خانه / کشاورزی / سپردار کاملیا
سپردار کاملیا

سپردار کاملیا

سپردار کاملیا

Hemiberlesia camelliae

این حشره بیشتر روی چای و کمتر روی مرکبات دیده می شود.روی گیاهان همیشه سبز مناطقق نمیه گرمسیری مرطوب وجود دارد و گاهی خسارت وارد میکند.

مشخصات و بیولوژی :

این حشره از نظر رنگ سپر و شکل بدن ماده کامل ممکن است با شپشک خرزهره اشتباه شود.سپر حشره ماده کاملاً برآمده و جلد لاروی نزدیک به کنار سپر و رنگ آن خاکستری است.در این گونه حشره نر دیده نشده است.بهترین  وجه تمایز این گونه با شپشک خرزهره این است که در شپشک کاملیا فقط یک جفت لب بزرگ وجود دارد و حال آن که   در شپشک خرزهره ۳ جفت لب وجود دارد.سایر خصوصیات این گونه به شرح زیر است.

L1 ها دو طقعه ای است که قطعه خارجی کوچکتر میباشد.L1  ها بهم خیلی نزدیک و شانه در وسط باریک و بلند است.L2 و L3 خیلی کوچک و مثلثی شکل اند.

غده شاخکی نسبتاً بزرگ و در انتها دارای دندانه های نسبتا بلند و نوک تیز می باشد و موی حسی کناریست.سوراخ مخرجی خیلی بزرگ و در سطح پشتی کاملا مشخص است.

دو جفت پارافیز در طرفین بدن و ۳ موی حسی نسبتاً درشت در لبه پیچیدیم دارد که وجه تشخیص است.موها هر یک روی یکی از لب ها قرار گرفته اند.این اطلاعات از روی نمونه نقاشی شدهHemiberleia rapax نوشته شده که توسط Ferris(1958)   هم نام H.camellia ذکر گردیده است.

1225114

کنترل شیمیایی:

مبارزه شیمیایی باید زمانی باشد که شپشک در مرحله Crawler باشد و ۷۵% پوره‌های از زیر سپر خارج شده باشند.

آزینفوس متیل(گوزاتیون) EC20% به نسبت ۲ در هزار

اتیون EC47% به نسبت ۱/۵ درهزار

 اتریمفوس(اکامت) EC50% به نسبت ۱در هزار

 کلرپیریفوس(دورسبان) EC40.8%به نسبت ۱/۵- ۱ درهزار

روغن امولسیون شونده O 80% به نسبت ۰٫۵ درصد

مبارزه زمستانه:

این مبارزه اغلب در مورد گونه‌هایی عمل می‌شود که حشره به صورت پوره و یا حشره کامل می‌باشد. این روش در مورد شپشکهای زیر خانواده Lecaninae که دارای بدن بدون محافظ می‌باشند خیلی مؤثر است (مانند شپشک سیاه زیتون). سم‌پاشی زمستانه اواخر زمستان به صورت روغن‌پاشی سموم روغنی (Volk) پس از سپری شدن اوج سرمای زمستان و قبل از بیداری درختان انجام می‌شود (روغن‌های زمستانه دارای هیدروکربن اشباع کمتری هستند).

مبارزه شیمیایی با شپشک های مرکبات:

فرمول سم حاوی:

 مالاتیون امولسیون ۶۰% یا اتیون امولسیون ۴۷% ۲۰۰ سی سی

دیتان یا زینب ۲۰۰ سی سی

تریون یا تترادیفون ۲۰۰ سی سی

روغن ولک یا سیترول ۱ لیتر

۲ نوبت سمپاشی در طول سال :

۱- اوایل تابستان ( بعد از گلدهی و شروع رشد میوه)

۲- اواخر تابستان (اواخر شهریور ماه)

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا