خانه / گل -گیاهشناسی / کوکب کوهی Rudbeckia hirta
کوکب کوهی Rudbeckia hirta

کوکب کوهی Rudbeckia hirta

نام فارسی: گل کوکب کوهی

نام علمی: Rudbeckia hirta

نام انگلیسی: Coneflower

تیره گیاه شناسی: Asteraceae, Compositae

طبقه بندی از لحاظ گل کاری: گل چندساله

 اطلاعات تکمیلی :

کوکب گیاهی است دائمی که به صورت گروهی ویا برای تهیه گل بریده، کاشته می شود.

طرز کاشت :

خزانه کاری : اواخر زمستان یا اوائل بهار در زمین نرم خزانه کاشته می شود.

نشا کاری : از اواسط تا اواخر بهار در زمین اصلی به فاصله ۳۰*۳۰ نشا می کنند.

کاشت مستقیم : اواخر زمستان یا اوائل بهار در زمین اصلی کاشته می شود.

آب و هوا : به نور، گرما،‌رطوبت معمولی و محل آفتابگیر نیاز دارد.

خاک : در هر نوع خاک باغچه عمل می آید.

زمان گل دهی : از اوائل تابستان تا اوائل آذر ماه.

دستور العمل فوق در مناطقی مانند تهران و اطراف آن که دارای چهار فصل می باشد صدق می نماید، در سایر مناطق باید با کارشناسان مجرب محلی مشورت نمود.

اطلاعات اصلی:

گیاهی دائمی با ارتفاع حدود ۶۰ سانتیمتر می باشد، گلها زردرنگ هستند البته گاهی لکه های قهوه ای وسیاه هم بر روی آنها دیده می شود، مرکز گل سیاه رنگ و به صورت مخروطی برجسته می باشد. دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلها از اواخر بهار تا اواسط پاییز دوام دارند. پس از پایان گلدهی، باید ساقه های خشک شده گیاه را از قسمت پایین قطع کرد.کوکب کوهی نیاز به آفتاب کامل دارد و آبیاری آن باید به طور منظم انجام شود. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر می باشد و موطن اصلی آن آمریکا است

گیاه کوکب کوهی از انواع گیاهان زیبا، با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. این گیاه دارای گل هایی به رنگ زرد یا قرمز است. برای کاشت این گیاه، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۵ سانتی متری خاک بکارید… .خاک سبک غنی از هوموس و ماسه برای رشدگیاه مناسب است.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. این گیاه برای رشد، نیاز به زهکشی مناسب خاک دارد. برای زهکشی بهتر می توان در کف گلدان، دو یا سه سوراخ ایجاد یا از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد. آبیاری کوکب باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. دقت کنید خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد. مناسب ترین ph خاک، شش تا شش و نیم است. تکثیر گیاه از طریق بذر و قلمه در فصل بهار امکان پذیر است.

اسم علمی: رودبکیا RUDBECKIA

تیره: کمپوزیته COMPOSITEAE

در عالم گیاهان، کمپوزیتهها خانواده پرجمعیتی هستند. اغلب آنها مصارف خوراکی و دارویی دارند و بسیاری دیگر نیز بعنوان گیاهان زینتی کشت و کار میشوند.

در این خانواده گلبرگها منظم و چتر مانند است و گلها در نوک ساقههای بلند ظاهر میشوند. همیشه بهار، جعفری، مینا چمنی و کوکب از همین خانواده هستند.

شکل گل:

گلِ کوکب کوهی زرد رنگ است و به گلِ آفتابگردان شباهت زیادی دارد.

این گلهای زیبا در اواخر بهار و یا در اوایل تابستان بعد از رشدِ کاملِ گیاه شکفته میشوند.

مشخصاتِ عمومی:

در فصول سرد به خواب میرود، با رسیدن بهار از خواب زمستانه بیدار شده و شروع به رشد میکند. در تابستان بصورت گیاه کامل درمیاید و در زمستان خزان میکند.

محلِ کاشت:

در هر محلی میتواند کاشته شود؛ سآیه، آفتاب و یا سآیه آفتاب. نسبت به سرما حساسیتی ندارد.

اگر بهصورت کپهای کاشته شود بهتر جلوه میکند از آنجاییکه شاخ و برگ آن بلند هستند. (حداقل سی سانتیمتر رشد میکند) باید در جایی کاشته شود که برای سایر گلها مزاحمتی ایجاد نکند.

روش کاشت:

کوکب کوهی با روش تقسیم بوته تکثیر میشود. اواخر زمستان زمان مناسبی برای تکثیر این گیاه است. ریشه را از خاک خارج نموده و هر بوته را به چند گیاه کوچکتر تقسیم کنید. بوتههای تقسیم شده را به فاصله بیست سانتیمتر از یکدیگر بکارید.

نشاکاری:

نشاکاری روشی آسان برای کاشت کوکب کوهی است. نشای آماده کوکب کوهی بهصورت جعبهای یا گلدانی در طول فصل تابستان و در اواخر بهار توسط مراکز فروش گل و گیاه عرضه میشود هر قدر زودتر نشاکاری را انجام دهید گلدهی کوکب کوهی سریعتر خواهد شد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا