خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / فضای سبز و نقش آن در توسعه پایدار
فضای سبز و نقش آن در توسعه پایدار

فضای سبز و نقش آن در توسعه پایدار

محیط زیست انسان­ها مجموعه­ای است از روابط متقابل بین انسان­ها با محیط اطراف خود که تعادل بیولوژیک را سبب می­شود و چگونگی برقراری این رابطه و تأثیرپذیری خصوصیات اکوسیستم­ها در کیفیت زندگی 
انسان­ها و سلامت روانی آنها تأثیر دارد. بحث فضای سبز شهری و چگونگی تأثیر گذاری آن بر پایداری شهر باعث اهمیت این بخش از فضای شهری می­ شود به خصوص در شهرهای ناپایدار و نامتعادل که امروزه وجود دارد.

شکل زیر به عنوان یک مدل مفهومی برای چگونگی تأثیر گذاری فضاهای سبز شهری در پایداری شهر و سرانجام در توسعه پایدار می باشد و بیانگر این است که توزیع و پراکنش فضاهای سبز شهری باید به گونه­ای بهینه و مطلوب باشد تا دارای بازدهی اکولوژیکی (محیطی، اقتصادی، اجتماعی، روحی و روانی) برای شهروندان باشد و زمینه ساز شرایط اکولوژیکی مطلوب برای شهرها باشد.

کارایی 
فضای سبز شهری

۱- محیطی

تصفیه آب و هوا

کیفیت بالای زندگی

توسعه پایدار شهری

توسعه پایدار

زیباسازی شهری

کاهش آثار باد

پایداری میکرو اقلیم

کاهش آلودگی صوتی

جلوگیری از فرسایش

۲- اقتصادی

کاهش انرژی مصرفی ساختمان ها

کاهش هزینه های مربوط به رفع آلودگی هوا و گردو غبار

کاهش هزینه ساخت سیستمهای هدایت جریان سیلابی

۳- اجتماعی و روحی و روانی

تقویت وابستگی های اجتماعی

بالابردن میزان مشارکت پذیری شهروندان

 

کاهش فشار و استرس

 

استقرار پارکهای شهری از یک سو به جهت تأثیری که بر کیفیت زندگی شهری و نیل به توسعه پایدار دارند و از سوی دیگر به جهت بار مالی بدون بازگشت سرمایه و سود که برای شهرداری ها بجای می نهد ،ارزش بررسی گسترده را دارند.


منبع:www.isfahan.ir

 

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا