خانه / گل -گیاهشناسی / آگاوِ ویکتوریا Agave victoriae-reginae
آگاوِ ویکتوریا Agave victoriae-reginae

آگاوِ ویکتوریا Agave victoriae-reginae

آگاوِ ویکتوریا

نام علمی: Agave victoriae-reginae

نام انگلیسی: Queen Victoria’s agave

 

آگاوِ ویکتوریا

تیره: Agavaceae

منشاء: صحرای چیهواهوان در مکزیک     زمان گلدهی: تابستان (گیاه ۲۰ تا ۳۰ ساله)

ویژگی ها: گونه ای ازآگاوِ است که به دلیل وجود نوارهای سفید رنگ بر روی برگ هایی دارای حجم های هندسی مورد توجه قرارگرفته است. ازگونه های زینتی معروف با زیبایی خیره کننده در باغبانی است. به طور طبیعی در اقلیم های صحرایی تا نیمه صحرایی با خاک های آهکی می رویدو به طور فراوان بر روی دامنه های شیب دار و دیواره های دره های عمیق یا صخره های عمودی به صورت توده های بزرگ گسترش یافته است.

از لحاظ فرم رشدی دارای تنوع زیادی بوده (۱۲ زیر گونه از آن نام گذاری شده است) اما به طور کلی از بیساگ های کوچک، فشرده و برگ های قطور، کوتاه و سفت تشکیل شده است. این بیساگ دارای الگویی از علامت های سفید مشخص است. برگ ها دارای رنگ سبز تیره بوده و این علامت های سفید در حاشیه برگ ها به گیاه ظاهری چند وجهی می دهد. در فرم های مختلف علامت های سفید روی برگ دارای الگوهای متنوع بوده و یا ممکن است فاقد این علامت باشند. برگ ها به طول ۱۵تا ۲۰و عرض cm3 بوده و حاشیه برگ ها دندانه دار یا خار نداشته اما در انتهای برگ ممکن است ۱ تا ۳ خار به طول cm3 تا cm1.5 وجود داشته باشد.

به خشکی بسیار مقاوم است و در زمانی که تنش آبی به آن برسد به فشرده ترین حالت خود درمی آید. زمان زیادی طول می کشد تا به سن گلدهی برسد. فرم هایی که پاجوش دهی نداشته نیاز به هیچ گونه مراقبتی ندارند اما فرم های پاجوش ده آن باید به طور دوره ای تنک شوند.

قابل استفاده در باغچه گیاهان گوشتی و کاکتوس ها، باغ صخره ای و باغ خشک منظر است. این گونه به افتخار ملکه انگلستان، آگاو ملکه ویکتوریا نامیده شده است.

روش تکثیر: استفاده از پاجوش است.

عادت رشدی: فرمت رشدی آن فشرده و بیساگ است.

سرعت رشد: کند، ارتفاع و پهنای آن به cm45 می رسد.

نیاز نوری: سایه سبک تا آفتاب کامل، اما در ماه های داغ تابستان سایه بعد از ظهر را می پسندد.

خاک مطلوب: نیاز به خاکی با زهکش خوب دارد.

نیاز آبی: مقاوم به خشکی؛ اما در صورت آبیاری خوب در بهار و تابستان پر رشد و زیبا خواهد شد.

مقاومت به سرما: مقاوم به سرما، تحمل تا منفی ۱۰ درجه سانتی گراد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا