خانه / گل -گیاهشناسی / گل اطلسی Petunia juss
گل اطلسی Petunia juss

گل اطلسی Petunia juss

وب سایت مهندسی فضای سبز - گل اطلسی

نام فارسی : اطلسی

نام علمی : petunia juss

خانواده: solana ceas  (تیره سیب زمینی)

مشخصات :اصل گل اطلسی از آمریکای جنوبی می باشد . جز گیاهان یکساله و گلهایش بصورت قیف و دو گونه اصلی یکی به رنگ بنفش و دیگری به رنگ سفید و معطر است . گیاه دائمی و نسبتاً سریع الرشد با ساقه های منشعب به بلندی و گستردگی ۳۰ سانتی متر است و به صورت گیاه یکساله نگهداری می شود. گل ها شیپور مانند، قرمز رنگ با حاشیه سفید و چین دار بوده و در فصل تابستان تا پاییز ظاهر می شوند.

نیازها: به مکان آفتابی و محفوظ از وزش باد، خاک غنی و دارای زهکش خوب نیاز دارد. گل های خشک را مرتبا می چینند تا طول دوره گلدهی طولانی تر شده و ظاهرا گیاه همیشه آراسته باشد. حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتی گراد می باشد.

تکثیر: واریته های کم پررا بوسیله بذر وانواع پرپر بوسیله بذرو قلمه تکثیر می یابد. از طریق کاشت بذر در اول بهار درون گلخانه امکان پذیر است. نشاءها را اواخر بهار به باغچه منتقل می کنند.

در منطقه لارستان بذر اطلسی را در ماههای مهر و آبان در داخل شاسی کاشته و پس از چند برش شدن به زمین اصلی منتقل می نمایند .فاصله نشاها در زمین اصلی حدود ۳۰ سانتی متر می باشد.

خاک : خاک اطلسی بایستی کمی سنگین انتخاب نمود یعنی دو سوم خاک باغچهیا خاک رس و یک سوم ماسه و خاک برگ استفاده نمود.

آبیاری : بایستی به گونه ای باشد که پای بوته همیشه مرطوب باشد.

کاربرد: استفاده درحاشیه ها وسطح شیب دار ودرطراحی های گل

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا