خانه / سیاست وقوانین منابع طبیعی / اندیشه توسعه پایدار
اندیشه توسعه پایدار

اندیشه توسعه پایدار

با شروع انقلاب صنعتی مهاجران زیادی از نقاط روستایی به شهرهایی مثل منچستر ، لندن و غیره وارد شدند در این مقطع کمبود شدیدی در عرضه مسکن و خدمات به وجود آمد و برخی از مهاجران در واحدهای مسکونی با کیفیت پائین و فاقد هر گونه امکانات بهداشتی ساکن شدندانگلس در توصیف این شرایط عنوان می کند : هر یک از خانه های محقر که حداقل دارای ۲ اتاق کوچک و یک زیر شیروانی و در بهترین حالت یک زیرزمین می باشد به طور متوسط ۲۰ نفر زندگی می کنند چه بگویم وقتی که در تمام محله یک مستراح برای ۱۲۰ نفر وجود دارد که اکثر اوقات غیر قابل استفاده است .

از سالهای نخستین دهه ۱۹۶۰ تأثیرات منفی توسعه بر محیط زیست مورد توجه قرار گرفت از جمله می توان به کتاب خاموش نوشته راشل کارسون زیست شناس آمریکایی اشاره کرد که نسبت به ظرفیت محدود محیط برای جذب مواد شیمیایی و خطرات ناشی از آن هشدار داده و عزم جهانی برای حفاظت از محیط زیست را خواستار شد . در سال ۱۹۶۸ شاهد بوجود آمدن کلوپ رم هستیم که هدف آنها ایجاد  درک کلی از مساله دار بودن محیط زیست جهان بود آنها نخستین شبیه سازی کامپیوتری از تأثیرات محیطی تولیدات صنعتی ، رشد جمعیت ، و مصرف مواد طبیعی را انجام دادند . انتشار کتاب محدودیت رشد در سال ۱۹۷۱ که چهار میلیون نسخه از آن طی چهار سال به فروش رفت باعث ارتقاء آگاهیهای عموم گردید . دغدغه های زیست محیطی موجب برگزاری کنفرانس ملل متحد در استکهلم در سال ۱۹۷۲ گردید. در واقع به دنبال طرح مسائل جدی محیط زیست ، نظیر آلودگی هوا و صدای ناشی از تمرکز صنایع و وسایل نقلیه موتوری توسعه بی رویه و نامحدود شهرها بصورت افقی و عمودی و جنگل زدایی و افزایش نابودی گونه ها ی ، تولید بی سابقه مواد زائد ، پدیدار شدن اثرات گلخانه ای و جزایر حرارتی ، افزایش دمای کره زمین و … که همه در نتیجه انقلاب صنعتی و توسعه صنعت بود . سازمانهای رسمی نیز در مقام پاسخگویی در قبال مسائل مطرح شده برآمدند بدین ترتیب بحث پایداری در قالب توسعه پایدار در سال ۱۹۸۷ از طریق گزارش موسوم به گزارش برانت لند تحت عنوان آینده مشترک، توسط کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه بطور رسمی در دستور کار سیاسی قرار گرفت همچنین در سال ۱۹۹۲ در اجلاس سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو تحت عنوان اجلاس سران زمین سندی در همین رابطه توسط ۱۸۷ کشور به امضاء رسید که به عنوان دستور کار ۲۱ انتشار یافت بر طبق سند مزبور تمام کشورها مکلف به تدوین برنامه های استراتژیک و عملی جهت اجرای مفاد دستور کار ۲۱ در مقیاس ملی کشور خود تحت عنوان دستور کار ۲۱ محلی گردیدند . برنامه اجرائی مطرح شده در دستور کار ۲۱ شامل موارد زیر می باشد :

   – نیاز به حفاظت زیستی محیطی از آب و خاک و تنوع زیستی که حیات به آنها وابسته است .

          –  نیاز به توسعه اقتصادی برای غلبه بر فقر

  – نیاز به عدالت اجتماعی و تنوع فرهنگی در جهت آنکه اجتماعات محلی در بیان ارزشهایشان برای حل مسائل توانمند گردند .

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا