خانه / مرتع ومرتعداری / روشهای اصلی احیاء و اصلاح مراتع
روشهای اصلی احیاء و اصلاح مراتع

روشهای اصلی احیاء و اصلاح مراتع

مرتع زمینی است با پوشش گیاهی طبیعی خودرو که غالباً یک ساله و چندساله ، بوته ای ، بعضاً درختچه ای، ویا دارای درختان پراکنده بوده و در فصل چرا ، عرفاً مورد تعلیف دام قرار می گیرد و یکی از منابع تامین غذای دام اهلی و وحوش است و دارای کارکردهای متعددی از قبیل حفظ آب و خاک ارزش های زیست محیطی ، گیاهان دارویی و صنعتی می‌باشد .

 80901297-5176739

  طرح مرتعداری چگونه طرحی است ؟

سند مدونی است از مجموعه اقداماتی که به منظور مدیریت پایدار مراتع با هدف حفظ ، احیاء ، اصلاح ، توسعه و بهره‌برداری صحیح و استمرار تولید در محدوده معینی از مراتع که معمولا سامان عرفی قانونی نامیده میشود، تهیه و در قالب طرح به تصویب سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور و یا واحدهای تابعه استانی آن می رسد .

 در طرح مرتعداری به چه نکاتی توجه می شود ؟

اصولاً چون طرح مرتعداری در یک محدوده معینی و جهت دامداران ذیحق همان مرتع تهیه می شود ، نکاتی مانند ظرفیت چرای مجاز مراتع در شرایط موجود ، استعدادهای مرتع از لحاظ افزایش تولید ، اراضی مستعد کشت جهت علوفه کاری و دیگر کاربری ، دام موجود در مرتع ، راه های رسیدن به تعادل بین تولید و مصرف ، پروژه‌های قابل انجام در محدوده طرح مانند مدیریت آب (بارندگی) جهت افزایش توان تولید مرتع ، بذرکاری ، بذرپاشی ، کپه کاری ، بوته کاری ، قرق ، زمان مناسب استفاده از مرتع ، مدت استفاده و تعلیف دام در مرتع ، تعداد دام مجاز براساس ظرفیت چرائی مجاز مرتع ، تامین آب در مرتع جهت شرب دام از طریق ایجاد آبشخوار ، مرمت چشمه و… سیستم های چرای دام ، مورد توجه قرار می گیرند . بنابراین در طرح مرتعداری بهبود وضع موجود پوشش گیاهی ، تعادل دام و مرتع استمرار و پایداری تولید ، مدنظر می‌باشد .

روشهای اصلی احیاء و اصلاح مراتع کدام است؟

۱ـ اصلاح مراتع از طریق مدیریت دام که مشتمل بر کاهش شدت دام گذاری و ایجاد تعادل بین ظرفیت مراتع و تعداد دام موجود و نیز رعایت فصل چرا و آمادگی مرتع جهت بهره­برداری، می­باشد.

۲ـ توسعه مراتع از طریق عملیات بیولوژیکی که شامل معرفی و کشت بذرهای نباتات مرتعی بومی و بیگانه، کودپاشی و آتش سوزی در مرتع و بالاخره احیای مراتع از طریق اعمال قرق، می­باشد.

۳ـ اصلاح مراتع از طریق عملیات مکانیکی که مشتمل بر ایجاد چاله در مراتع، ایجاد نهر روی خطوط تراز،
پخش آب و زنجیر کشی در مراتع به منظور نفوذ و ذخیره نزولات آسمانی در خاک و حذف گونه­های مزاحم و نامرغوب، می­باشد.

۴ـ توسعه و تأمین منابع آب برای شرب دام که مشتمل بر حفر چاه‌های مالداری و نصب تلمبه بادی، حفرچاههای افقی و مرمت چشمه سارها، احداث سطح عایق و آب انبار و احداث بندهای خاکی کوتاه و غیره، خواهد بود.

۵ـ تسهیلات دامداری که شامل حصارکشی مراتع، احداث آغل، آخور و آبشخور بهداشتی و واکسیناسیون و غیره، می­گردد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا