خانه / جنگلداری -درخت شناسی / خرید درخت مرغوب
خرید درخت مرغوب

خرید درخت مرغوب

وب سایت مهندسی فضای سبزwww.landscapeeng.ir

 

وقتی یک درخت خوب می خرید آن را درست بکارید و به خوبی از آن مراقبت کنید. شما و درختتان از جهات بسیار برای سالهای طولانی به یکدیگر فایده می رسانید.

وقتی یک درخت نامرغوب می خرید حتی اگر در کاشت و حفظ آن دقت بسیار به خرج دهید شما و درختتان مشکلات پرهزینه بسیاری پیش رو خواهید داشت.

چه عواملی تعیین کننده کیفیت درخت است؟
یک درخت مرغوب دارای :
  • – ریشه های خوب و سالم برای حفظ رشد سالم درخت است.
  • – تنه ای بدون زخم های مکانیکی و زخم های حاصل از هرس نامناسب است.
  • – ظاهری قوی با شاخه های محکم و بافاصله مناسب است.
یک درخت نامرغوب دارای
2fd8f1bb619e5a3fdf42130c8ad61fff
  • – ریشه های له شده و پیچ خورده در یک توپ ریشه کوچک یا گلدان کوچک است.
  • – تنه ای با زخم های ناشی از فشارهای مکانیکی یا هرس نامناسب است.

ظاهری ضعیف که در آن چند ساقه در هم پیچیده شده اند یا شاخه ها روی تنه بصورت فشرده و نزدیک هم قراردارند.

. هر یک از این مشکلات به تنهائی یا با هم شانس درخت برای داشتن یک زندگی طولانی، جذاب، سالم و ثمربخش را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهند.

هنگام خرید درخت به دقت آن را بررسی کنید تا مشکلی از نظر ریشه، آسیب دیدگی یا شکل ظاهر نداشته باشد. کلمهراف را حفظ کنید تا ریشه، آسیب و فرم را به خاطر داشته باشید.
در اینجا جزئیات برخی مشکلات و برخی ملاحظاتی که باید هنگام خرید درخت از آن مطلع باشید آمده است.
مشکلات ریشه:
ریشه درختانی که به فروش گذاشته می شوند بر سه نوع اند:
  • – ریشه عریان: بدون خاک و معمولاً ریشه درختان کوچک
  • – ریشه همراه با توپ ریشه: ریشه ها درون خاکی هستند که با کیسه یا پوشش دیگری در یک محل نگهداری می شوند؛ توپ ریشه ممکن است درون یک سبد سیمی قرار گیرد.
  • – ریشه پرورش یافته در گلدان: ریشه ها با خاک درون گلدان هستند.
پایه های با ریشه عریان

ریشه های عریان نباید له شده یا کنده شوند. انتهای ریشه ها باید به خوبی جدا شود. چنانچه چند قسمت از ریشه له شده باشد قسمت های آسیب دیده را جدا کنید. از ابزارهای تیز استفاده کنید. برش های مستقیم بزنید. این برش ها باید بلافاصله قبل از کاشت و آبیاری صورت بگیرند

پایه های همراه با توپ ریشه

باید بتوانید طوقه درخت را ببینید طوقه عبارت است از قسمت انتهایی تنه که به ریشه متصل است. بالای توپ ریشه باید صاف و مسطح باشد. ریشه هائی که با خاک در کیسه پیچیده می شوند اغلب دارای ریشه های چوبی بزرگی هستند که در مرحله قرار گرفتن در درون کیسه کنده شده یا آسیب می بینند. درختانی را که ریشه های له شده یا آسیب دیده زیادی دارند خریداری نکنید.

  قطر توپ ریشه باید حداقل ۱۰ تا ۱۲ برابر قطر تنه باشد و از فاصله ۱۵ سانتی متری بالای طوقه، اندازه گیری شود.

پس از قرار دادن توپ ریشه در محل کاشت به دقت کیسه یا سایر وسایل نگهدارنده را از آن جدا کنید. کلیه ریشه هائی را که از خاک بیرون زده اند بررسی کنید. چنانچه له شدگی و آسیب دیدگی در بسیاری از ریشه ها مشهود است درخت با مشکلات جدی رشد مواجه خواهد شد. اگر تنها چند ریشه آسیب دیده اند فقط بخش های آسیب دیده را جدا کنید. از یک وسیله تیز استفاده کنید. دقت کنید که به توپ خاک اطراف ریشه آسیبی نرسانید.

سیم سبدهای سیمی را ببرید. سبد را در محل کاشت قرار دهید. حداقل دو سیم بالائی سبد را بدون آسیب رساندن به توپ ریشه ببرید. ریشه هائی را که دیده می شوند از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید. چنانچه ریشه های بسیاری آسیب دیده باشند درخت با مشکلات  جدی رشد مواجه خواهد شد. چنانچه طوقه زیر خاک رفته است قبل از کاشت درخت به آرامی خاک را از روی آن کنار بزنید مراقب باشید به پوسته آسیبی نرسد.

پایه های گلدانی

ریشه ها نباید در گلدان پیچ بخورند یا حلقوی شوند. توپ ریشه را از گلدان خارج کنید. ریشه های بزرگتری را که دیده می شوند به دقت بررسی کنید و ببینید پیچ خورده یا حلقه حلقه شده اند یا نه. ریشه های حلقه شده و پیچ خورده اغلب دور سایر ریشه ها می پیچند و باعث مرگ آنها می شوند. اگر تنها چند ریشه حلقوی شده اند آنها را با یک وسیله تیز ببُرید.

طوقه تنه باید قابل مشاهده باشد. حواستان به درختانی که خیلی عمقی در گلدان کاشته شده اند یا درختانی که در یک گونی یا پلاستیک قرار گرفته اند باشد. همانند پایه های همراه با توپ ریشه باید بتوانید طوقه پایه هائی را که در گلدان کاشته شده اند ببینید. چنانچه طوقه زیر خاک قرار گرفته باشد قبل از کاشت خاک را به آرامی کنار بزنید و مراقب باشید به تنه آسیبی نرسد.

آسیب ها و صدمات

مراقب آسیب های زیر پوشش تنه باشید. هرگز پیش از بررسی دقیق تنه، درختی را خریداری نکنید. چنانچه درخت در پوششی پیچیده شده است آن را کنار بزنید و تنه را از نظر آسیب دیدگی، برش های نامناسب هرس و آسیب حشرات بررسی کنید. در زمان حمل می توانید از پوشش به عنوان یک محافظ استفاده کنید اما بعد از کاشت باید این پوشش را بردارید.

مشکل اصلی برش نامناسب هرس است. برش هرسی نامناسبی که یقه (قسمت متورم ) شاخه ها را بر می دارد یا به آن آسیب می رساند سرآغاز مشکلات جدی بسیار برای درخت است، مشکلاتی از قبیل شانکر، پوسیدگی، ترک و… حاصل برشهای نامناسب می باشند.

برش های هرس نامناسب که لایه ترمیم کننده ته شاخه های فرعی و محور اصلی را حذف می کنند باعث بروز بیماری و نقص در گیاه نیز می شوند. ته شاخه ها را باقی بگذارید. یک برش هرس مناسب شاخه را درست از بالای یقه می بُرد. سپس در اطراف برش حلقه ای از بافت های سالم می روید. رو به تنه برش نزنید، ممکن است بافتهای فشرده فقط در اطراف برشها تشکیل شوند. بافت های تنه در بالا و پایین شاخه ها اغلب می میرند. در گرمای خورشید یا سرمای یخبندان شکاف ها یا رگه های مرده و طویلی در بالا و پایین نقاط مرده ایجاد می شوند.

فرم (شکل)

یک فرم یا ساختار خوب و قوی درخت با شاخه هائی که با فاصله مناسب از یکدیگر در طول تنه قرار گرفته اند، به دست می آید. اتصال شاخه به تنه باید محکم و قوی باشد. شاخه های در هم لولیده مشکل زا هستند، اتصال ضعیفی در محل فشرده شدن شاخه و تنه ایجاد می شود. همزمان با افزایش شاخه های در هم فشرده در حین رشد قطری اغلب نقاط مرده یا شکاف ها در پایین محل اتصال شاخه به تنه به وجود می آیند. در اینصورت، این اتصال ضعیف باعث ترک خوردن یا شکستن شاخه ها در طوفان های ضعیف و متوسط می شود.

هنگامی که چند شاخه در یک محل روی تنه قرار می گیرند احتمال ایجاد اتصال ضعیف شاخه ای به شدت افزایش می یابد. هر چه شاخه ها بزرگتر و در هم پیچیده تر می شوند احتمال شکاف افزایش می یابد.

از خرید درختانی که دو یا چند ساقه در هم فشرده دارند خودداری کنید. زمانی که ساقه ها در هم فشرده می شوند شکاف ها اغلب در بخش های پائینی تنه بروز می کند. شکاف ها از محل به هم فشرده شدن چند شاخه محوری یا محل اتصال دو تنه بروز می کنند.

چنانچه مایلید درختی با چند تنه داشته باشید مطمئن شوید که تنه ها به موازات سطح زمین از یکدیگر به خوبی جدا شده باشند.

به خاطر داشته باشید که قطر تنه درخت در طول رشد افزایش می یابد. ممکن است دو تنه در زمانی که کوچک هستند کمی از هم فاصله داشته باشند اما همزمان با رشد آنها در محیط، تنه ها در هم فشرده شوند.

به دنبال علائم اولیه شکاف های عمودی تنه باشید. اتصالات شاخه ای را از نظر شکاف های کوچک در زیر اتصالات بررسی کنید. شکاف ها نقطه اصلی شروع شکستگی شاخه ها و تنه می باشند. ممکن است از چندین سال قبل از شکستگی این شکاف های کوچک بروز کنند. همواره مراقب شکاف های عمودی زیر شاخه ها و تنه های به هم فشرده باشید.

اگر درخت شما تنها چند مشکل کوچک دارد، هرس اصلاحی ممکن است مفید باشد. هرس اصلاحی را یک سال پس از کاشت شروع کنید و بعد تا هرس بعدی چندسال فاصله بیاندازید.

شاخه های شکسته یا آسیب دیده را در زمان کاشت جدا کنید. پس از یکسال، هرس اصلاحی را با برداشتن شاخه هائی که بعد از کاشت مرده اند، آغاز کنید.

 

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا