خانه / دریاچه ارومیه / تن بیمار و رنجور دریاچه ارومیه منتظر نسخه علاج بخش است.
تن بیمار و رنجور دریاچه ارومیه منتظر نسخه علاج بخش است.

تن بیمار و رنجور دریاچه ارومیه منتظر نسخه علاج بخش است.

رییس سازمان محیط زیست:

تن بیمار و رنجور دریاچه ارومیه منتظر نسخه علاج بخش است

 

 

خبرگزاری آریا- رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: تن بیمار و رنجور دریاچه ارومیه منتظر نسخه علاج بخش است .
به گزارش خبرگزاری آریا، محمد جواد محمدی زاده در همایش بین المللی دریاچه ارومیه که با حضور کارشناسان و محققین ایرانی و بین المللی در ارومیه برگزار شد افزود: دریاچه ارومیه شناسنامه، هویت و سرمایه منطقه آذربایجان و ایران اسلامی است. 

وی اظهار کرد: این دریاچه میراث فرهنگی و ذخیره با ارزش حیاتی برای منطقه و کشور است که باید با تمام توان و امکانات در صدد احیای آن برآییم.
وی اضافه کرد: برخی با بدسلیقگی سعی دارند خشکاندن یا کوچک کردن دریاچه ارومیه را برای افکار عمومی بقبولانند که این دیدگاه غیرقابل قبول است.
محمدی زاده اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی اهتمام ویژه ای برای حل این مشکل دارد و از توان لازم برای احیای تالاب و زیست بوم کم نظیر دریاچه ارومیه برخوردار است.
معاون رییس جمهور گفت: در حال حاضر پهنه آبی این دریاچه دو هزار و ۷۰۰ کیلو متر مربع است که دارای ۱۰۲ جزیره کوچک و بزرگ است و ۱۹ رودخانه به آن سرازیر می شود.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: به لحاظ درجه حفاظتی دریاچه ارومیه از عالی ترین درجه برخوردار است .
محمدی زاده در ادامه به دلایل ایجاد مشکل در دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: کاهش ۶۰ میلی متری بارش سالانه در ۲۵ سال گذشته ، خشکسالی ، تغییرات اقلیمی ، کاهش ورود روان آب ها به میزان حداقل ۱/۲ میلیارد متر مکعب در سال ، افزایش یک و نیم درجه ای حرارت در ۲۵ سال گذشته و سدهای ساخته شده از جمله دلایل اصلی ایجاد مشکل برای دریاچه بوده است.
وی گفت: در حال حاضر ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی دریاچه ارومیه به سمت شوری می رود و ۴۰ روستا در این محدوده به علت بیکاری در حوزه کشاورزی خالی از سکنه شده اند که باید علاجی برای دریاچه ارومیه اندیشیده شده و از این روند جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینکه دولت دهم نخستین دولت بوده که در جهت مدیریت این مشکل برنامه ریزی کرده است افزود: منابع مالی متعددی برای این امر در نظر گرفته شده که در راستای طرح های اولویت دار ،نظارت بر بهره برداری آب، انتقال حوضه به حوضه آب های جاری و بارورسازی ابرها بکار گرفته می شود.
این همایش با اهدافی نظیر احیای دریاچه ارومیه به شیوه های علمی، ارتقای دانش عمومی و فنی، بهره مندی از تجارت ملی و بین المللی ، برگزار می شود.
شناخت چالش ها و ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه و رفع مشکلات زیست محیطی و بحران کم آبی دریاچه ارومیه از دیگر اهداف این همایش بین المللی است که با حضور شخصیت های خارجی از کشورهای بلژیک، روسیه، فنلاند، آمریکا، ترکیه و اوکراین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

یک نظر

  1. سعیدبقایی

    خداکنه مسئولین واقعا فکری به حال دریاچه ارومیه بکنن تا به کویری از نمک های روان تبدیل نشده و آب وهوای منطقه خراب تر نشده

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا