خانه / سیاست وقوانین منابع طبیعی / تعریف توسعه پایدار
تعریف توسعه پایدار

تعریف توسعه پایدار

رایج ترین تعریف توسعه پایدار توسط کمیسیون برانت لند ارائه شده است . آن نوع توسعه ای که نیازهای نسل امروز را بدون محدود کردن امکانات نسل های آینده برای رفع نیازهایشان پاسخ گو باشند .

با این حال ونیتر مدعی است که اکنون بیش از ۲۰۰ تعریف برای توسعه پایدار وجود دارد بدین سان اکنون مفهوم توسعه پایدار آنچنان در معرض تفسیرهای گوناگون قرار گرفته که فقدان چارچوبی محکم و عموم پذیرفتنی از دیدگاههای فلسفی ماهوی ، مشکل اصلی کنونی در این منطقه است .

تعریف کمیسیون برانت لند از سه جهت مورد انتقاد است . یکی از جهت انسان محور بودن آن و دیگری بدلیل مشکل در تعریف نیازها و سوم بدلیل عدم ارائه راه حلهای عملی و اجرایی جهت تحقق آن ، شاید بهتر آن باشد به تعریفی نسبتا ساده و فرآیندگرا که رفاه نظام گرایانه بلند مدت را مد نظر قرار میدهد بسنده کنیم . توسعه پایدار آن نوع توسعه ای است که سلامت انسان و نظام های اکولوژیکی را بهبود بخشد .

اهداف کارکردی توسعه پایدار :

هدفهای کارکردی توسعه پایدار که توسط کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه در نظر گرفته شده است دقیق تر و وسیع تر می باشد . طبق نظر این نوع کمیسیون اهدافی که در مفهوم توسعه پایدار مورد توجه می باشد عبارتند از :

۱- افزایش رشد                                    ۲- تغییر کیفیت رشد

۳- رفع نیازهای ضروری برای اشتغال      ۴- کنترل جمعیت در یک حد پایدار

۵- حفاظت و نگهداری از منابع                ۶- دگرگونی تکنولوژیکی

۷- مد نظر قرار دادن توام محیط زیست و اقتصاد در تصمیم گیریها

۸- دگدگون کردن روابط بین الملل اقتصادی

 

۹- مشارکتی کردن توسعه

نقد توسعه پایدار

پایداری اغلب متهم به شعار بیشتر و عمل کمتر است این ایراد بنا به دلایلی درست است. اول اینکه در مرحله ای از رشد اولیه نسبی است و هنوز خوب تعریف نشده است دوم اینکه اغلب با محیط گرایی همراهی می کند و فریبی قوی برای استفاده ظاهری از آن به عنوان نشانی از احترام به محیط زیست است. عده ای معتقدند که توسعه پایدار آزمونی خطرناک است که تناقضاتی در سیاستها بوجود آورده و باعث تقویت اکوفاشیسم می شود و استدلال می کنند چون منابع جهان محدود است و همگان نمی توانند بر این منابع دسترسی داشته باشند باید تعداد استفاده کنندگان کاهش یابد (نظریه اکوفاشیستی) . عده ای معتقدند کشورهایی که دارای جمعیت زیادی هستند باید مسئولیتها را بپذیرند یعنی کشورهایی که اجازه داده اند در آنها زاد و ولد بیشتری صورت گیرد باید از منابع جهان کمتر بهره مند شوند این طرز تفکر با عنوان ایدئولوژی قایق زندگی مطرح می باشد یعنی مالتوس گرایی نو محسوب می شود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا