خانه / گل -گیاهشناسی / پوشش گیاهی خاورمیانه از قدیم تا امروز
پوشش گیاهی خاورمیانه از قدیم تا امروز

پوشش گیاهی خاورمیانه از قدیم تا امروز

دوران نوزیستی (نئوژن) برای رشد پوشش گیاهی خاورمیانه عصر تعیین کننده ای بود؛ دو رویداد مهم در این عصر فعالیت های کوه زایی بود که تفاوت های اقلیمی و پستی و بلندی را در این منطقه سبب شد.

رویداد مهم دیگر، عقب نشینی بخش شرقی دریای تتیس تا خط ساحلی جدید مدیترانه شرقی است که باعث شکل گیری پل ارتباطی بین منطقه اروپا ـ آسیا و آفریقا ـ عربستان شد. با پسروی تتیس، سطح دریای مدیترانه براساس عقاید برخی صاحب نظران تا آن حد کاهش یافت که شکل گیری و پدیدآمدن اتصالات و پل های زمینی را باعث شد.

 

در خاورمیانه تاثیرات بسیار ژرف تر بوده است. با شکل گیری پل های زمینی در اثر خشک شدن تتیس پوشش گیاهی (فلور مدیترانه ای) در گوشه شمال غربی فلات آناتولی شکوفا شد و رشد کرد و به سمت جنوب توسعه یافت و کمربند گسترده ای در ترکیه کهن (عصر دریای اژه) و کوه های سیسیلیا، آمانوس (آلماداغ کنونی در جنوب ترکیه و بخشی از رشته توروس)، لبنان، کاسیوس و آنتی لبنان (جبل الشارق کنونی در لبنان و سوریه که بلندترین قله آن هرمون است) را اشغال کرد.

 

خاورمیانه امروز

 

اکنون خاورمیانه محل تلاقی سه قاره اروپا، آسیا و آفریقاست. به طورکلی، مقدار بارندگی در این منطقه از شمال به طرف جنوب و از غرب به سمت شرق کاهش می یابد و دامنه آن از ۲۵ تا ۲۰۰۰ میلی متر تغییر می کند.

 

ارتفاع از سطح دریا نیز در این منطقه از بیش از ۵۰۰۰ متر در کوه های البرز تا ۳۹۶ متر پایین تر از سطح دریای آزاد در منطقه دریای مرده (Dead Sea) متغیر است. همه این عوامل همراه با عوامل خاک شناسی و سنگ شناسی، تنوع و غنای گیاهی گسترده ای را برای منطقه به ارمغان آورده است. تنوع و غنای گیاهی خاورمیانه باعث پدیدآمدن جنگل های سوزنی برگ و پهن برگ انبوه تا درختچه زارهای مدیترانه ای، مناطق نیمه استپی و استپی، درختزارهای پراکنده و خشک ترین بیابان های جهان شده است. علاوه بر جنس های مونوتیپیک (جنس های دارای یک گونه) جنس های کم گونه نیز شمار قابل توجهی دارند.

 

همچنین از نظر رده بندی گیاهی، جنس ها و گونه های جدا افتاده زیادی در منطقه وجود دارد که نشان دهنده روابط جغرافیای گیاهی شگفت آور در خاورمیانه است.

درباره نویسنده سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا