خانه / گل -گیاهشناسی / گونه های گیاهی موجود در خاورمیانه
گونه های گیاهی موجود در خاورمیانه

گونه های گیاهی موجود در خاورمیانه

شمار گونه های گیاهی شناخته شده در خاورمیانه بیش از ۱۵ هزار گونه است که اغلب یکساله اند و حدود ۵۰ درصد آنها بوم زاد یا انحصاری(Endemic) محسوب می شوند. شمار زیادی از گونه ها از نظر دودمانی در خاورمیانه مربوط به جنس های زیر است:

گون (Astragalus): حدود ۸۰۰ گونه علفی یک ساله و چندساله در ایران دارد که بسیاری از آنها انحصاری کشور محسوب می شوند.

 

شبدر (Trifolium): حدود ۴۹ گونه علفی یک ساله و چندساله در ایران دارد که از نظر علوفه ای باارزش هستند.

 

هزارخار (Cousinia): حدود ۲۱۰ گونه علفی و چوبی معمولا خاردار در ایران دارد و اغلب انحصاری ایرانند یا در محدوده فلورا ایرنیکا پراکنش دارند.

 

شنبلیله (Trigonella): حدود ۳۲ گونه علفی یک ساله و چندساله در ایران دارد که ۹ گونه از آنها انحصاری ایران است.

 

گون آسا (Oxytrophis): حدود ۳۴ گونه علفی در ایران دارد که در مناطق کوهستانی و مرتفع پراکنده و ۲۱ گونه از آنها انحصاری ایران است.

 

اسپرس (Onobrychis): حدود ۵۶ گونه در ایران دارد که ۲۷ گونه از آنها انحصاری ایران بوده و دارای ارزش مرتعی و علوفه ای بسیار بالاست.

 

ازمکی (Draba): در ایران هشت گونه گیاه علفی یک ساله و چندساله دارد.

 

قدومه (Alyssum): در ایران ۲۷ گونه یک ساله و چندساله دارد که دانه آنها مصرف دارویی دارد و هفت گونه از آنها انحصاری ایران است.

 

خاکشیر (Erysimum): در ایران ۲۵ گونه علفی یک ساله یا چندساله دارد که ۱۳ گونه یعنی بیش از ۵۰ درصد گونه ها انحصاری ایران است.

 

کیسه چوپان (Thlapsi): در ایران هشت گونه گیاه علفی یک ساله و چندساله دارد که سه گونه از آنها انحصاری ایران است.

 

فرفیون (Euphorbia): در ایران حدود ۷۰ گونه علفی و درختچه ای دارد که ۱۶ گونه انحصاری ایران است.

 

آلوچه (Prunus): در ایران چهارگونه درختی یا درختچه ای دارد و انواع اصلاح شده زیادی از آن در ایران کاشته شده است. میوه های آن ارزش خوراکی بالایی برای انسان و حیات وحش دارند.

 

زالزالک یا ولیک (Crataegus): در ایران ۱۷ گونه درختی و درختچه ای دارد که میوه های آن ارزش خوراکی زیادی برای انسان و حیات وحش دارند.

 

پنجه برگ (Potentilla): در ایران ۴۱ گونه گیاه علفی چندساله دارد که از مناطق کوهستانی مرتفع تا چمنزارها و مناطق مرطوب می روید.

 

کما، باریجه یا آنقوزه (Ferula): در ایران حدود ۳۰ گونه گیاه چندساله و دائمی دارد که ۱۴ گونه از آنها انحصاری ایران و اغلب در مناطق کوهستانی و گاهی بیابانی پراکنده است.

 

کلاه میرحسن (Acantholimon): در ایران ۸۳ گونه گیاه علفی خاردار و اغلب پشته ای دارد که ۶۶ گونه یعنی ۷۹ درصد آنها انحصاری ایران است و در مناطق استپی و استپی سرد تا مناطق کوهستانی می روید. انواع گونه های کلاه میرحسن از عناصر ایرانو ـ تورانی محسوب می شود و از نظر حفاظت خاک ارزش بسیار بالایی دارند

درباره نویسنده سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا