خانه / گل -گیاهشناسی / مشاهده برگ در خرزهره
مشاهده برگ در خرزهره

مشاهده برگ در خرزهره

برگها زوائد جانبی ساقه یا شاخه بوده که عمدتاً عمل فتوسنتز را به طور تخصصی انجام داده و مملو از سلولهای پارانشیمی محتوی کلرپلاست ( کلرانشیم ) میباشند . در تبادلات گازی با محیط و نیز در برخی از گونه‌ها در تعریق نقش دارند . یک برگ از لحاظ مورفولو‍ژی از سه قسمت تشکیل شده است . قاعده برگ (نیام) برگ را به ساقه متصل میکنند . دمبرگ و سپس پهنک که عمده عمل فتوسنتز در آن شکل میگیرد

download (5)

پهنک

قسمت فعال در زمینه فتوسنتز بوده و اشکال بسیار متنوع از خود نشان میدهد از قبیل گرد ، تخم مرغی ، ویولونی ، پنجه ای و . . .  دارای یک رگبرگ اصلی است که همان دستجات آوندی بوده و چندین رگبرگ فرعی . پهنک براساس رگ‌بندی به اقسام زیر می‌باشد :

۱-    تک رگ‌برگی : گز ، علف جارو.

۲-     رگبرگهای مو:زی که در اکثر تک‌لپه‌ایها مشاهده میگردد .

۳-     رگبرگهای شانه‌ای : دارای یک رگبرگ اصلی و رگبرگهای فرعی فراوان در اطراف آن می‌باشد که اکثراً در دولپه‌ایها دیده می‌شود .

۴-      رگبرگ پنجه‌ای : دارای چند رگبرگ اصلی که معمولاً تعداد آن فرد می‌باشد ( چنار ، انجیر ، مو و….)

 gallery_5_5_386875

ساختار تشریحی برگ

۱-    قاعده برگ ( نیام )

که بیرونی‌ترین لایه اپیدرم بوده و سپس پارانشیم پوستی و در مرکز دستجات آوندی چوب و آبکش مشاهده می‌گردد که چوب در بالا و آبکش در پائین قرار دارد . دستجات آوندی شبیه به یک کمان قرار دارند .

 

 

۲-    دمبرگ

بشره در دمبرگ همان امتداد بشره ساقه است . پارانشیم کروفیلی یا فتوسنتزی نیز در دمبرگ مشاهده
می گردد . کلانشیم در زیر بشره جهت استحکام گیاه وجود دارد . دستجات آوندی در ابتدای دمبرگ حلقوی شکلند و مشابه ساختار ساقه می باشند و هرچه به پهنک نزدیک تر می شویم چوب آبکش به شکل کمان و قوس در می آیند . دارای آندودرم و دایره محیطیه چندلایه ( مضاعف) می باشد که لابلای آن فیبر فراوان دیده می شود . کامبیوم غیر فعال است و رشد قطری وجود ندارد . جز در موارد استثنایی .

۳-    پهنک

الف ) اپیدرم یا بشره : اولین لایه بیرونی اپیدرم پوشیده از ماده چربی کوتین بوده که کوتیکول را ایجاد می نماید . بشره فوقانی معمولاً فاقد روزنه بوده و یا بسیار اندک است . بشره تحتانی روزنه فراوان داشته و دارای کرک بسیار و در برخی از گونه ها دارای اندام کریپت ( غار ) می باشد .

ب ) پارانشیم برگی ( مزوفیل ) : اختصاصاً عمل پارانشیم برگی صورت می گیرد که از لحاظ شکل ظاهری بر دو قسم است ؛ پارانشیم نرده ای و پارانشیم حفره ای . در پارانشیم نرده ای سلولها موازی و عمود بر اپیدرم قرار دارند . دارای مئاهای کم و مملو از کلروپلاست های افقی می باشد . پارانشیم حفره ای دارای سلولهای مدور و گرد بوده . دارای مئاهای فراوان که سهولت جریان گاز و بخار آب  در این مئاها و اتاق زیر روزنه را باعث می گردد .

سه نوع مزوفیل در گونه های مختلف گیاهی مشاهده می گردد : ۱‍- مزوفیل همگن که سلولهای پارانشیمی یکسان و هم شکلند ( که معمولاً مدورند ) و در اکثر برگ تک لپه ای ها دیده می شود .
۲- مزوفیل دورویه ( نا متقارن ) که پارانشیم نرده ای در بالا و پارانشیم حفره ای در پایین وجود دارد و در اکثر دو لپه ای ها مشاهده می گردد . ۳- مزوفیل ناهمگن دو ردیف پارانشیم نرده ای در بالا و پایین برش عرضی پهنک وجود دارد که لایه میانی توسط پارانشیم حفره ای پر می شود . ( از قبیل اوکالیپتوس و …)

در پهنک نیز بافت اسکلرانشیم مثل غلاف آوندی در اطراف دستجات آوندی چوب و آبکش مشاهده می شود و یا به صورت چوبی شده شدید ( اسکرید ) در پهنک کاملیا ، چای ، زیتون و … دیده می شود . در مزوفیل عناصر ترشحی ، یاخته های اسانس دار ( تیره برگ بو ) ، کیسه های ترشحی ( تیره روناس و تیره مورد ) ، یاخته های لعاب دار ، اگزالات کلسیم و کربنات کلسیم نیز دیده می شود .

۴-    رگبرگهای پهنک

ادامه رگبرگهای دمبرگ می باشد . معمولاً در دمبرگ چند دسته آوند و در رگبرگ فقط یک دسته آوندی وجود دارد . بافت های نگاه دارنده ( کلانشیم ) در قسمت های بیرونی رگبرگ و بافتهای مقاوم (اسکلرانشیم ) در قسمت های درونی رگبرگ به فراوانی مشاهده می گردد . دارای آندودرم دایره محیطی بوده و بافت چوب به سمت بشره فوقانی و بافت آبکش به سمت بشره تحتانی قرار می گردد . آوند چوبی معمولاً از نوع ابتدایی آن ( حلقوی و یا مارپیچی ) می با

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا