خانه / جنگلداری -درخت شناسی / جنگلداری شهری و مفاهیم کاربردی آن
جنگلداری شهری و مفاهیم کاربردی آن

جنگلداری شهری و مفاهیم کاربردی آن

فضای سبز شهرها نه تنها به عنوان ریه های تنفسی یک شهر و عامل تلطیف هواست، بلکه از نظر تاثیر روحی وروانی بر روی شهروندان به منزله جلوه هایی از طبیعت در تلفیق با زندگی شهری، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. در همین راستا جنگلداری شهری به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین کاربری ها در شهرهای امروزی می تواند نقش مهمی در سالم سازی چهره فیزیکی شهر و همچنین تامین سلامت جسم و روح شهروندان بازی کند. به مجموعه درختان و فضاهای سبز موجود در محیط زندگی شهری که سیمای جنگلی پیدا کنند، جنگل شهری می گویند و به کلیه اقداماتی که در مدیریت این جنگل ها به کار گرفته می شود، جنگلداری شهری گفته می شود.urbanforestry

 

در کشورهای گوناگون جنگلداری شهری به موارد و تعاریف مختلفی تقسیم می‌شوند و حتی ممکن است که توضیحات نادرستی را نیز دربر گیرد. در انگلستان سه نوع تعریف برای جنگلداری وجود دارد:
در جنگلداری نوع اول که هدف آن تولید چوب می‌باشد، که به این نوع جنگلداری، جنگلداری سنتی گفته می‌شود که این نوع جنگلداری گسترده بوده و در مناطق روستایی نیز دیده می‌شود.
دومین نوع که در آن تولید چوب نکته مهی محسوب شده، اما هدف اصلی آن حفظ حیات وحش، تأمین پناهگاه، ایجاد شکارگاه و تفرجگاه و همچنین اصلاح مناظر مورد استفاده قرار می‌گیرد که تحت‌عنوان بیشه یا جنگلهای کوچک نام برده می‌شود.
سومین نوع جنگلداری درختانی را دربرمی‌گیرد که در داخل یا در نزدیکی شهرها و به علت اهمیت آنها در زیبایی مناظر و تفرجگاه‌ها کاشته شده و شامل درختان کوچه‌ها، خیابان‌ها و پارکهای شهری و همچنین درختان موجود در جنگلهای شهری و باغات می‌شود.
گرچه احتمال تولید چوب از این درختان بصورت یک هدف اساسی بسیار اندک است، اما مردود نیز نمی‌باشد، که به این نوع جنگلداری جنگلداری شهری گفته می‌شود.در جنگلداری شهری می‌توان به نتایج ویژه‌ای دست یافت، به عنوان مثال هدف از کاشت درختان توسط شاگردان مدرسه از ابتدا مشخص می‌باشد و مشارکت نزدیک آنها با امور مربوط به درختان، اطلاعات و علاقه دانش‌آموزان را نسبت به موجودات زنده و اکولوژی آنها افزایش می‌دهد.
امروزه اصلاح و توسعه محلهایی که زمانی متروک بوده‌اند ضروری به نظر می‌رسد. برنامه‌ریزی مقدماتی برای انجام کارهای مربوط به سبز و زیبا کردن محیط‌های زیستی و محلهای کاری در شهرها و شهرک‌ها سهم بزرگی در این کوشش دارند. با استفاده از درختان و ایجاد فضاهای سبز شهری می‌توان بر ارزش آنها افزود و در نهایت بوسیله سرمایه‌گذاری‌های جدید صنعتی زمینه را برای منفعت مالی فراهم آورد. ارزش تجاری این روش کسب سود به اندازه ارزش تجاری درختانی است که به منظور تولید چوب کاشته می‌شود.
اهداف کاشت و مدیریت درختان در مناطق شهری یا روستایی هرچه که باشد، باید نیاز بیولوژیکی آنها را به منظور رشد سالم تأمین نماید.بسیاری از مکان‌های شهری و یا مکان‌های اصلاح‌شده گاهی به علت آلودگی‌های مختلف و مشکلات مختلف برای رشد درختان مضر می‌باشند. درک این نیاز و انتخاب صحیح گونه‌ها، تیمار محیط و مراقبت‌های پس از کاشت برای موفقیت در جنگلداری شهری امری ضروری است.جنگلداری شهری در مقایسه با جنگلداری روستایی هزینه زیادی را بویژه در مراحل بحرانی اولیه کاشت و مراقبت‌های اولیه پس از کاشت دربرمی‌گیرد.برخی از هزینه‌های بالا اجتناب‌ناپذیر بوده و علت آن حجم کم کار و هزینه زیاد آماده کردن محل می‌باشد. به علت طویل‌المدت بودن پرورش درختان و تعدد اهداف آن نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت صحیح می‌باشد. یک برنامه مدیریتی صحیح نه‌تنها  تداوم عمل را تضمین، بلکه پس از آماده شدن در آغاز طرح می‌تواند یکی از مشکلترین مسائل در مدیریت شهری را که همانا برنامه‌ریزی برای توسعه درختان می‌باشد حل کند. درختان در طرح‌های عمرانی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند بطوریکه گویا اشکال معماری با ابعاد ثابت می‌باشند. در نتیجه گونه‌های بزرگ و اقلام گیاهی را باید متناسب با اندازه موردنظر در طرح مطابقت داد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا