خانه / مختلف / سموم کشاورزی
سموم کشاورزی

سموم کشاورزی

 

 مقدمه

با افزایش جمعیت جهان، گریزی از گسترش کشاورزی جهت تأمین منابع غذایی نمی باشد. از طرفی با گسترش کشاورزی، ناپایداری در اکوسیستم های طبیعی بوجود آمده و توازون محیط از بین رفته است. در حقیقت انسانها در طبیعت دست برده اند تا محصولات خاص بدست آورند. اما طبیعت تسلیم فشار ها نشده و تمایل به ایجاد توازن مجدد در محیط دارد که این عکس العمل ها به صورت عوارضی همچون آفات، بیماری ها و علف های هرز آشکار می شوند و همواره تأثیر این عوامل در محصولات کشاورزی بسیار چشمگیر بوده است.

 

 

 

سموم کشاورزی

 

  مقدمه

با افزایش جمعیت جهان، گریزی از گسترش کشاورزی جهت تأمین منابع غذایی نمی باشد. از طرفی با گسترش کشاورزی، ناپایداری در اکوسیستم های طبیعی بوجود آمده و توازون محیط از بین رفته است. در حقیقت انسانها در طبیعت دست برده اند تا محصولات خاص بدست آورند. اما طبیعت تسلیم فشار ها نشده و تمایل به ایجاد توازن مجدد در محیط دارد که این عکس العمل ها به صورت عوارضی همچون آفات، بیماری ها و علف های هرز آشکار می شوند و همواره تأثیر این عوامل در محصولات کشاورزی بسیار چشمگیر بوده است.

بشر به تدریج دست به ابداع روش هایی برای مبارزه زده است که در کشاورزی نوین منجر به تولید و استفاده از سموم مختلف گردیده است، تا نتایجی از جهت افزایش بازده کمی وکیفی محصولات حاصل گردد، در یک نگاه کلی می توان گفت هدف کشاورزی نوین تحقق توسعه پایدار است. در روند این تحول باید به حفظ جمعیت موجودات مفید نیز توجه کرد، در غیر این صورت عوامل کنترل کننده طبیعی از بین می روند و طغیان آفات رخ می دهد. در این میان اثرات سوء سموم بر سایر موجودات و مسمومیت های ناشی از کاربرد آفت کش ها و هزینه های گزاف تولید سموم شیمیایی و عوارض استفاده بی رویه از سموم باعث شده است تا نیاز به استفاده اصولی از این مواد بسیار با اهمیت وجدی مورد برسی قرار گیرد.

 بنابراین می توان گفت نیاز به این مواد اجتناب ناپذیر است. ولی کاربرد صحیح و دقیق این مواد باعث می شود تا حداقل اثرات سوء به محیط زیست وارد شود.

امروزه نظام مبارزه تلفیقی با آفات این هدف را دنبال می کند و به این هدف نزدیک شده است. هر کدام از سموم تولید شده دارای اثرات بیولوژیک خاص هستند که ممکن است روی آفات، بیماری ها و علف های هرز مؤثر باشند.

تاریخچه

قدمت مبارزه شیمیایی با آفات و بیماری های گیاهی به بیش از هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. درکتب یونانی اشاره به کنه کش های گوگردی و خاصیت تدخینی(تنفسی،کشیدنی) آن ها در هزارسال قبل از میلاد شده است.

چینی ها حدود چهارصد سال پیش از ترکیبات آرسینیکی جهت مبارزه باغچه ای استفاده می کرده اند. اولین حشره کش طبیعی نیکوتین بوده که از برگ تنباکو برای مبارزه با سر خرطومی گیلاس استفاده شده است. در ایران از گرد گل های داوودی، به عنوان حشره کش استفاده شده است، در سال ۱۸۵۰ میلادی از گل های این گیاه، ماده مؤثر پیرترین استخراج شد. در قرن نوزدهم ترکیبات معدنی زیادی برای مبارزه با آفات معرفی شدند و همچنین از رتنون ریشه گیاه دریس استفاده حشره کشی می شده است.

آرسینیت مس ناخالص علیه سوسک برگخوار سیب زمینی

آرسنات سرب علیه ابریشم باف ناجور

علی رغم موفقیت زیاد سموم معدنی فوق در کنترل آفات، ماندگاری زیاد این سموم و مسمومیت های شدید آنها مشکل ساز بوده است. لذا از آن به بعد تحقیقات جهت ساخت ترکیبات آفت کش با سمیت و دوام کمتر ادامه یافت و منجر به معرفی ترکیبات آلی نظیر روغن های نفتی،ترکیبات دی نیترو اورتو کروزول گردید و در سال ۱۹۲۱ برای اولین بار هواپیما در کار سمپاشی مزارع و باغات به کار گرفته شد که خود یک گام بزرگ در استفاده انبوه از سموم و مبارزه همگانی علیه آفات بود.

به طور کلی تکامل حشره کش های شیمیایی با استفاده از همین ترکیبات گیاهی نظیر (نیکوتین ، روتنون، پیرترین )، آرسنیک ها و روغن ها آغاز شده است، این دسته بعدها اولین گروه سموم نام گرفتند. اولین حشره کش های آلی ترکیبات تیوسیانات و دی نیترو بودند که استفاده وسیعی از آنها صورت گرفت. تا سال ۱۹۳۹ حشره کش های معدنی کاربرد زیادی داشتند تا اینکه خواص حشره کش  DDTنقطه عطفی در سموم آلی شیمیایی شناخته شد و دانشمندان سوئدی جایزه نوبل را در این زمینه بدست آوردند و در راه مبارزه با سوسک برگ خوار سیب زمینی بسیار مؤثر شد. و پس از آن اثرات حشره کشی ترکیبات کلره دیگری نظیر گامکسان، آلدرین و دی آلدرین نیز شناخته شد و در سطح وسیع کاربرد پیدا کردند. این ترکیبات بسیار مؤثر بودند اما در بافت های بدن موجودات زنده تجمع می کردند و با اثرات تجمعی خود بیشترین آسیب را به بدن وارد می آورند و از طرفی در چرخه های زیستی محیط نیز بسیار ماندگار بوده و اثرات با دوامی داشتند. لذا تحقیقات در جهت استفاده از ترکیبات فسفره آغاز شد، ترکیبات آلی فسفره خواص خطر ناکی نداشته و با طیف اثر وسیع و سمیت بسیار کمتری روی پستانداران عمل می کردند و به سرعت تجزیه شده و به مواد غیر سمی تبدیل می شدند و بنابراین این دسته گروه دوم سموم نامیده شدند. مهم ترین آن ها ترکیبات کارباماتها هستند که پر مصرف ترین آنهاکارباریل (سوین) است.

گروه سوم: عبارتند از ترکیبات جلب کننده، دورکننده، عقیم کننده و حشره کش های میکروبی شامل میکروارگانیزم های بیماری زا نظیر قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها، نماتدها و … که به عنوان نسل سوم نیز مشهورند.

اسامی مختلف سموم:

هریک از سموم دارای چندین نام هستند.

نام عمومی (Entry name)

نام عمومی توسط مؤسسه سازنده ترکیب آفت کش پیشنهاد شده این نام ابتدا بوسیله مؤسسه استاندارد ملی کشوری تصویب می شود و سپس برای اینکه به صورت یک نام بین المللی پذیرفته شود به مؤسسه استاندارد جهانی (ISO) پیشنهاد می گردد. هر ترکیب شیمیایی معمولاً دارای یک نام عمومی است که هنگام نوشتن در منابع علمی حرف اول آن کوچک نوشته می شود، مگر اینکه در ابتدای جمله قرار گیرد. به عنوان مثال کارباریل (Car baryl) که نام عمومی یک ترکیب از گروه کارباماتها است.

 نام عمومی اطلاعاتی در مرد ساختار شیمیایی نمی دهد اما گاهی اوقات از نام ماده اولیه نیز در نامگذاری استفاده می شود.

نام تجاری یا نام فرمولاسیون(Trade name)

Oval: R<br /><br />
Oval: R<br /><br />
اسامی تجاری برای هر ترکیب معمولاً معتدد بوده و دلیل آن نیز تعدد کارخانجات سازنده و نیز فرمولاسیونهای مختلف از آن ترکیب است. حرف اول نام تجاری معمولاً بزرگ نوشته می شود. به عنوان مثال نام تجاریSevin )  )، علامت     روی نام تجاری مخفف کلمه Rigesteredیا ثبت شده است.این نام درمورد شکل پودری سوین بکار می رود. در حالیکه نام این ترکیب در حالت محلول      (sevimol   ) است.

نام شیمیایی:

این نام براساس قوانین اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی (iupac) انتخاب می شود. در حقیقت این نام بیان کننده اجزاء تشکیل دهنده ساختار شیمیایی ترکیب و نحوه قرار گرفتن آنها نسبت به هم است. به طور مثال نام شیمیایی کارباریل، ۱-naphtyl methyl carbamatاست.

فرمول بسته شیمیایی

این فرمول بیان کننده تعداد و نوع اتم های تشکیل دهنده مولکول ترکیب شیمیایی است و اطلاعاتی راجع به ساختمان شیمیایی آن نمی دهد.

به عنوان مثال فرمول بسته کارباریل به صورتbn () است.

فرمول ساختمانی

در فرمول ساختمانی ترتیب قرار گرفتن و نحوه اتصال اتم های تشکیل دهنده مولکول ماده سمی نمایش داده می شود.

 فرمولاسیون سموم آفت کش:

۱.   فرمولاسیون های خشک

                               أ‌-        گرد یا فرمولاسیون پودری (D or Dp)

                               ب‌-       گرانول (G)

                               ت‌-       میکروکپسول

                               ث‌-       طعمه های مسموم(Pd)

                               ج‌-       خمیر ها(P)

 

۲٫   فرمولاسیون های مخصوص محلول پاشی

                             أ‌-        گرد های خیس شونده(WP)

                             ب‌-       امولسیون شونده ها

                             ت‌-       امولیسیون های معکوس

                             ث‌-       محلول های قابل حل در آب (WSC)

                             ج‌-       پودرهای قابل حل در آب (WSP)

                             ح‌-       سوسپانسیون های کلوئیدی(F)

                             خ‌-       فرمولاسیون غلیظ با حجم فوق العاده کم(Ultra low volume)

        محلول های روغنی

         فرمولاسیونR.T.U

۳٫   فرمولاسیون های مواد گازی و شبه گازی

 

                             أ‌-        فرمولاسیون مواد تدخینی(Fumigants)

                             ب‌-      آئروزول ها و فرمولاسیون های دودزا

 مدیریت تلفیقی آفات:(IPM)

عبارتست از بکار گیری انواع روشهای مبارزه برعلیه یک یا چندآفت به صورتی منظم و سازمان یافته که براساس اصول و قواعد خاص صورت گیرد.

اهداف مدیریت تلفیقی آفات:

مهمترین هدف مدیریت تلفیقی آفات پائین آوردن جمعیت آفت تا زیر سطح زیان اقتصادی است. در مدیریت تلفیقی آفات درک جایگاه مبارزه شیمیایی و کاربرد سموم بسیار حائز اهمیت است و در زمانیکه جمعیت آفت پائین تر از سطح زیان اقتصادی است نیاز به استفاده از سموم نمی باشد.

 مفهوم حفاظت از گیاهان در برابر آفات:

کاهش دادن جمعیت آفت در هر مرحله ای از رشد که تأثیر مستقیم در ایجاد خسارت به محصول را دارند. معمولاً مبارزه شیمیایی زمانی بیشترین بازده راخواهد داشت که آفت مورد نظر در سنین پائین باشد و در این زمان به طور سریع و کافی جمعیت آن را کاهش می دهد.

 اگر این کار به تعویق بیفتد هم سم بیشتری مورد نیاز است و هم تعداد دفعات سمپاشی بیشتر خواهد بود. حتی تا این حد دقت لازم است که در صورت سم پاشی مفید و بموقع، به علت عدم سمپاشی مزارع مجاور سمپاشی مجدد مورد نیاز باشد و در نتیجه باعث استفاده بی رویه از سموم آلی خواهد شد.

آستانه خسارت اقتصادی:

عبارتست از حداقل انبوهی جمعیت یک آفت که بتواند سبب ایجاد خسارت اقتصادی در محصول شود.

سطح زیان اقتصادی:

حداکثر جمعیت یک آفت است که محصول قادر به تحمل آن می باشد و عملیات مبارزه باید قبل از رسیدن جمعیت آفت به این سطح باشد و مانع از طغیان آفت می شود.

پس استفاده از سم در زمان �به محض مشاهده آفت�،�به محض مشاهده خسارت� کاملاً غلط و غیر علمی است و هیچ تناسبی با یک مبارزه منطقی و اقتصادی ندارد.

 اصل اساسی تعیین آستانه اقتصادی

اختلاف موجود بین نسبت جمعیت عادی یک آفت در روی گیاه با جمعیتی از همان گونه که قادر به ایجاد خسارت کمی وکیفی اقتصادی شوداصل اساسی تعیین آستانه اقتصادی نامیده می شود. در مبارزه اقتصادی باید آفات کلیدی مورد برنامه ریزی باشند.

آفات کلیدی

عبارتست از مهمترین آفت موجود در بین چند آفت روی گیاه با جمعیتی از همان گونه که قادر به ایجاد خسارت کمی وکیفی اقتصادی باید آفات کلیدی مورد برنامه ریزی باشند.

 آفات کلیدی:  (تعریف دوم)

عبارتست از مهمترین آفت موجود در بین چند آفت روی گیاه که به طور دائم و شدید خسارت می زند در صورتی که بر علیه این آفت مبارزه نشود اغلب انبوهی جمعیت آن از آستانه اقتصادی تجاوز می کند. باید توجه داشت که سود حاصل از کاربرد سموم ممکن است به قیمت ایجاد مسمومیت در مصرف کنندگان، از بین رفتن جانوران مفید و به هم خوردن تعادل اکولوژیکی طبیعت تمام شودکه مسلماً زیان آن پس از مدتی دامن گیر انسان خواهد شد.

استفاده از آفت کش های انتخابی:

 یکی از مهمترین ارکان مدیریت تلفیقی آفت، انتخابی بودن ترکیبات است که می توان از دو طریق عمده به دست آورد:

  1. سمومی که فیزیولوژیکی دارای خاصیت انتخابی هستند.

  2. استفاده از سموم غیر انتخابی به طریقی که حالت انتخابی داشته باشد.

 سمیت انتخابی عبارت است از:

 یک ماده سمی که یک موجود زنده (موجود هدف )را بدون اینکه به سایرین آسیبی برساند، از بین ببرد.

۱٫      سموم فیزیولوژیکی دارای خاصیت انتخابی:

در حال حاضر سمومی که از لحاظ طیف، اثر وسعت بیشتری دارند مورد توجه هستند ولی کاربرد سموم انتخابی بر چرخه زیست کم اثر خواهد بود از این دسته سموم تعداد اندکی وجود دارد که قادرند تنها بر گروه های خاصی از میزبان ها به صورت انتخابی عمل کنند.

 به عنوان مثال حشره کش پریمیکارپ تنها بر شته ها و مگس ها اثر می گذارد سموم گوگردی آلی قادر اند به طور انتخابی بدون از بین بردن حشرات، کنه ها را ازبین ببرند. در استفاده مداوم از یک سم انتخابی خطر بروز مقاومت و از بین بردن دشمنان طبیعی آفت وجود دارد .کاربرد اصولی این سموم باعث حفظ جمعیت دشمنان طبیعی و تکمیل اثر سموم می شود.  با این تفاسیر سموم انتخابی خیلی زیاد نبوده و امروزه به دنبال استفاده انتخابی  از ترکیبات غیر انتخابی هستند.

۲٫      استفاده از ترکیبات فاقد خاصیت انتخابی به صورت انتخابی

          أ‌-          انتخاب فیزیکی :

در این روش ترکیب آفت کش به نحوی استفاده می شود که ضمن تأثیر بر آفت مورد نظر، از تماس سم با موجودات زنده غیر هدف اجتناب شود. گاهی استفاده سموم به شکل گرانول میکروکپسول در انتخابی عمل کردن آن ها مؤثر است.

        ب‌-        انتخاب اکولوژیکی

در اکثر کشورها برحسب دوام ماده سمی و نوع کاربرد محصول، فاصله زمانی معین بین کاربرد سم تا برداشت محصول تعیین می گردد که اصطلاحاً دوره کارنس نام دارد.

با این تعریف می توان به اهمیت زمان بندی صحیح در مصرف سموم پی برد که مستلزم، شناخت مراحل حساس آفت به سموم برای به حداقل رساندن اثرات سوء بر موجودات غیر هدف و حفظ دشمنان طبیعی آفت می باشد.

کاربرد تله های فرمونی و نوری در مورد حشرات بالغ (شب  پره ها) در تعیین زمان دقیق سمپاشی بسیار مفید است.

به این صورت که در زمانی که تعداد پروانه های جلب شده به حداکثر حد تعیین شده می رسد. با داشتن اطلاعاتی نظیر زمان تخمگذاری، طول دوره تخمگذاری، طول دوره جنینی، می توان درباره بهترین زمان عملیات سمپاشی تصمیم گیری کرد.

با تعیین زمان دقیق سمپاشی می توان در کمترین مقدار ممکن از سم بهره کافی برد و به صرفه اقتصادی، حفظ محیط زیست وکیفیت مطلوب محصول دست پیدا کرد.

 به طور کلی دقت کردن به روش های بهره گیری انتخابی از سموم بهتر از استفاده از سموم انتخابی  می باشد.

  عامل مؤثر در تأثیر گذاری آفت کش ها :

 وابسته به قابلیت نفوذ سم به بدن آفت، و رسیدن به هدف و در نهایت تاثیر بر روی هدف، که اغلب سیستم عصبی  می باشد.

حشره کش های سریع اغلب از راه کوتیکول یا روزنه های تنفسی وارد شده وجزء سموم تماسی یا تدخینی  هستند و ماهیت سم نیز در نحوه  ورود به بدن حشرات مؤثر است .

نفوذ پذیری کوتیکول در لارو های مسن وحشره بالغ بهتر  است و همچنین نفوذ سم از کوتیکول وابسته به گونه حشره نیز می باشد و همچنین نفوذ سم از نواحی که کوتیکول نازک تری دارند بیشتر از سایر نواحی است.

 حشرات ماده به نسبت نر دارای مقاومت بیشتری نسبت به سموم هستند، چون دارای ذخائر چربی بیشترواحتمالاً بزرگی جثه بیشتری هستند. تخم حشرات در زمان قبل از تفریخ حساسیت زیادی به سموم دارند.

حرارت محیطی در تاثیر گذاری سموم بسیار مؤثر است، چون تأثیر سموم اکثرا ً از نوع بیوشیمیایی و تابع حرارت است .از این لحاظ سموم در محدوده حرارتی خاص خود تأثیر بهتری دارند.

 عوامل مؤثر در بازده کلی عملیات سمپاشی :

درصد رطوبت نسبی: هرقدر رطوبت نسبی محیط بالاتر باشد، سموم از سطح سمپاشی شده دیرتر خشک شده و بالعکس.

نور خورشید : نور خورشید از طریق اشعه ماوراء بنفش در شکسته شدن مولکول ماده سمی مؤثر بوده واز لحاظ حفظ خاصیت سمی بودن دربازده عمل سمپاشی  مؤثر است.

باد وباران: در جابه جایی، شسته شدن وخارج شدن سموم از سطح سمپاشی به غیراز منطقه هدف مؤثر است.

 وزش باد:وزش باد با سرعت بیشتر از ۱۰ کیلومتر در ساعت، علاوه بر انتقال ذرات سموم محلول وگردها، باعث پخش غیر یکنواخت سموم می گردد.

 ساختمان فیزیکی گیاه: ساختمان فیزیکی گیاه در تعیین نحوه سمپاشی(اختلاط سم با مواد پخش کننده و چسباننده ) وتعیین دقیق فواصل سمپاشی و به خاطر اینکه برخی گیاهان سریع الرشد بوده و برگ های جدید سریع می سازند بسیار اهمیت دارد .

در گیاهی مثل کلم که برگ ها مومی است وسموم به راحتی لیز می خورند استفاده از مواد چسباننده مؤثر است.

 غلظت سم مصرفی: غلظت ماده سمی مصرفی مستقیماً برروی تأثیر بر آفات ونیز محصول اهمیت دارد. غلظت های توصیه شده روی بروشور سموم معمولاً طی آزمایشات و تجربیات قبلی تحت شرایط متفاوت به دست آمده اند. حتی الامکان در سطح محدود اقدام به آزمایش قبل از استفاده در سطح وسیع انجام گیرد.

حجم سم مصرفی: هر قدر حجم سم مصرفی بیشتر باشد تأثیر سم بیشتر خواهد بود اما احتمال گیاه سوزی نیز وجود دارد، بنابراین قبل از سمپاشی باید تنظیم نازل های خروجی سموم از سمپاش صورت گیرد که اصطلاحاًکالیبراسیون نام دارد. کالیبراسیون در سطوح زراعی برحسب ماده مؤثر در هکتار و در سطوح باغی براساس ماده مؤثره در حجم آب مصرفی می باشد.

طبقه بندی سموم براساس نحوه ورود به بدن حشرات:

۱-  سموم گوارشی: سمومی هستند که از طریق دهان و همراه با مواد غذایی وارد دستگاه گوارش آفت شده و از طریق دیواره لوله گوارش جذب می شوند. این سموم در مورد حشرات دارای قطعات دهانی ساینده بکار روند.

۲- سموم تماسی: این سموم از طریق جلد و کوتیکول وارد بدن حشره شده و هنگام عبور حشره از سطوح سمپاشی شده یا زمانیکه مستقیماً روی حشره پاشیده می شود مؤثر است. این سموم روی آفات دارای قطعات دهانی مکنده بسیار مؤثرند.

۳- سموم تدخینی: نفوذ بخارات سمی از طریق روزنه های تنفسی آفت باعث از بین رفتن آن می شود و سهولت تبخیر و حالت گاز سم مؤثر است و معمولاً در محیط های بسته و محدود بهترین پاسخ را دارند.

طبقه بندی سموم بر اساس نحوه حرکت در گیاه:

۱-  سموم سیستمیک:

مهمترین ویژگی سموم سیستمیک این است که پس از پاشیده شدن روی سطح گیاه یا کاربرد در خاک و از طریق ریشه، به سرعت به داخل بافت گیاه نفوذ کرده و در کلیه اندام های آن پخش می شوند و بدین طریق تمامی آفاتی که از داخل و چه از خارج گیاه تغذیه می کنند را ازبین می برند.

ترکیبات سیستمیک دارای چندین امتیاز هستند:

۱)  اثرات حشره کشی این ترکیبات در اثر شسته شدن از بین نمی رود.

۲) تحرک این سموم در شیره گیاهی باعث می شود سطوحی از گیاه که در معرض سمپاشی قرار نگرفته اند هم دارای ماده سمی مؤثر باشند

۳) پایداری این سموم در داخل بافت ها و مقاومت نسبی طولانی تر گیاه در برابر آفات و بیماری ها

مثال : متاسیستوکس � ار،کنفیدور

۲-  سموم نفوذی یا نیمه سیستمیک:

این سموم به داخل بافت های گیاهی تا حدودی نفوذ می کنند ولی به ندرت در شیره گیاهی جریان پیدا می کنند. معمولاً پس از مصرف خاصیت سمی بیشتری در گیاه ایجاد می کنند. مثال: دیازینون، زولون

طبقه بندی سموم بر اساس میزان سمیت دهانی :

  سموم فوق العاده خطرناک: این سموم دارای ۵۰LD کمتر از ۵۰ میلی گرم در کیلوگرم می باشد.

  سموم بسیار خطرناک: این سموم دارای ۵۰LD بین ۵۰ تا  ۲۰۰میلی گرم در کیلوگرم می باشد.

  سموم نسبتاً کم خطر: این سموم دارای ۵۰LD بین ۲۰۰ تا  ۱۰۰۰میلی گرم در کیلوگرم می باشد.

  سموم کم خطر : این سموم دارای ۵۰LD بیشتر از ۱۰۰۰ میلی گرم در کیلو گرم می باشد.

آشنایی با انواع سموم کشاورزی:

۱)      حشره کش ها

۲)      کنه کش ها

۳)      جونده کش ها

۴)      قارچ کش ها

۵)      علف کش ها

۶)      نماتدکش ها

۷)      حلزون کش ها

۸)      تخم کش ها

۹)      لارو کش تعریف

 دوز مصرف: توصیه مقدار سم مورد نیاز در سمپاشی گیاهان زراعی بر حسب واحد وزن یا حجم درواحدسطح(گرم یا کیلو گرم در هرهکتار، لیتر یا میلی لیتر در هکتار) و برای سمپاشی درختان بر حسب وزن یا حجم سم در حجم مشخصی از آب (۱۰۰لیتر۱۰۰۰لیتر)

 تعریف ۵۰LD: دز مورد نیاز برای کشتن نیمی از ارگانیسم های تحت آزمایش که معمولاً بر حسب واحد میلی گرم ماده مؤثر بر کیلوگرم وزن بدن جانور(mg/kg ) مشخص می گردد.

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا