کاشت درخت

کاشت درخت

وب سایت مهندسی فضای سبزwww.landscapeeng.ir

کاشت یک درخت وقت چندانی نمی گیرد، اما چگونگی انجام آن بر ماندگاری درخت تاثیر بسزایی دارد.
چگونگی انتخاب نهال از خزانه:

-عدم انتخاب نهال هایی با ریشه های آسیب دیده و حلقوی

– عدم انتخاب نهال آسیب دیده از تنش

– عدم انتخاب نهال هایی با تنه منشعب یا چنگالی

– عدم انتخاب نهال هایی با تاج غیر طبیعی

– عدم انتخاب نهال های آفت زده و بیمار

انواع نهالهای خزانه:

نهالهای ریشه لخت: درختان خزان پذیر اغلب بصورت ریشه لخت از خاک خارج می شوند. این درختان باید در هنگام خواب و در زمانی که زمین یخ زده نیست از خاک خارج شوند. ریشه در اثر هوای سرد و خشک براحتی آسیب میبیند و باید با پوشاندن با خاک اره یا مالچ حفظ شود.

نهالهای با توپ ریشه: رایج ترین روش بازکاشت درختان خزانه است. توپ ریشه باید تا زمان کاشت مرطوب نگه داشته شود و چتایی قبل از کاشت می بایست از چند طرف پاره شود تا ریشه بتواند براحتی به داخل خاک نفوذ نماید.

نهالهای گلدانی: از انتخاب نهالهای با ریشه های حلقه شده یا در هم پیچیده در گلدان باید اجتناب کرد. قبل از کاشت توده ریشه باید مرطوب باشد.

 گلدانی          توپ ریشه      ریشه لخت
استفاده از قیم به حفظ حالت راست درخت کمک میکند.
کاشت:

عمق حفره کاشت باید به اندازه ارتفاع توپ ریشه یا کمتر از آن و عرض حفره کاشت باید حداقل ۳ برابر قطر توپ ریشه باشد. به منظور جلوگیری از آسیب احتمالی آفتاب سوختگی بهتر است درخت را در همان جهتی که در خزانه قرار داشته است، کاشت.

در جاییکه خاک نامرغوب است بهتر است از خاک اصلاح شده استفاده کرد، اما اگر خاکریزی بدرستی انجام نشود باعث        می شود ریشه ها در خاک نامرغوب خارج از حفره کاشت نتوانند نفوذ کنند. خاکی که برای خاکریزی استفاده می شود باید یکدست و عاری از کلوخه باشد. هنگام اضافه کردن خاک در اطراف ریشه، نهال را تکان دهید تا خاک بین ریشه ها جای گیرد. هر چند وقت یکبار خاک را به آرامی لگد کنید تا هیچ حفره هوایی باقی نماند

آبیاری:

حفظ رطوبت ریشه در سال اول و دوم حائز اهمیت است، اما نباید بیش از حد آبیاری شود. به یاد داشته باشید که تنش ناشی از خشکی، رشد درختان کاشته شده را بیش از هر عامل دیگری محدود می کند. بهتر است آبیاری به نحوی انجام شود که آب با طوقه درخت بدلیل شیوع پوسیدگی تماس نداشته باشد.

استفاده از مالچ (خاکپوش): برای حفظ رطوبت خاک، محافظت در برابر نوسانات شدید دمایی خاک، کنترل علفهای هرز می توان از مالچ استفاده کرد.مالچ نباید با تنه تماس داشته باشد زیرا سبب پوسیدگی می شود. مالچ      می تواند شامل خرده چوب، بقایای گیاهی و … باشد.

هنگام کاشت در فضاهای شهری باید نکات زیر را رعایت کرد:
– در پیاده روهای باریک از کاشت درخت اجتناب ورزیده  حداکثر از درختچه ها استفاده شود.
– در زیر شبکه های برق از کاشت درختان بلند خودداری شود.
– فاصله کاشت بین درختان با در نظر گرفتن اندازه درخت در حالت بلوغ تعیین شود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا