خانه / محیط زیست / تخریب منابع طبیعی دومین عامل تهدید کننده حیات بشر
تخریب منابع طبیعی دومین عامل تهدید کننده حیات بشر

تخریب منابع طبیعی دومین عامل تهدید کننده حیات بشر

بررسی‌ها نشان می‌دهد رشد روزافزون آلودگی‌های زیست‌محیطی و تخریب محیط‌زیست و منابع طبیعی که پیامدی جز انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری ندارد اکنون به یکی از عوامل تهدید‌کننده حیات بشر تبدیل شده به‌طوری که برخی آن را بعد از بمب اتمی دومین عامل تهدید‌کننده تمدن بشری عنوان می‌کنند. براساس آمار، سالانه ۵۰الی ۱۰۰هزارگونه از حدود ۱۰میلیون گونه زنده موجود که بسیاری از آنها تا‌کنون ناشناخته مانده‌اند، منقرض شده یا در معرض خطر انقراض قرار می ‌گیرند.

 

 

بنابر گزارش منتشر شده از سوی سازمان جهــانی خواربار و کشـاورزی (FAO) طی یک دهه (از سال۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰میلادی)، هر سال ۴/۹میلیون هکتار جنگل تخریب شده است. گزارش دیگری که از سوی کمیته بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) ارائه شده نیز حاکی از آن است که هم‌اکنون از هر هشت گـونه گیاهی، یکی در معرض انقراض قرار دارد.

 

آمار و ارقام مربوط به تخریب جنگل‌ها و انقراض گونه‌های گیاهی از این‌رو نگران‌کننده است که سرعت بازسـازی این منابع بسیار کم است و در واقع هر پایه‌ای از یک گیاه که از بین می‌رود به زمانی بسیار طولانی نیاز دارد تا بازسازی شود به‌طوری که در بسیاری موارد به‌دلیل از بین رفتن شرایط زیستگاه‌ها، شرایط بازگشت گونه نابود شده، غیرناممکن می‌شود. برهمین اساس است که اکنون بسیاری به جنگل‌ها که تا پیش از این به‌عنوان منابـع تجدیـد شونده کره زمین شنـاخته می‌شدند به دیـده تردید نگاه می‌کنند.

آنچه مسلم است نابودی و انقراض هر یک از گونه‌های گیاهی یا جانوری تأثیری نامطلوب بر زندگی همه انسان‌ها دارد. با این رویکرد حفاظت و حمایت از تمامی گونه‌های موجود در دستور کار سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی ذی‌ربط قرار گرفته و کنوانسیون‌های بین‌المللی همواره بر حفاظت هر چه بیشتر منابع موجود تأکید می‌کنند. این نهادهای بین‌المللی به‌ویژه کشورهای در حال توسعه را به توسعه پایدار و حفظ منابع طبیعی‌ ترغیب می‌کنند؛ با وجود این، در کشور ما برخی همچنان بر طبل توسعه ناپدار می‌کوبند و از همین روست که اجرای اغلب پروژه‌هایی که با توجیه توسعه به اجرا در می‌آید،باعث تخریب منابع طبیعی می‌شود. تغییر کاربری ۲۰۰هکتار از رویشگاه‌های جنگلی بی‌نظیر در سوادکوه با توجیه توسعه شهرک صنعتی بشل نمونه‌ای از توسعه ناپایدار است که منابع پایه کشور(‌آب، خاک و پوشش گیاهی) را تهدید می‌کند.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا