خانه / گل -گیاهشناسی / مینای آفریقایی نقره ای Arctotis stoechadifolia
مینای آفریقایی نقره ای Arctotis stoechadifolia

مینای آفریقایی نقره ای Arctotis stoechadifolia

مینای آفریقایی نقره ای

 نام علمی: Arctotis stoechadifolia

 نام انگلیسی: African Daisy, Silver arctotis

مینای آفریقایی نقره ای

تیره: گل ستارگان یا آستراسه  Asteraceae

منشاء: آفریقای جنوبی

زمان گلدهی: بهار تا تابستان

ویژگی ها: مینای آفریقایی گونه ای علفی، چندساله و بومی آفریقای جنوبی است. این گونه در زیست بوم طبیعی اولیه خود کمتر مورد توجه قرار گرفته و همزمان در نقاط دیگر با اقلیم مشابه از قبیل ایالات متحده (کالیفرنیا) واسترالیا گسترش یافته به طوری که از باغات و فضای سبز فراتر رفته و به صورت گیاهی سمی برای دام ها ایجاد خطر کرده است.

این گونه، گیاهی زینتی و پر طرفدار در اقلیم های با شرایط مساعد به عنوان گیاه پوششی به دلیل داشتن برگ های نقره ای و گل های آفتابگردانی زیبا به کار گرفته می شود. به شرایط محیطی مختلف سازگار بوده و گاهی به عنوان تثبیت کننده خاک در بعضی از مناطق مورد استفاده قرار می گیرد. مینای آفریقایی نقره ای قادر است که در شرایط سخت ساحلی با تابستان های داغ، شن های روان، بادهای شدید، افشانه آب و نمک و باران کم گسترش یابد.

ساقه ها ضخیم و دارای کرک، کمی چسبناک بوده و برگ ها معطر، نیزه ای شکل، دارای پارپهنک های عمیق هستند. ساقه در محلی که با خاک در تماس باشد ریشه دهی دارد. سرگل های بزرگ آن دارای گلچه های شعاعی کرمی– سفید یا برنزی که در سطح زیرین به رنگ قرمز یا خرمایی مایل به قرمز بوده و مرکز آن با گلچه های لوله ای بنفش یا سیاه پر شده است. سرگل در روز باز و در شب یا روزهای ابری بسته می شود. نگهداری از آن بسیار ساده است. ساقه ها و گل های ایستاده آن ارتفاعی به میزان  سانتیمتر ۳۵ می گیرند.

بذرهای بزرگ و کرکدار پس از چند هفته از گلدهی رسیده و زمانی که از گل ها می ریزند به سادگی جمع آوری می شوند. بهتر است پس از گلدهی، سرگل ها چیده شود تا گلدهی جدید تحریک شود. در مناطق سردتر به عنوان گیاه یک ساله کشت می شود.

arctotis-grandis-4

روش تکثیر: آناستفاده از قلمه چوب نرم (به سادگی ریشه دار می شود) و بذر است.

عادت رشدی: دارایعادت خوابیده بوده که گل ها و ساقه های آن فرم ایستاده را به آن می دهند.

میزان رشد: سریع، ارتفاع cm45و۱٫۲ متر سطح پوشش

نیاز نوری: آفتاب کامل

خاک مطلوب:خاکی با زهکش مناسب

نیاز آبی:مقاوم به کم آبی است و نیاز آبی کمی دارد.

مقاومت به سرما:حساس به سرما،در دمای  زیر منفی ۳ درجه گیاه خشک می شود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا