوانه های انتهایی ، جوانه جانبی بیدار شده و گیاه پر پشت تولید میشود . در شبهای سرد زمستان گیاه را بین پرده و پنجره محبوس نکنید ، تماس با شیشه های سرد باعث یخ زدگی و سرد شدن گیاه می گردد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا