خانه / گل -گیاهشناسی / شب بوی خیری Wall flower
شب بوی خیری Wall flower

شب بوی خیری Wall flower

www.Landscapeeng.irوب سایت مهندسی فضای سبز

نام فارسی: گل شب بوی خیری

نام علمی: Erysimum cheiri, Cheiranthus cheiri

نام انگلیسی: Wall flower

تیره گیاه شناسی: Brassicaceae

شب بوی خیری گیاهی دو ساله یا چند ساله از جنس Erysimum در خانواده Brassicaceae است که با نام علمی Cheiranthus cheiri نیز شناخته میشود. این گیاه بومی اروپا (بیشتر جزایر بریتانیا) است ولی به طور گسترده در قاره های دیگر پراکنده است.

این گیاه زینتی محبوب که با نام شب بوی زرد در بسیاری کشور ها شناخته می شود توسط کشیش هنری Harpur – Crewe کشف شده است (قبل از ۱۸۸۳) و در حال حاضر با عنوان “Harpur Crewe” نیز نامیده میشود. ساقه این گیاه میتواند به ارتفاع ۱۵ تا ۸۰ سانتی متر برسد. برگ ها به طور کلی باریک هستند و ممکن است تا ۲۰ سانتی متر طول داشته باشند.

در بالای هر ساقه گل آذین این گیاه شکل میگیرد. هر گل دارای کاسبرگ سبز متمایل به رنگ ارغوانی و گلبرگ های گرد که دو تا سه سانتی متر طول و در فام های زرد روشن تا قرمز می باشند.

رشد مطلوب این گیاه در آفتاب کامل و در خاک خنثی خوب زهکشی شده می باشد (خاک اسید می تواند منجر به آسیب ریشه گیاه شود). این گیاهان متحمل به خاک فقیر از نظر PH میباشند.

آنها نیاز به خاک با زهکشی خوب دارند و رطوبت بیش از حد را دوست ندارند، اما تحمل خشکسالی را نیز ندارند و نیاز به آبیاری تناوبی به ویژه در تابستان دارند.

الینوس پزشک یونانی بر این باور بود که این شب بوی زرد برای تنظیم چرخه قاعدگی مفید است و برای تسکین درد زایمان و مشکلات کبدی و کلیوی و همچنین آب مروارید مفید میباشد.

استفاده در فضای سبز: برای داشتن لکه های رنگی، در گل جای ها می توان کشت نمود.این گیاهان در ترکیب با لاله ها هم بسیار زیبا خواهند بود.

گیاهان فضای آزاد را اوایل بهار و گیاهان داخل منزل را حدود ۸ هفته قبل از آخرین سرما کشت نمایید. بذور در عمق ۶ میلی متر کشت کنید. فاصله کشت، ۳۰-۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شود. در مناطق بدون سرما این گیاه، دوساله خواهد بود. در اوایل تابستان بذور را در گلدان یا خزانه کشت نمایید.  در اوایل پاییز، گیاهان را به محل گلدهی برده، کشت کنید و در مناطق خشک مرتبا آبیاری نمایید تا خاک دائما مرطوب بماند.  گیاهانی که گل آنها تمام می شود را از خاک بیرون آورید.

تکمیلی:

شرایط خاک (از نظر رطوبت): با زهکشی خوب
نوع خاک: شنی، قلیایی
شرایط نور: آفتاب
مقاومت به سرما : دارد
زمان و روش تکثیر: در مرداد بذر آن در خزانه کشت می شود و در پاییز به محل اصلی منتقل می شود. گونه های چند ساله از طریق قلمه چوب نرم در بهار و تابستان نیز تکثیر می شوند.
رنگ گل: زرد، نارنجی روشن
زمان گلدهی: بهار
کاربرد: جهت جلوی حاشیه ها، سواحل آفتابی، باغهای صخره ای

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا