خانه / مختلف / نانو تکنولوژی
نانو تکنولوژی

نانو تکنولوژی

 

نانو تکنولوژی یک سیستم مهندسی کارآمد علمی و مفید در مقیاس ملکولی می باشد که روشی کاملا پیشرفته و پشتوانه ای برای کارها و مفاهیم علمی است. (منظور از مقیاس ملکولی یا نانودر حد۱nmتا ۱۰۰nm می باشد )

نانو تکنولوژی توانایی مطرح کردن ساخت اجزایی در حد نانو (   ) می باشد که از دو طریق می توان به ابعاد نانو دست یافت.

 

 

 

نانو تکنولوژی یک سیستم مهندسی کارآمد علمی و مفید در مقیاس ملکولی می باشد که روشی کاملا پیشرفته و پشتوانه ای برای کارها و مفاهیم علمی است. (منظور از مقیاس ملکولی یا نانودر حد۱nmتا ۱۰۰nm می باشد )

نانو تکنولوژی توانایی مطرح کردن ساخت اجزایی در حد نانو (   ) می باشد که از دو طریق می توان به ابعاد نانو دست یافت.

۱٫  دسترسی از پایین به بالا (فناوری ملکولی) : در این مسیر ساختارها توسط اتم به اتم یا ملکول به ملکول تولید می شوند.

۲٫  دسترسی از بالا به پایین : امروزه توسط تکنیک های پیشرفته وبا کمک ابزار هاوتجهیزات ساختارها از خرد کردن ذرات بزرگ تر حاصل می گردد و این امر تا زمانی صورت می گیرد که دیگر ذرات قابل خرد کردن نباشد (در همان حد نانو)

نانو چیست ؟

اجزایی که اندازه هایشان در حدود   متر است یعنی بسیار کوچک و در حد ابعاد درون اتمی می باشند.

یک ناومتر یک هزارم میکرون می باشد. دانشمندان برای درک اندازه نانو اشاره به مقایسه اندازه یک نانو با اتم کرده اند که در این مقایسه قطر نانو برابر قطر ۱۰ اتم هیدروژن و یا ۵ اتم سیلسیم عنوان کرده اند.

تاریخچه فناوری نانو

ایده اصلی این فناوری مربوط به سال ۱۹۵۹ می باشد که توسط ریچارد فایمن فیزیکدان معروف آمریکایی معاصر در یک سخنرانی با عنوان” فضای زیادی در سطح پایین” مطرح شد.

وی این نظریه را ارائه کرد که می توان تمام کتاب های یک کتابخانه را در سر یک سوزن جای داد و ملکول ها واتم ها را به طور مستقیم دستکاری کرد. در آن روزگار حرف فایمن جدی گرفته نشد.

بعد ها در سال ۱۹۷۴ واژه فناوری نانو اولین بار توسط نورید تاینگو چی استاد دانشگاه علوم توکیو (ژاپن) مطرح گشت و این واژه را برای توصیف ساخت مواد و محصولاتی دقیق با ابعاد در حد نانو متر به کار برد.

کی اریک درکسلر کلمه نانو را در سال ۱۹۷۰ ملی کرد. او ادعایی درباره ساختن ماشین هایی در مقیاس ملکولی و محرک های در حد یک ذره نانومتری و کابرد آن ها در بازوی رباط ها و حتی تمام کامپیتور ها و کوچکترین سلولهای بدن را مطرح کرد.

در کسلر نزدیک ده سال را صرف توصیف و آنالیز کردن این دستگاه و ماشین باور نکردنی کرد و سرانجام به  این ادعا و افسانه را جواب داد.

وی در سال ۱۹۸۶ در کتابی تحت عنوان موتور آفرینش واژه نانو را مجددا با تعریفی نو عنوان کرد و به شکل دقیق تری توسعه داد.

امروزه نانو تکنولوژی یکی از بزرگترین دغدغه های دولت های جهان است.

کاربرد های نانوتکنولوژی 

فناوری نانو امکاناتی را در اختیار انسان و جوامع می گذارد که با آنها می توان مسیر نوینی را در عرصه های مختلف علمی طی کرد. در مورد کاربرد های فناوری نانو می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در صنایع داروسازی و پزشکی

داروسازان از مدت ها قبل به ساخت ذرات ریز مشغول بودهاند و منجر به تولید داروهایی با ابعاد کریستالی نانو شده اند که در اختیار بیماران قرار گرفته است. از این داروها و امکانات در مواردی مانند:

 • پیوند اعضا، تشخیص زود هنگام سرطان ها و در مان به هنگام آن توسط ذرات نانو از جمله ذراتی با نام نانو پیوسته ها که از جنس شیشه پوشیده شده با طلا هستند و کاربرد شگرفی در درمان سرطان دارند.

 • ژن درمانی، که انتقال ژن ها « مثلا ویروس های اصلاح شده» که توسط ذرات نانو (نانو لوله های کربنی) به درون سلول انجام می گیرد. این ژن ها روی سیستم ایمنی بدن دارای اثراتی می باشند.

 • شناسایی و جدا سازی ساختار DNA در موجودات زنده در علوم انسانی، علوم دامی، علوم گیاهی بویژه در علوم انسانی در علم پزشکی توسط نانو لوله های کربنی

 • ازبین بردن باکتری های منجر به بیماری

 • در کشاورزی و محیط زیست

 • امنیت زیستی تولیدات کشاورزی و صنایع غذایی از طریق سیستم های آزاد کننده دارو بر علیه بیماری های شایع دام و طیور و محصولات گیاهی و اصلاح نژاد و در نهایت منجر به حفظ سلامتی و حمایت از این موارد

 • کاربرد در علوم دامی، که راهکار های متعددی برای سلامتی دام ها در امر دامپزشکی از طریق تجویز دارو و واکسن در اختیار کاربران این علم قرار می دهد و همچنین در تشخیص و در مان بیماری دام ها و اصلاح نژاد آنها کاربرد دارد.

 • کاربرد در محیط زیست، توسط این فناوری می توان با تصفیه آب ها آلودگی آب ها را کاهش داد؛  امکان باز یافت و استفاده مجدد از مواد، انرژی و آب را فراهم می سازد؛ در حفظ سلامتی محیط زیست با کنترل انتشار آلاینده ها و تجزیه آنها و همچنین در توسعه فضای سبز که محصولات جانبی کمتری دارد کمک خواهد کرد.

 • تکنولوژی در صنعت 

 • برای کاهش مصرف بنزین

 • در کاتالیزورها که در صنعت افراد آن را با نام نانو تکنولوژی پیر می خوانند

 • نانو کامپوزیتها اغلب بر پایه خاک رس برای کاربرد های ساختاری با استحکام بالا یا خصوصیات تازه به صنایع خودرو و هوا فضا راه یافته است

 • برای تصفیه گاز های خروجی ماشین ها

 • مواد تودهای نانو کریستالی یا فولاد های شامل نانو ذرات : بعضی از شرکت ها هم اکنون فولاد هایی را که نانو ذرات کربن در طی مرحله رول کردن به آن افزوده شده است را مورد استفاده قرار می دهند

 • نانو فیبر ها که در منسوجات کاربرد دارد و هم اکنون در پوشش های مقاوم در برابر گرما قابل استفاده هستند

 • در بهبود حافظه دستگاه های الکترونیکی؛ مانند دستگاه های mp3، دوربین های دیجیتال و …

نا نو تکنولوژی در ایران

در ایران در این زمینه اقدامات چند صورت گرفته است و مقالاتی در این مورد به ثبت رسیده است.

در زمینه ثبت اختراعات بین المللی در زمینه این دستاورد عظیم برای ایران ۶ مورد ذکر شده است.

در سال ۲۰۰۴ با ارئه ۵۳ مقاله و در سال ۲۰۰۵ با ۱۲۵ مقاله رتبه سی وپنجم جهانی را در میان سایر کشور ها به خود اختصاص داده است.

امید است در سال های آتی هر چه بیشتر در این عرصه از سوی ایرانیان اقدامات چشمگیری را مشاهده کرد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا