خانه / گل -گیاهشناسی / فیکوس بنجامین Ficus Benjamina
فیکوس بنجامین Ficus Benjamina

فیکوس بنجامین Ficus Benjamina


وب سایت مهندسی فضای سبز (پایگاه اینترنتی دانشجویان)

گیاه آپارتمانی فیکوس بنجامین

نام علمی: Ficus benjamina

نام انگلیسی: the Weeping fig /  Benjamin’s fig /  Ficus tree

نام فارسی اصیل: اَنجیل (اشاره به خانواده آن انجیر)

فیکوس بنجامین

 یکی از موفق ترین و زیبا ترین گیاهان آپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است، از خانواده انجیر موراسه. برگ ها سبز روشن و بیضی شکل نوک تیز، شاخه ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان و مجنون، در هوای آزاد ارتفاع آن به ۵ متر می رسد، نسبت به کم آبی به خصوص در هوای سرد حساس است و به خزان برگ ها مبتلا می شود. نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد. واریته های ابلق با برگ های سبز و کرمی اخیراً در ایران پرورش می یابد، کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی آن انجام می شود و زیبایی آن را دو چندان می کند،گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند، ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در آنها کمتر از واریته سبز رنگ است، به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند می زنند.

 نیازها:

 نور: به نور بیشتری نیاز دارد، اما تابش مستقیم نور آفتاب به خصوص از پشت شیشه به برگ ها صدمه وارد می کند.

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.

آبیاری: آب باید فاقد املاح باشد، استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است، در تابستان حداکثر هفته ای دو بار و در زمستان هر ده روز یک بار آبیاری کافی است.

رطوبت: عمل غبارپاشی باید هر دو روز انجام گیرد، به جز در مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۵ درجه است.

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است. طبق دستور مندرج روی بسته عمل نمایید.

خاک مناسب: بهترین خاک کمپوست و یا خاک لیمونی است.

تعویض گلدان: تا هنگامی که گیاه جوان است، هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد، زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده است، تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو توصیه می شود.

تمیز نمودن برگ ها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگ ها کافی است، از مواد براق کننده استفاده نکنید، در صورت لزوم هر ماه یکبار.

تکثیر: کاشت قلمه هایی که میان گره آنها کوتاه و حداقل یک برگ همراه دارد، خوابانیدن هوایی شاخه هایی که برگ های پائین خود را در بهار از دست داده اند، پیوند واریته های ابلق روی پایه های برگ سبز.

 عوارض و درمان:

برگ ها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر آنها و ساقه مشاهده می شوند: با پنبه اغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگ هاست: قارچ عامل این بیماری است، خیس نمودن لکه ها با پنبه آغشته با آب صابون درمان این بیماری است.

برگ ها زرد شده و می ریزند: آبیاری بیش از اندازه بوده، فاصله بین دو آبیاری را زیادتر کنید. اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

برگ ها زرد رنگ و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: کنه قرمز ریز عامل آن است، با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید. تأمین رطوبت در کاهش آفت مؤثر است.

برگ ها سیاه شده اند: تماس با شیشه سرد پنجره باعث آن است، گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگ ها سالم و سبز هستند، ولی سقوط می کنند: نور کم است، گلدان را به روشنایی ببرید. کم آبی هم باعث این عارضه است، آبیاری را تنظیم کنید. بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و آبیاری با آب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگ ها خشک و شکننده هستند: هوای محیط گرم و خشک است، آبیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگ های جدید ریز هستند و گیاه مریض به نظر می رسد: ریشه ها را بازدید کنید، ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد، در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک مؤثری می کند.

  • نصب قیم:

فیکوس های جوان و یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت نکرده اند مخصوصاً در زمان حمل و جابجایی نیاز به قیم دارند، از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکنید و در محل تماس بند با ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

** اگر چه به علت ضخیم بودن نسبی برگ ها نسبت به خشکی هوا مقاوم است ولی بهتر است در هوای خشک  با غبارپاشی گیاه را شاداب نگه دارید. از خرید گیاهانی که قاعده ساقه آنها لخت و فاقد برگ است خودداری کنید. در جابجایی و حمل گلدان از فروشگاه تا منزل گیاه را در اتومبیل رو باز قرار ندهید.

منبع: پیش بین، اسماعیل. ۱۳۹۰٫ گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی. چاپ هشتم. انتشارات نوپردازان

Golvagiah.com

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا