خانه / گل -گیاهشناسی / گل شیپوری ZANTEDSHIَ
گل شیپوری ZANTEDSHIَ

گل شیپوری ZANTEDSHIَ

گل شیپوری

نام علمی:ZANTEDSHIَ

خانواده: آراسه ها ARACEAE

زمین اصلی: آفریقا

زمان گلُدهی: زمستان

زمان کشت: اوائلِ پاییز

مشخصات شیپوری

به طور کلی ده گونه شیپوری وجود دارد. این گیاه معمولاً به منظور فروش گل بریده، توسط مراکز پرورش گل و گیاه پرورش داده می شود. مناسب داخل ساختمانهاست. برگهای آن سبز تیره و کمانی شکل هستند. قسمت سفید و شیپوری شکل آن که گل نامیده می شود، بخشی از اندام این گیاه است که تغییر شکل داده و به قسمتی از یک شیپور سفیدرنگ شباهت پیدا کرده است. در اصطلاح گیاه شناسی این قسمتها که در واقع نوعی برگ هستند، اسپات نامیده می شوند. اما از نظر علمی اسپات گل نیست بلکه گلها مجموعه زردرنگ و کوچکی هستند که به دور یک محور جمع گشته و در داخل این اسپاتها قرار دارند.

در هر حال ما هم مثل شما هر جا از گلهای شیپوری یاد می کنیم، منظورمان همان اسپاتهای سفید می باشد که زیبایی خاصی به این گیاه می بخشد. ساقه های بلند آن که گل را در نوک خود قرار داده گلها زیباتر جلوه می دهند. طول ساقه های گل حدودا شصت تا هشتاد سانتی متر است و طول برگها به یک متر می رسد.

روش تکثیر

شیپوری دارای ساقه های زیرزمینی است. این ساقه ها ریزوم نامیده می شوند. برای تکثیر و ازدیاد شیپوری، باید ریزومها را از خاک خارج کرده به چند قطعه تقسیم نمود و در گلدانهای متعدد کاشت.

فصل تکثیر

اوائل پاییز مناسبترین زمان برای تکثیر شیپوری است.

نور

نور باید کافی باشد در محیط کم نور ساقه گل بسیار دراز گشته و خم می شود و این حالت بدی برای شیپوری به حساب می آید، زیرا سبب می گردد تا شیپوری زیبایی خود را از دست بدهد.

آب

به طور کلی به آب زیاد احتیاج دارد. آبیاری باید به طور مرتب انجام گیرد و همواره خاک را کمی مرطوب نگه داشت.

گرما

به طور کلی به گرمای متوسط نیاز دارد. حداقل ده و حداکثر بیست و دو درجه سانتی گراد.

رطوبت نسبی

رطوبت متوسط هوا معادل پنجاه تا هفتاد درجه سانتی گراد مناسب است.

کود شیمیایی

از اواسط تابستان تا اوائل زمستان باید به وسیله کود شیمیایی آن را تقویت کنید. هر هفته چهار گرم کود شیمیایی را در آب حل نموده و پای گلدان بریزید.

خاک

خاک ایده آل برای شیپوری، ترکیبی است از خاک باغچه، تورب، ماسه و کود دامی.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا